Ученичкиот дом годинава прими 80 средношколци

Ученичкиот дом годинава прими 80 средношколци

80 средношколци од североисточниот регион се запишани и сместени во ученичкиот дом „Професор Мијалковиќ“.  Има уште 40 места слободни, но конкурсот е завршен. Директорот Есад Шаботиќ е задоволен од бројката за оваа учебна година со оглед на тоа што претходните години имало по 40 –на ученици.
-Сега имаме двојно повеќе,  тоа можеби е резултат на добрите услови во домот кои се идеални за сместување, добрата комуникација со другите ученички домови и  училишта,  секогаш во мај месец…

Read More

Неопходна меѓународна поддршка за мигрантската криза

Неопходна меѓународна поддршка за мигрантската криза

Околу 4.000 мигранти за едно деноноќие пристигнуваат на железничката станица во Tабановце кои подоцна заминуваат кон прифатниот центар во Прешево, каде им се издаваат потврди, посочуваат хуманитарните здруженија кои ги пречекуваат бегалците кај монтажните објекти и им даваат храна и вода. Овој дневен центар синоќа го посетија државниот секретар во МВР Анастасија Илиеска и државниот секретар за европски прашања  во француското МНР Арлем Дезир. Иако на официјалната веб страна на МВР вчера беше најавено присуството…

Read More

За еден ден – три интервенции на ТППЕ Куманово

За еден ден – три интервенции на ТППЕ Куманово

Во текот на вчерашниот ден, територијалната противпожарна единица од Куманово интервенирала на три пожари. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, првата интервенција е регистрирана на улицата „Ленинова“ бр.30 по пријава за опожарено моторно возило – скутер. Во селото Табановце, пожарникарите интервенирале на запалена сува трева и дабова шума. Додека во селото Павлешенце, коешто се наоѓа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе, територијалната единица од Куманово интервенирала со едно возило и…

Read More

Отворена меѓународната ликовна колонија „Карпино 2015“

Отворена меѓународната  ликовна колонија „Карпино 2015“

15 уметници од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија и Унгарија до 9-ти септември ќе творат во рамките на ликовната колонија Карпино 2015. Организатор традиционално е Мултимедијалниот центар Карпино , а делата ќе се создаваат во ресторан Грација. Освен што ќе творат, учесниците на колонијата ќе го посетат манастирскиот комплекс Карпино, црквата Свети Ѓорѓи во Старо Нагоричане и други значајни места во кумановско.
Според критериумите  уметниците треба да создадат најмалку три дела од кои две дела…

Read More

„Аудиенција“ синоќа премиерно во кумановскиот театар

„Аудиенција“ синоќа премиерно во кумановскиот театар

Публиката синоќа со громогласен аплауз ја поздрави премиерата на претставата „Аудиенција“  која воедно го означи почетокот на новата сезона на кумановскиот театар. Апсурдната драма, дело на Вацлав Хавел напишана на крајот од дваесетиот век отворено го критикува општеството. Главните и единствени ликови се Садек , чиновник во пивара и Вањек талентиран писател на театарски пиеси кој е казнет и деградиран со физичка работа во пиварата. Претставата ја режираше актерот Мирослав Петковиќ, а ја играа актерите Чедомир…

Read More

Се одржа јубилејното издание на „Рома труба фест“

Се одржа јубилејното издание на „Рома труба фест“

Бројни љубители на ромската музика синоќа присуствуваа на Градскиот плоштад, каде што се одржа 10-тото јубилејно издание на фестивалот „Рома Труба фест“, кој што го организира ансамблот на народни ромски игри и песни, „Рушит Шаќир“. На годинешниот фестивал пред кумановци настапија пет дувачки оркестри од Македонија и Србија, како и Мартинијан Кириловски, Ивона Јовановиќ и Анета Мицевска Молика. Организаторот, Самет Салиевски се надева дека традицијата за одржување на фестивалот  ќе продолжи и во иднина.
– Јас сум…

Read More

Започнаа уписите на „Евро колеџ“

Започнаа уписите на „Евро колеџ“

Од вчера започнаа уписите во високообразовната установа „Евро колеџ“.  Оваа студентска година на смерот бизнис и аминистрација имаат можност да се запишат 100 студенти, од кои 30 веќе се пријавени. Деканот, Љубиша Петрушевски истакна дека кај нив уписот започнува по завршување на вториот уписен рок на државните фактултети, бидејќи сметаат дека тогаш се остава простор за приватните. Тој додава дека „Евро колеџ“ се разликува од другите универзитети по плодната соработка со странски студенти.
-Дипломата од „Евро…

Read More

Спортската сала скоро две недели е без струја

Спортската сала скоро две недели е без струја

Повеќе од десетина дена спортската сала во Куманово работи без струја. Тоа беше повод за денешната прес конференција на Општинскиот Сојуз на спортови, на која претседателот  Сашо Петрушевски, побара што поскоро да се отплати долгот кон ЕВН и да се реши проблемот со електрична енергија.
– На прагот е натпреварувачката сезона во Куманово и ако за десетина дена не се разреши овој проблем, спортот во Куманово, сите овие спортисти, а и сите млади луѓе во Куманово ќе…

Read More

Започна новата учебна година

Започна новата учебна година

За околу  17.000 ученици во Куманово денеска започна новата учебна година. Од нив, 1.183 деца првпат седнаа во училишна клупа и се сретнаа со учителот. Основното училиште „Браќа Миладиновци“  со свечен прием им посака топло добредојде на 138 првачиња кои го започнуваат своето основно образование. Воедно, втора година по ред  „Браќа Миладиновци “ е  училиште со најголем број  запишани деца во прво одделение.
-Основното училиште „Браќа Миладиновци“ секогаш приготвува прием за своите првачиња од проста причина…

Read More

Депонии од градежен шут во Проевце

Депонии од градежен шут во Проевце

Купишта од градежен отпад се нафрлани покрај патот кон Стара Бања па се до влезот во селото Проевце. Несовесните граѓани тука го  фрлаат шутот наместо во депонија по претходно издадена дозвола од комуналната инспекција. На овој начин ги одбегнуваат давачките кои треба да ги платат при одложување на сметот на прописното место. Случајните минувачи  и мештаните објаснуваат дека градежниот шут се фрла во доцните вечерни часови или рано наутро и со камиони се  истоварува покрај…

Read More
1 171 172 173 174 175 198