Убиени водачите на терористичката група

Убиени водачите на терористичката група

Водачите на терористичката група, Мирсад Ндрецај, алијас командант Нато и Бег Ризај, познат и како командант Бегу и двајцата од Косово, се убиени во населбата „Тоде Мендол“, потврди МВР.
Како што соопштува МВР, по завршување на обдукцијата на починатите членови на терористичката група, отпочнала процедура за потврдување на идентитетот на лицата. Досега позитивно е потврден идентитетот на Мирсад Ндрецај, кој што е роден 17.06.1979 од Косово таканаречен командант НАТО, за кој постоеја сомненија дека е еден…

Read More

Продолжува наставата во училиштата

Продолжува наставата во училиштата

Учениците се враќаат на настава. Секретарот на општината Куманово денеска соопшти дека училиштата и градинките утре продолжуваат со работа. Ова било договорено утрово на седница на општинскиот штаб за заштита и спасување.

-Се донесоа определени заклучоци во однос на нормализирање на состојбата и се даде препорака да дадеме известување до Советот на општина Куманово дека веќе се направени услови за започнување со работа на самите основни и средни училишта, како и работата на градинките. Воедно сакам…

Read More

Црвениот крст донираше во „Тоде Мендол“

Црвениот крст донираше во „Тоде Мендол“

Сто најзагрозени семејства од населбата Тоде Мендол ќе добијат хуманитарна помош од Црвениот крст. Пакети со најосновните средства за егзистенција денеска беа доставени во просториите на месната заедница, кои во текот на денот ќе бидат распределени на граѓаните. Првите луѓе на Црвениот крст на РМ и општинската организација денеска беа во обиколка на населбата.
– Сега за сега имаме доволно наши резерви кои служат за вакви ситуации така што доколку ни биде потребна помош секако дека…

Read More

Од денес ќе се проценуваат штетите во „Тоде Мендол“

Од денес ќе се проценуваат штетите во „Тоде Мендол“

Комисија за проценка на штетите составена од членови на Владата и Општина Куманово од денеска ги започна проценките за утврдување на материјалните штети на  имотот во населбата „Тоде Мендел“  на местото каде се одвиваше вооружената акција. Владата на последната седница одлучи да се изврши обесштетување во висина од 100 насто од проценетата штета на терен. Семејствата чиишто домови се оштетени во акцијата во кои нема услови за престој ќе им се обезбеди сместување во периодот…

Read More

Парична и хуманитарна помош за загрозените семејства

Парична и хуманитарна помош за загрозените семејства

На семејствата од населбата „Тоде Мендол“ чии куќи беа оштетени во вооружениот судир ќе им биде доделена парична помош од 100 илјади денари обезбедена од Владата. Средствата ќе бидат доделени по евидентирање на штетите од страна на комисиите за проценка кои ќе излезат на терен. Исто така Владата ќе ги плаќа сметките за кирија на раселените лица се до санирање на нивните домови. Комисија составена од членови на кризниот општински штаб  ќе ги посети граѓаните…

Read More

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

Семејствата на осумте загинати припадници на безбедносните сили во полициската акција во Куманово, ќе добијат финансиски надомест во висина од 70.000 евра, одлучи на вчерашната седница Владата на Република Македонија. Половина од сумата на семејствата на загинатите, кои што биле во брак, ќе се додели на сопругата, а другата половина на родителите на полицаецот. Инаку Министерството за внатрешни работи ќе биде задолжено да достави информирации до Владата доколку има потреба од дополнителна помош и поддршка…

Read More

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

За време на вооружената акција во Куманово, во приватните менувачници во градот се зголемила побарувачката на девизи во замена за денари. Поради стравот од влошената безбедносна состојба, кумановци во петок и сабота се одлучиле да купат повеќе девизи, бидејќи така се сметаат за посигурни. Во менувачниците во кои што прашаваме, не сакаа да заборуваат пред камерата, но потврдија дека посебна навала за евра имало во саботата и според нив тоа не е ништо невообичаено во ваква…

Read More

Отворена Kнига на жалост

Отворена Kнига на жалост

На иницијатива на Здружението на бранители од Куманово, како и на голем број граѓани, денеска пред Центарот за култура беше отворена Kнига на жалост во чест на осумте загинати полициски службеници. Граѓаните во книгата пишуваа сочувство до семејствата на како што велат, загинатите херои, кои што ги дадоа животите за одбрана на државата.
-Секој граѓанин на Куманово или кој било од Македонија може да дојде и да ги остави своите пораки и впечатоци  за хероите кои…

Read More

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со дел од највисокото партиско раководство денеска ги посетија уништените домови на граѓаните во населбата Тоде Мендол. Иако во исклучително тешка ситуација сепак граѓаните со овации му посакаа добредојде на лидерот на опозицијата. При тоа тој изрази жалење за изгубените домови и ги повика што побегу да заборават на претпрените трауми, кои никогаш не треба да се повторат.
-Знам дека душевната болка, чувствата, траумите низ кои што поминаа луѓето овде додека се…

Read More

И утре нема настава во училиштата

И утре нема настава во училиштата

Само квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење во Куманово. Граѓаните уште еднаш покажаа дека сакаат да живеат заедно, сакаат да градат и општина и држава со заеднички сили, рече на денешната прес-конференција, претседателот на Советот Максим Димитриевски.
-Повеќе од 115 илјади луѓе бевме директни сведоци на случувањата. Милиони беа во неизвесност и вознемирени. Куманово повторно се надмина себе си и не дозволи ескалација на конфликтот и дестабилизиација, благодарејќи на сопствените граѓани-кумановци, изјави Максим…

Read More
1 236 237 238 239 240 252