Групни венчавки во Бедиње

Групни венчавки во Бедиње

Брачните парови кои немаат склучено црковен брак тоа можат да го сторат бесплатно  на 10 мај во црквата Света Петка во Бедиње. Втора година по ред Кумановско-oсоговската eпархија организира групни венчавки. Иако досега нема пријавени за оваа манифестација, сепак надлежните се надеваат дека ќе се одржат групните венчавки, кои во недела треба да започнат во  10 часот и 30 минути.
-Може да се обратат во било која црква во нашата епархија, ги покануваме и оние што…

Read More

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална и државата треба да продолжи кон тој пат, е заклучокот на денешната трибина која што се одржа по повод 9-ти мај, Денот на Европа и победа над фашизмот. На трибината учествуваа професори, претставници на политички партии, невладини организации и други граѓани. Градоначалникот, Зоран Дамјановски истакна дека Куманово е град кој што е насочен кон Европа и постојано работи на негово приближување.
-Куманово е многу значајно место каде што треба да се…

Read More

Средношколците го блокираа излезот на Куманово

Средношколците го блокираа излезот на Куманово

Со двочасовен протест на излезот од градот средношколците денеска повторно побараа од министерството за образование и наука целосно исполнување на нивните барања. Тие не се задоволни од предлогот на надлежните само годинава да се полага државна матура по ланскиот  концепт, а в година да се формираат работни групи  од средношколците и министерството кои заеднички ќе го изготват новиот концепт на полагање матура. Второто барање е укинување на екстерното тестирање за кое матурантите сметаат дека е…

Read More

КК Куманово за прв пат во Плеј-оф по 13 години

КК Куманово за прв пат во Плеј-оф по 13 години

КК Куманово триумфираше на синоќешниот натпревар против екипата на Кожув со резултат 84-86, а со тоа си го обезбеди местото во плејофот од кошаркарскиот шампионат за прв пат по 13 години. Сите напори и вложувања во куманвскиот кошаркарски тим дадоа позитивни резултати. Куманово моментално се наоѓа на третата позиција на табелата, а судејќи по досега одиграните натпревари, има шанси и да се искачи и на второто место.
На синоќешниот натпревар, Кумановци, клучната предност ја поставија во…

Read More

Откажан протестот кај пругата во Режановце

Откажан протестот кај пругата во Режановце

Се откажа  најавениот протест во селото Режановце откако мештаните добиле ветување од надлежните  дека ќе биде вградена канализационата цевка во пругата. Ова беше нивното единствено барање, во спротивно најавуваа дека со протести ќе ги сопрат градежните работи, односно реконструкцијата на делницата Куманово –Бељаковце која е дел од проектот Железнички Коридор 8. Претставници од Министерството за транспорт и врски и Македонски Железници-Инфраструктура вчера попладне одржале состанок со првите луѓе на месната заедница.  Притоа им објасниле дека…

Read More

Преку квиз учениците поблуску до ЕУ

Преку квиз учениците поблуску до ЕУ

Во техничкото училиште „Наце Буѓони“ по седми пат се реализираше квиз – натпревар на кој учесниците го мереа своето знаење за Европската заедница. Дел од натпреварот беше и изложбата на слики од ученици чија инспирација беше Европската Унија кои беа поставени во холот на училиштето. Учениците и наставниците со порака дека овој квиз на знаење ги прави дел од големото европско семејство.
– Пред седум години со мојата колешка Светлана Сарк за да ги мотивираме нашите…

Read More

Шестоодделенци во посета на СВР Куманово

Шестоодделенци во посета на СВР Куманово

По повод 7-ми мај, Денот на македонската полиција ученици од шесто одделение од основните училшта од Куманово, денеска ги посетија просториите на СВР Куманово, каде се запознаа со работата на службите. Ваквите посети имаат за цел да ја доближат работата на безбедносните служби до најмладите граѓани.
-Мислам дека е убав гест од полицијата што не повикаа вака од полицијата, претставници од помалата генерација, еве 6-тата сега бидејќи досега немаат посетено простории и сега тоа за нив…

Read More

Поради финансии не се слави Ѓурѓовден во Средорек

Поради финансии не се слави Ѓурѓовден во Средорек

Само во десетина домови во најголемата ромска населба во Куманово се слави празникот на обновување на природата и животот, Ѓурѓовден. За разлика од минатите години кога речиси во секоја куќа во оваа населба се готвеше празничен ручек, на кој неизбежно беше јагнешко, салати и слатки, а музиката и песна започнуваа уште во раните утрински часови, денес не е така. Улиците се празни, граѓаните се нерасположени и со празни трпези. Велат дека поради лошата финансиска состојба, не можат…

Read More

Итната помош со полни раце работа

Итната помош со полни раце работа

Топлото време го зголеми бројот на лекарски интервенции. Околу четириесетина повици за едно деноноќие обично регистрира  Итната помош во Куманово, но во текот на вчерашниот и денешниот ден, покачен е обемот на работата на лекарите. Во најголем број случаи станува збор за интервенирање кај пациенти со хронични заболувања, но има и ситуации во кои кај помладата популација доаѓа до ненадејно нагло паѓање на притисокот поради подолго задржување на отворен простор на топлото време. Лекарите  им…

Read More

Кумановец се обесил во Стари лозја

Кумановец се обесил во Стари лозја

Седумдесетгодишен кумановец утринава се обесил во населбата Стари лозја. Несреќата се случила околу 11 часот, откако старецот од дома  заминал на неговата нива. Додека никој не го видел се поткачил на едно од дрвјата и си го одзел животот. Несреќниот човек го пронашле соседите кои веднаш ја известиле полицијата. Безуспешни биле нивните обиди да му помогнат.
Била повикана и итна помош, но лекарите само ја констатирале неговата смрт. Соседите велат дека починатиот бил полицец во пензија, кој…

Read More
1 244 245 246 247 248 258