По светиот крст се скокаше на неколку места

По светиот крст се скокаше на неколку места

20 годишниот Симе Пешевски утрово го фати светиот крст во базенот на соборниот храм Свети Никола. Пешевски првпат учествува на манифестација по повод Водици и имаше најголема среќа од дваесетемина  кумановци , да падне крстот во неговите раце. Очекува оваа година да биде поуспешна од претходната .
Во овој базен претходните две години крстот отиде во рацете на Виктор Петковски, кој денеска беше на затворениот градски базен да им даде поддршка на другарите и пријателите.
Инаку, пред…

Read More

Иселеник во Норвешка го фати крстот на затворениот базен

Иселеник во Норвешка го фати крстот на затворениот базен

34 годишниот кумановец Игор Антевски, иселеник во Норвешка, прв пристигна до светиот крст од осумдесетемина пријавени за учество на најмасовната манифестација  организирана на затворениот  градски базен по повод Водици. Во рацете на Антевски крстот падна и минатата година, но тогаш скокањето беше поништено бидејќи верниците се фрлија во базенот пред да биде даден знак од свештениците. Потоа крстот го фати друг  кумановец. Игор пристигнал ноќеска од Норвешка , специјално за Водици.
-Овој крст не е само…

Read More

Во Куманово се одржа „Пивтијада 2018″

Во Куманово се одржа „Пивтијада 2018″

По повод големиот христијански празник Водици, традиционално по 16-ти пат денеска во Куманово се одржа манифестацијата Пивтијада 2018, во организација на здружението на граѓани мултимедијален центар „Карпино“. На манифестацијата учествуваа 17 домаќники кои подготвија околу 700 чинии пивтии. Посетителите имаат можност да дегустираат од овој зимски специјалитет.
-Ние мислам дека сме и први во Република Македонија кои почнавме со ова, после нас почна Пиво фест, и други манифестации ние традиционално имаме поддршка од локалната самоуправа а…

Read More

Светиот крст ќе се фрла и во затворениот базен

Светиот крст ќе се фрла и во затворениот базен

По повод претстојниот празник Богојавление – Водици, традиционално се организира пливање по крст во Затворениот градски базен. Настанот ќе се одржи утре со почеток во 11:45 часот.
Манифестацијата е во организација на пливачките клубови „Аква“, „Немо“, „Делфин“ и „Тумба“, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово и кумановско-осоговската епархија.
– Втора година по ред се организира оваа манифестација и по светиот крст ќе пливаат околу 100 граѓани на општина Куманово. Целта ни е спојување на…

Read More

На пет места ќе се скока по светиот крст

На пет места ќе се скока по светиот крст

На пет различни локации  кумановци годинава ќе имаат можност да скокааат по светиот крст  по повод големиот христијански празник Водици -Богојавление . Освен во базените на црквите Свети Никола, Света Троица и Света Мина , по крст ќе се плива  и во реката Липковка во Бедиње во организација на црквата Света Петка, а напладне втора година по ред се организира скокање по крст и на затворениот градски базен. Оваа најмасовна манифестација ја организираат кумановско осоговската…

Read More

Со нов тренер ЖРК Куманово започна со подготовките за вториот дел од сезоната

Со нов тренер ЖРК Куманово започна со подготовките за вториот дел од сезоната

Ракометарките на Куманово од денеска ги започнаа подготовките за вториот дел од сезоната во женската ракометна супер лига кој се очекува да започне кон крајот на следниот месец.
Со позитивен дух и подготвеност за новите предизвици кои ги носи втората полусезона, ракометарките со својот старо-нов тренер Зоран Јосимовски, ќе се обидат да физички и стратегиски да се засилат и да дојдат до посакуваното второ место во лигата.
Тренерот Јосимовски се надева на успешна полусезона и пласман зад…

Read More

Завршува проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени” ко-финансиран од Европската унија преку Програмата Интерег-ИПА за прекугранична соработка Бугарија- Македонија

Завршува проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени” ко-финансиран од Европската унија преку Програмата Интерег-ИПА за прекугранична соработка Бугарија- Македонија

 На 17.01.2018 година  завршува  проектот„ФЕМТЕРПРАЈС“ – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени”.
FEMTERPRISE даде придонес за подобрување на условите за развој на бизнисот во прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија со примена на иновативен неформален пристап кон зајакнување на претприемачкиот капацитет на 30 млади жени-претприемачи и стимулирање на создавањето на социјални претпријатија. Вкупниот буџет на проектот беше 110 217.35 евра, од кои 93 684.73 евра придонес на ЕУ…

Read More

Ресторанот за здрава храна ги решава проблемите со дебелината на децата и адолесцентите во прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија

Ресторанот за здрава храна ги решава проблемите со дебелината на децата и адолесцентите во прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија

На почетокот на ноември 2017 година учесничките во проектот “FEMTERPRISE – Поттикнување на создавање на социјални претпријатија преку зајакнување на претприемачкиот потенцијал на младите жени”, поддржани од нивните ментори, ги претставија своите концепти за социјални претпријатија пред засегнатите страни и потенцијалните инвеститори од прекуграничниот регион на Бугарија и Македонија. Прекуграничното жири имаше  тешка задача да го изгласа победничкиот  концепт. Експертите  едногласно го избраа ресторанот “Робин ФУД“.
Од ноември до јануари екипата на “Робин ФУД“, со помош…

Read More

Околу 80 претстави пред 12.000 кумановци во театарот

Околу 80 претстави пред 12.000 кумановци во театарот

Актерите од кумановскиот театар во кој работи македонска и албанска драма, лани одиграле вкупно 77 претстави пред околу 12.000 посетители, информираа  надлежните од оваа установа. Ансамблот на Театар Куманово од почетокот на 2017-та подготви три премиери, од кои две финансирани од Министерството за култура, Хај фај според текстот на Горан Стефановски, а во режија на Јане Бојаџи и Интрига и љубов од Фридрих Шилер, во режија на Љупчо Ѓорѓиевски. Третата премиера којашто беше изведена во…

Read More

Успешно заврши проектот на ЦИД за социјално претприемништво

Успешно заврши проектот на ЦИД за социјално претприемништво

Центарот за интеркултурен дијалог Куманово во соработка со организацијата Без граници 21 век од Република Бугарија, го имплементираше проектот „Шифт кон онлајн и офлајн заедница за претприемништво“. Петнаесетмесечниот проект се одржа со поддршка на Европската унија, односно Ипа програмата за прекугранична соработка.  Основната цел на  проектот беше да се развие платформа на којашто младите ќе се информираат за социјалното претприемништво, односно да дознаат што е  претприемништво и како да се дојде до бизнис идеа. Целта…

Read More
1 2 3 157