Коледарите во среда ќе го одбележат Бадник

Коледарите во среда ќе го одбележат Бадник

Традиционално 16-ти пат по ред и оваа година на Градскиот плоштад пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ ќе се одржи бадникова прослава, која ја организира Здружението на Коледари Куманово. На прославата која ќе започне во 11 часот ќе бидат поделени бадникови гранчиња, како и топла ракија и чај. Во 12 часот е планирано коледарите да ја посетат црквата Свети Никола, каде ќе се освети погача која подоцна ќе им биде поделена на граѓаните, а најсреќниот…

Read More

Во Куманово првото бебе е машко

Во Куманово првото бебе е машко

Првото бебе во Новата 2016 година во Куманово е машко. Тоа е тешко  2.900 грама, а долго 50 сантиметри. Инаку бебето е прво дете на дваесет и седумгодишната Марија Ѓорѓиевиќ од Речица. 
-Родив синче за нова година, прво бебе, се уште нема име, чекаме од кумот да ни го каже името-изјави среќната мајка.
Началникот на акушерското одделние, доктор Нисо Тасов потенцираше дека и бебето и мајката се во одлична состојба.
-Бебето е родено половина час по полноќ, со…

Read More

Новогодишната ноќ помина мирно

Новогодишната ноќ помина мирно

Новогодишната ноќ во Куманово помина мирно. Според информациите на СВР Куманово не е забележано нарушување на јавниот ред и мир во градот.  
На интерното одделение се примени две машки лица под дејство на алкохол, кои имале 19 години. По укажаната медицинска помош, тие се пуштени на домашно лекување. Главната сестра, Љупка Стојчевска информираше дека освен овие две машки лица, на нивното одделение нема други интервенции, само редовни прегледи.
Од хируршко одделение информираа дека кај нив се…

Read More

Светот ја дочека Новата 2016 година

Светот ја дочека Новата 2016 година

Во семејна атмосфера во домовите, со спектакуларни огномети на плоштадите во своите градови, туристички центри, кафеани, ресторани, клубови, стотици милиони луѓе синоќа ја испратија 2015 и ја дочекаа новата 2016 година.
Тие си посакаа љубов, среќа, здравје и успех, но не сите синоќа го прославија почетокот на новата година. Иако за повеќето народи старата година си оди на 1 јануари што е последица од прифаќањето на грегоријанскиот календар, постојат и оние кај кои тоа не е…

Read More

Поп и рок бендови ги забавуваа кумановци

Поп и рок бендови ги забавуваа кумановци

Мартинијан Кириловски со својот бенд, групите Акрепет и Конкрит џангл се само дел од програмата во која што синоќа можеа да уживаат кумановци, во рамки на новогодишниот хепенинг, односно во блокот кој беше наменет за поп и рок музика.
И покрај неверојатната атмосфера која ја направија локалните музичари, забележителна беше малата посетеност. Присутените граѓани истакнаа дека временските услови не смеат да бидат причина за малата излезеност. Тие додаваат дека на градот му недостасуваат вакви манфестации, во…

Read More

Новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ

Новогодишен коктел на ВМРО-ДПМНЕ

Новогодишен коктел за своите членови, симпатизери и пријатели синоќа организираше општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Пред присутните се обрати претседателот на партијата, Драган Петковски кој ги поздрави гостите и им посака среќни празници. Нагласи дека идната година партијата ќе посвети најмногу внимание на изборите, кои се закажани за април.
-Ги поминуваме последните часови од оваа 2015 година, година која на сите нас во Куманово ќе ни остане доживотно во сеќавање и ќе сакаме никогаш повеќе да…

Read More

Продолжува проектот за општинско-корисна работа

Продолжува проектот за општинско-корисна работа

Првиот човек на Куманово, Зоран Дамјановски денеска по повод претстојните новогодишни празници, го посети Дневниот центар за лица со попреченост, кој се наоѓа во близина на поранешен Чик. При посетата на лицата им подели новогодишни пакетчиња,  но и соопшти дека и наредната година ќе продолжи проектот за општинско-корисна работа. Дамјановски смета дека проектот придонел за реинтеграција на овие лица во општеството и затоа одлучиле да го продолжат.
-Ние сме постојани подржувачи и на дневниот центар и…

Read More

Новогодишен музички хепенинг

Новогодишен музички хепенинг

На Градскиот плоштад утре ќе се одржи новогодишен хепенинг, со различни видови музика за сите генерации. Програмата која се состои од три дела ќе започне во 11 часот. Најмладите ќе ги забавува Дедо мраз, градоначалникот ќе им ги честита празниците на граѓани, а потоа ќе следуваа блок со народна и рок музика.
-Ќе имаме навистина богата програма почнувајќи со танцовиот спортски клуб Мерлин кој ќе има програма, Дедо мраз ќе биде аниматор, ќе понуди убава програма…

Read More

Прогласени најдобриот полицаец и пожарникар

Прогласени најдобриот полицаец  и пожарникар

Виктор Христовски е прогласен за најистакнат полицаец во 2015-та, а Митко Колевски е пожарникар на годината. И во двата случаи станува збор за професионалци во својата дејност со повеќегодишно работно искуство, а се предложени за работници на годината од своите колеги. Христовски кој има 17 години работно искуство во полицијата  смета дека  само со правилно работење и рамноправно постапување кон сите учесници во сообраќајот може да изгради успешна кариера.
-Чест и гордост е за секој полициски…

Read More

Пакетчиња за корисниците на „Порака наша “

Пакетчиња за корисниците  на  „Порака наша “

И корисниците на дневниот центар за лица со интелектуална попреченост„ Порака наша  “  денеска добија новогодишни пакетчиња од локалната самоуправа. Подарувајќи  им ги пакетчињата градоначалникот Зоран Дамјановски им посака здравје и среќа во новата година. Надлежните се благодарни што првиот човек на Куманово никогаш не ги заборава лицата со интелектуална попреченост .
-Ова е убаво од нашиот градоначалник и му се заблагодарувам во име на децата, градоначалникот и советот на општината кои се нашите најголеми донатори,…

Read More
1 182 183 184 185 186 230