Се уредува Спомен костурницата

Се уредува Спомен костурницата

Во пресрет на Денот на востанието на Македонија, 11 –ти Октомври генерално чистење и уредување на просторот околу локалитетот Спомен костурница. Екипи на јавните претпријатија „Чистота и Зеленило“ и „ Куманово-Паркинг“, како и секторот за комунални дејности во општина Куманово денеска работеа на партерно уредување на просторот околу спомен обележјето, санирање на оштетувањата на скалите кон споменикот , а се поставуваше и асфалт  на површина од 2000 метри квадратни на пристапната патека кон локалитетот.
– Спомен…

Read More

Етнолошка изложба „Традиција проткаена во торбите“

Етнолошка изложба „Традиција проткаена во торбите“

„Традиција проткаена во торбите“ е насловот на етнолошката изложба на кустос етнолог од кумановскиот музеј, Валентина Илиевска, која се отвори синоќа во Уметничката Галерија.  Кумановци разгледаа 40-тина волнени торби од збирката ткаеници и народни носии, кои се изработени пред седумдесетина години во селата од кумановско и кратовско.
Дел од волнените торби кои беа презентирани пред јавноста се носеле и користеле за секојдневна употреба, за храна, собирање плодови, тревки. Тие обично се помалку декоративни за разлика од…

Read More

Гимназијата „Гоце Делчев“ домаќин на ученици од четири држави

Гимназијата „Гоце Делчев“ домаќин на ученици од четири држави

Група од 22 ученици и девет професори од училишта од Италија, Шпанија, Турција и Романија, неделава се во посета на кумановската гимназија „Гоце Делчев“.  Посетата е во рамки на Еразумс плус програмата, проект кој што го доби гимазијата минатата година. Истиот е насловен Мисли критички делувај мудро. Освен што ќе разменат искуства, ќе се запознаат со културата, фолклорот и традицијата на народите, учениците ќе одржат и неколку работилници на тема Дискриминација.
-Веќе бевме во работна посета…

Read More

Пристапни рампи и тоалети во „Кочо Рацин“

Пристапни рампи и тоалети во „Кочо Рацин“

И „Кочо Рацин“  стана дел од основните училишта во Куманово кои што имаат обезбедено соодветни услови за своите ученици со телесен инвалидитет. Преку проектот Сложувалка, финансиски поддржан од Фондацијата Отворено општество- Македонија, а во реализација на партнер проектот невладиното здружение „Мобилност“  од Куманово, тимот од „Кочо Рацин“  и дел од бизнис заедницата во училиштето денеска  беа пуштени во употреба пристапни рампи и тоалети за децата со телесен инвалидитет.
„Ова е од особена важност за децата со…

Read More

Избран изведувач на катната гаража

Избран изведувач на катната гаража

Градоначалникот Максим Димитриевски очекува до крајот на годинава да биде поставена првата монтажна катна гаража во централното градско подрачје. Изведувачот на градежните работи е избран по пат на електронска аукција.
-Завршена е оваа постапка. Mислам дека некоја фирма од Гевгелија или Валандово, не сум сигурен бидејќи немам допирни точки со тој сектор. Eдноставно кога ќе дојдат договорите тогаш само ги потпишувам.  Tаму е однапред дефинирана согласно закон постапката електронска аукција , се јавуваат поголем број на…

Read More

КК Куманово утре ја стартува новата сезона

КК Куманово утре ја стартува новата сезона

Кошаркарите на Куманово утре ја започнуваат новата сезона во Првата кошаркарска лига на Македонија, а за прв противник го имаат составот на Вардар од Скопје.
Мечот ќе се одигра СРЦ Кале во Скопје со почеток во 17:00 часот, а во мечот како фаворити влегуваат избраниците на тренерот Александар Петровиќ, кои изминатите два месеци напорно се подготвуваа.
Вардар годинава се враќа меѓу елитата откако минатата сезона го освои првото место во Втората лига.
Вкупно 11 клубови ќе бидат дел…

Read More

Куманово го совлада Пелистер

Куманово го совлада Пелистер

Ракометарките на Куманово на домашен терен вчеравечер остварија победа против составот на Пелистер од Битола, во рамките на 4. коло женската прва лига на Македонија.
Уште на стартот на натпреварот избраничките на тренерот Зоран Јосимовски набилдаа резултатска предност пред најголемиот ривал оваа сезона. Седум погодоци беше разликата во првиот дел од средбата, негатива која Пелистер залудно се мачеше да ја надмине, па на пауза се замина со резултатот 18:11.
Со високата предност второто полувреме за кумановки беше…

Read More

Избрани најдобрите просветни работници

Избрани најдобрите просветни работници

Претставници на Сојузот на просветни работници, Министерството за образование и наука, Институтот за македонски јазик, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски и бројни просветни работници денеска го одбележаа Светскиот ден на учителот- 5-ти Октомври, со доделување признанија за шест најдобри наставници во учебната 2017/2018-та година. Денот им го честиташе заменик министерот за образование, Петар Атанасов кој нагласи дека квалитетот на образованието во најголем дел зависи од учителите и наставниците. Тој вети дека во наредниот период ќе…

Read More

Ученици во посета на СВР Куманово

Ученици во посета на СВР Куманово

Осмо и деветтодделенци од основното училиште „11 Октомври“  денеска во рамките на одбележувањето на недела на детето го посетија Секторот за внатрешни работи во Куманово. Со начинот на работа, постапувањето , но и надлежностите на полициските служби учениците беа запознаени од надлежните во Отсекот за превенција при СВР Куманово.
-Ги посетија сите канцеларии во СВР Куманово, посебно одделот на 192 , значи криминалистичка техника , но и истите излегоа на терен заедно со колегите од полициската…

Read More

„Ангел Шајче“ – домаќин на „Игри без граници “

„Ангел Шајче“ – домаќин на „Игри без граници “

Детската градинка Ангел Шајче денеска беше домаќин на манифестацијата „Игри без граници 2018“  што традиционално се организира по повод Детската недела во првата недела од месец октомври. На годинешната манифестација учествуваа околу 300 деца од осум градинки во државата. Покрај деца од шесте објекти на Ангел Шајче во Куманово, во Игрите без граници се вклучија и градинките Детелинка од Крива Паланка, 7-ми Септември од Пехчево,23-ти Август  -Берово, Астибо од Штип и три градинки од Скопје,…

Read More
1 2 3 4 5 209