Бездомно куче касна човек во Соколански парк

Бездомно куче касна човек во Соколански парк

Куче скитник касна човек во Соколански парк. Кумановецот којшто не сакаше да зборува пред камерата, вознемирено раскажа дека додека јадел храна, бил нападнат од бездомно куче. Вели дека секојдневно поминува низ овој парк и постојано гледа поголема група на кучиња скитници. Додава дека граѓаните не можат слободно да се движат бидејќи многу често кучињата ги напаѓаат. Случајот не го пријавил никаде, бидејќи смета дека нема да постигне никаков ефект.
– Седев во парк на клупа и…

Read More

Се гради речното корито на Липковка

Се гради речното корито на Липковка

 
Интензивно течат активностите околу регулацијата на Липковска река. Проектот ќе се реализира во три поединечни етапи. Првата фаза беше отпочната пред повеќе од еден месец, но поради проблеми со оперативниот дел на фирмата изведувач, активностите на терен малку побавно се спроведуваа , информира градоначалникот Зоран Дамјановски.
– Првата делница е во понапредната фаза, прво се правеше чистење, редење на страните со камења,а подлогата ќе биде со бетонски плочи. На овој начин дестинацијата од приклучување од автопатот…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

ЖРК Куманово го пречекува составот на Деспина

Ракометарките на Куманово утре со почеток во 14:30 часот во Спортската сала на ООУ „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо, го играат натреварот од второто коло на домашната женска Супер лига против составот на Деспина од Прилеп.
Тренерите и управата на клубот цврсто се убедени дека утре ЖРК Куманово ќе успее да запише нова победа.
Мислам дека екипата на Деспина од Прилеп е со послаб квалитет од првото коло против Пелистер и мислам дека нема да имаме…

Read More

Одбележана Неделата на европска мобилност

Одбележана Неделата на европска мобилност

Со трка на Атлетската патека во Соколана, седумдесетина ученици од СОУ „Наце Буѓони“ денеска ја одбележаа Неделата на европската мобилност.
Како што велат надлежните од Општина Куманово целта е да ги мотивираат младите да се движат што почесто и да се промовира здравиот живот.
Со ова сакаме да дадеме апел до граѓаните што почесто да се движат, што помалку да ги користат автомобилите, онаму каде тоа е неопходно е во ред, но каде нема доволно потреба тогаш…

Read More

Гимназијалците се запознаа како да препознаат трговија со луѓе

Гимназијалците се запознаа како да препознаат трговија со луѓе

Здружението за акција против насилство и трговија со луѓе „Отворена порта“ денеска одра презентација во кумановската гимназија „Гоце Делчев“ во рамките на едномесечната кампања која има за цел да ја подигне свеста во однос на трговијата со луѓе.
Учениците покрај тоа што добија информативни материјали, се запознаа и со начинот на одвивање на трговијата со бело робје, но и како да препознаат вакви случаи и истите анонимно да ги пријават.
На работилницата научивме дека многу од децата…

Read More

ЖРК Куманово со победа ја стартуваше новата сезона

ЖРК Куманово со победа ја стартуваше новата сезона

Ракометарките на Куманово со убедлива победа ја стартуваа новата ракометна сезона. Вчеравечер на домашен терен со резултат 33:26 го совладаа составот на ЖРК Пелистер од Битола во рамките на првото коло од женската Суперлига.
Првото полувреме заврши со резултат 15:11 во корист за домашниот состав кој по напорните тренинзи покажа дека може да чекори кон нови победи и зацртаната цел, второто место, веднаш зад вратот на европскиот вицепрвак ЖРК Вардар.
Одлично темпо на игра кумановки прикажаа и…

Read More

Земјоделците најмногу аплицираат за житни култури

Земјоделците најмногу аплицираат за житни култури

Најмногу барања за субвенционирање од општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, поднеле земјоделците кои произведуваат житни култури, односно пченица, јачмен, пченка, информираа денеска надлежните од подрачната единица на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството. Конкретни податоци за бројот на поднесени барања за субевнции нема, бидејќи дел од земјоделците аплицираат од дома, по електронски пат, дел во подрачната единица на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а приближно 1.200 земјоделци поднеле барања за субвенционирање во…

Read More

Обука на наставници за инклузивни ученици

Обука на наставници за инклузивни ученици

Имајќи ги во предвид потребите на учениците и наставниците,  во основното училиште Браќа Миладиновци денеска се одржа предавање кое се однесува на изработка на индивидуален образовен план кој се изготвува од страна на наставниците , а им служи во својата работа при оценувањето и работата  со ученици со посебни образовни потреби кои се вклучени во редовната настава. Бидејќи повеќе од десет деца веќе се инклузивни ученици во ова училиште, предавачот магистар Милена Илиќ Пешиќ смета…

Read More

Кумановци осомничени за бесправно сечење дрва

Кумановци осомничени за бесправно сечење дрва

Секторот за внатрешни работи Куманово, исто така, поднесе кривична пријава против Б.К. (38) и З.А. (58), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „пустошење шума“,и против С.М. (59) – вработен во ЈП „Македонски Шуми“ – Шумско стопанство „Куманово“  на работно место чувар на шуми, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.
Во текот на 2016 година, Б.К. и З.А. постапиле спротивно…

Read More

Ракометарите со победа против Металург Јуниор

Ракометарите со победа против Металург Јуниор

Полека, но сигурно составот на Машкиот ракометен клуб Куманово се подготвува за стартот на новата сезона која започнува кон крајот на месецот.
Викендов во Спортската сала Куманово го одиграа вториот контролен натпревар, овој пат против составот на Металург Јуниор. Мечот заврши со победа за домашниот состав и тоа со резултат 26:24. Првото полувреме подобра беше гостинската екипа и тоа за еден поен, односно резултат 12-13. Ракометарите на Куманово сепак покажаа повеќе во вториот дел од средбата…

Read More
1 2 3 146