Волк удави овци во село Орашац

Волк удави овци во село Орашац

Дваесет удавени овци од волк утринава во својата штала затекнал 48-годишниот Горан Николовски од селото Орашац. Тој раскажува дека други десет овци избегале, а само седум се спасиле. Направената штета сопственикот ја проценува на повеќе од 3.000 евра.
-Утринава кога дојдовме околу 5 часот мајка ми ми се јави околу 4 ипол ми рече да дојдам волк влегнал во трло. Јас дојдов веднаш овците ги немаше. Тие што беа удавени, другите беа на 100 метра на…

Read More

Осветена црквата во село Умин Дол

Осветена црквата во село Умин Дол

Денеска беше осветена новата црква Свети Никола Летен во селото Умин Дол. На свеченоста присуствуваа над 200 верници, а чинот на осветувањето го изврши кумановско-осоговскиот митрополит Јосиф. Тој истакна дека овој храм, ќе го врати духовниот живот во ова село, но и ќе остане сведоштво за едно време и народ, кој длабоко во себе ја носи верата за Господ.
-Денес ние завршивме едно убаво дело градено со љубов, за вечноста. Се собравме заедно и го осветивме…

Read More

Гром запали слама во Младо Нагоричане

Гром запали слама во Младо Нагоричане

Повеќе од 500 бали слама, сено и друга сточна храна изгореа вчера попладне во пожар предизвикан од удар на гром во кумановското село Младо Нагоричане. Ова се случило во семејниот двор на Драги Спасовски. Според него, среќа во несреќа е што во тој момент овците не биле во трлото бидејќи можел да остане и без нив.

-Одеднаш пламен, изгоре и слама и сено и се останато, 500 бали слама и шест приколки сено небалирано, тоа е…

Read More

Силно невреме во Куманово

Силно невреме во Куманово

Силно невреме го зафати вчера попладне Куманово , проследено со интензивни врнежи од дожд, град  и електрични празнења .  Силниот ветер однесе  лимен покрив  од зграда на улицата „Народна Револуција“  спроти основото училиште  „Браќа Миладиновци„ кој паднал  врз паркиран автомобил  „рено меган„ по што ја турнал  и заштитната ограда на училиштето. Освен предизвикана материјална штета, повредени нема. Улицата беше блокирана  за сообраќај додека траеше отстранувањето на лимот. Невремето во кумановско  траеше половина час. На неколку…

Read More

Отворена „Скулптури на новото време 2015“

Отворена „Скулптури на новото време 2015“

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ синоќа во 20 часот се отвори осмото издание на изложбата Скулптури на новото време 2015.
На истата беа изложени дела на 21 уметници од Македонија. Афирмираните скулптори кои се претставувале во државата, но и надвор од неа, работеле во различни материјали како мермер, метал, гипс, дрво и хартија.
-Постои една криза во однос на продукцијата на авторската скукптура да кажам дека пред 10-ина години без проблем организиравме вакви изложби само од…

Read More

Возачите паркираат кај што ќе стигнат

Возачите паркираат кај што ќе стигнат

 
Непрописно паркирани возила кои создаваат метеж е сликата која што може да се види речиси во сите делови низ централното градско подрачје. Иако функционира зонското паркирање, голем дел од паркинг местата се празни, бидејќи возачите практикуваат со вклучени трепкачи да ги остават возилата на недозволени мести и на тој начин да го блокираат сообраќајот и да го попречат движењето на пешаците. Несовесно паркирани возила на улица, скали и пред влезови на згради. Ваквата слика особено…

Read More

СДММ: УМС на ВМРО-ДПМНЕ не се грижи за иселувањето на младите

СДММ: УМС на ВМРО-ДПМНЕ не се грижи за иселувањето на младите

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ напаѓајќи го градоначалникот Зоран Дамјановски и локалната самоуправа, се обидува да го сокрие ислекувањето на младите, кое што е најгорчлив проблем на Република Македонија, истакна Мартин Захариев, портпарол на СДММ. Тој праша зошто подмладокот на политичката партија која што е на власт, не креирала политика за да го спречи овој проблем.
-Масовен одлив на младата популација во прекуокеанските и развиените европски земји, поради непремостливите проблеми со невработеноста и преголемата инволвираност…

Read More

Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Големата сала во зградата на поранешен Комитет ќе добие нов лик, до 11-ти ноември, Денот на ослободување на Куманово.  Деновиве забрзано се работи на реконстукцијата на салата, која треба да биде уредена според највисоки стандарди. Средствата се обезбедени преку проектот на Центарот за развој на Североисточниот плански регион во вкупен износ од 2 милиони и 400 илјади денари. И Советот на општината, на наредната седница треба да донесе одлука за 370 илјади денари, кои се…

Read More

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

Унијата на млади сили на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ на саркастичен начин упати критика до локалната самоуправа дека не се грижи за јавните површини. Тие им препорачаа на граѓаните кога шетаат по Градскиот кеј задолжително да користат маски за да спречат вдишување на бактерии.
-Шеталиштето на Кејот е во катастрофална состојба, со искршени бекатони и големи дупки, а воедно изобилува со големи количини на смет од кој се шири непријатна миризба. Но тоа не е…

Read More

Изгоре кров на напуштена куќа

Изгоре кров на напуштена куќа

Пожар избувна вчера во 20 часот во напуштена куќа на улица Димитар Влахов, лоцирана во близина на Стара црква. Огнот го зафатил покривот и дел од внатрешноста на објектот. Според очевидците станува збор за стар и руиниран објект, напуштен повеќе од десет години. Тие посочуваат дека таму во доцните вечерни часови се собираат наркозависници и бездомници. Соседите велат дека живеат во страв бидејќи очекуваат дотраената конструкција да падне во нивниот двор и да им направи…

Read More
1 154 155 156 157 158 186