Укинат притворот на претседателот на судот

Укинат притворот на претседателот на судот

Претседателот на Основниот суд, Муса Сулејмани пред неколку денови е пуштен од притвор. По 5 ипол месеци тој е ослободен, откако вложил жалба до Врховниот суд. Наводно тој доаѓа на работа, а Судскиот совет треба да одлучи дали ќе се врати на лидерското место во кумановскиот суд или ќе работи како судија.
По неговото апсење за вршител на должноста претседател беше назначен Беџет Елези. Сулејмани беше уапсен во октомври минатата година, откако ја доби мерката притвор,…

Read More

Ликовната колонија„ Куманово “ во Париз

Ликовната колонија„ Куманово “ во Париз

Осумнаесет дела од светски реномирани уметници, но и од македонската ликовна сцена в четврток ќе бидат претставени на изложба во Амбасадата на РМ во Франција, конкретно во Париз. Според директорката на Националната установа Музеј Анита Цветановска , станува збор за ретроспективна изложба на делата од четириесетгодишното постоење на  ликовната  колонија „Куманово“ . Изложбата во Париз е проект кој е влезен во годишната програма на  Министерството за култура за тековната година, додава Цветановска.
– Одбрани се осумнаесет…

Read More

Обука за младите „ Од идеја до бизнис“

Обука за младите „ Од идеја до бизнис“

Дваесетина млади до 27 години од општините Куманово, Старо Нагоричане, Ранковце и Кратово  викендов  беа дел од обуката„ Од идеја до бизнис“ која се реализира во рамките на проектот„Преку младинско претприемништво до рурален развој “. Целта е да  се зголеми самодовербата и претприемачкиот дух на младите и да бидат активни чинители на промени во нивниот  живот и на промени во заедницата,  вели Дивна Јанкова од здружението Доверба кое го реализира проектот поддржан од Владата на…

Read More

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинг понкарката Ива Димитриевска од клубот Куманово вчера на изборниот турнир „Топ 8“ за пионерки кој што се одржа во спортската сала на Гимназијата „Гоце Делчев“ го освои првото место. На натпреварот учество земаа најдобрите осум пионерки од 24то државно поединечно првенство за пионери и пионерки кое што се одигра минатата недела во истата сала. На тоа првенство пионерките кои што играа вчера ги елиминираа останатите осум кои не влегоа во тесниот избор. Со седум…

Read More

Центарот за плански развој дел од конзорциум

Центарот за плански развој дел од конзорциум

Центарот за плански развој при Североисточниот регион неодамна потпиша договор за соработка и формирање на конзорциум на развојни агенции во југоисточна Европа. Од Центарот истакнаа дека соработката со неколкуте развојни агенции, ќе им придонесе при аплицирање за европските фондови, стекнување нови знаења и слично. Иницијатор на конзорциумот е развојниот центар Срце на Словенија.
-Во подготовка сме на еден акционен план кај што ќе побараме помош и од европските институции за одржување на овој козорциум за развој,…

Read More

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Кошаркарскиот клуб Куманово во дерби натпреварот од 23то коло на гостувањето во Кавадарци против Фени Индустри изгуби со три поени разлика 86 – 83. Долгогодишните ривали го изиграа мечот кој беше директна борба за третата позиција. Фени Индустри со четвртата победата по ред се искачи на третото место и израмни во бројот на победи против Куманово оваа сезона. Тимот на Куманово имаше голем хендикеп во однос на висината и ја изгуби борбата под кошевите, но…

Read More

ТВ Плус одбележа една година постоење

ТВ Плус одбележа една година постоење

По само една година постоење, телевизија Плус со точни, навремени, актуелни, објективни  и пред се независни информации, успеа да ја добие довербата на кумановци.  Во овој краток период медиумот се етаблираше како непристрасна телевизија, која се грижи за проблемите на граѓаните. На 25-ти март минатата година за прв пат беше пуштен телевизискиот сигнал, за да веќе од први април, започне емитувањето на програмската шема.
ТВ Плус се наметна и како медиум кој продуцира своја програма. На кумановци…

Read More

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот е фантом

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот е фантом

Членовите на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, денеска истакнаа дека од сите 11.000 лица кои СДСМ ги прогласи за фантоми, утврдиле дека постои еден и единствен фантом во градот, односно градоначалникот Зоран Дамјановски. По повод 1-ви април, Денот на шегата, младите од ВМРО ДПМНЕ на ироничната прес-конференција, како што нагласија ова лице фантом ветило капитални инвестиции, справување со цврст отпад, дислокација на посточката депонија и слично.
-Фантомска изградба на современа урбанизирана технолошко индустриска развојна зона во атар на…

Read More

Основци во посета на општина Куманово

Основци во посета на општина Куманово

Стотина маскирани ученици  од основните училишта денеска имаа можност да се запознаат со работата и функционирањето на локалната самоуправа. Во последно време стана пракса  учениците  да ја посетуваат општината и на тој начин полесно да ја сфатат материјата која што ја изучуваат .
-Изминатите неколку недели имаме посета од учениците односно практична настава на образованието  за делот од општествениот сегмент од едукацијата,  четврто одделение се децата, и тие учат за општина, за  република, за организирано политичко…

Read More

Отворени новите простории на катастар

Отворени новите простории на катастар

Пуштени се во употреба новите простории на Одделението  за катастар на недвижности во центарот на градот, спроти зградата на општина куманово. На свеченото  отворање  присуствуваа министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски , директорот на Агенцијата за катастар на недвижности Славче Трпески и пратеникот Зоран Ѓорѓиевски .
 
-Претходно,катастарот имаше простории кои беа смесетни на втор кат што беше поотежнато за пристап за граѓаните.Сега,со сопствени средства катастарот веќе направи нови канцелерии,многу блиску до општината,до судот, така што,…

Read More
1 170 171 172 173 174 235