Проектот за Чоробенско ќоше „на пауза“

Проектот за Чоробенско ќоше „на пауза“

Се уште не се знае кога ќе започне да се гради административно-деловниот објект на Чоробенско ќоше. Изведбениот проект веќе подолго време е изготвен со сите планирани фази, тврдат надлежните, но за да се отпочне со реализација општината прво треба да го реши прашањето околу сопственичкото право на дел од земјиштето па дури потоа да добие согласност од Комисијата за експанзија на градби.
-Имаме околу 300 метри квадратни површина која не е сопственост на РМ. За да…

Read More

Четириесетина жалби до Советот за етика

Четириесетина жалби до Советот за етика

37 претставки примила  Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите последниве шест месеци.  Поплаките најчесто се однесувале на ситуации во кои имало говор на омраза во медиумите против одредени групи во општеството на различна основа, етничка, верска, сексуална,  ситуации кога се поттикнува дискриминација, кога има клевета, навреда,  кога се открива идентитетот, особено на малолетни лица или пак станува збор за нарушување на приватноста. Ова меѓу другото беше речено на денешната дебата „Информирај и…

Read More

Мигранти приведени во Ваксинце

Мигранти приведени во Ваксинце

Во пет објекти од вкупно 10 во кои е извршен претрес  утринава во липковско ваксинце полицијата отктри 128 илегални мигранти. Акцијата  беше спроведена под сомнение дека се криумчарат мигранти во селото. Најголем дел од нив се од Сирија, Ирак и од останатите земји на Блискиот Исток. Според портпаролот на МВР, Иво Котевски сопствениците ги изнајмувале објектите на мигрантите за 1.500 евра месечно, а само за засолнување им се наплаќале од 5 до 10 евра без…

Read More

Се реконструира водоводна и канализациона мрежа во „Тоде Мендол“

Се реконструира водоводна и канализациона мрежа во „Тоде Мендол“

Во тек е реконструкција на водоводната мрежа и канализацијата на улицата „Перо Илиевски“, во населбата Тоде Мендол, кои што беа уништени при вооружениот судир.
За оваа цел се издвоени околу 2 ипол милиони денари од буџетот на Општина Куманово, како и дел од Министерството за животна средина и просторно планирање.  Ова е една од активности кои се преземаат што поскоро да се врати нормалниот живот во оваа населба. Директорот на јавното претпријатие Водовод, кое е задолжено за…

Read More

Желбата за авантура-една од причините за сообраќајки

Желбата за авантура-една од причините за сообраќајки

Се поголем број млади лица се жртви или повредени во сообраќајните несреќи што се случуваат на улиците во Куманово. Појавата се зачестува особено во летниот период кога младите речиси се без обврски поради завршувањето на учебната, но и на академската година. Непријатните настани со трагични последици најчесто се плод од комбинација на повеќе фактори, посочуваат експертите.
-Главно е тука младешкиот дух, желбата за авантури, за докажување која особено испливува на површина овој период кога се послободни,…

Read More

Страотна сообраќајка во Бедиње-тројца мртви

Страотна сообраќајка во Бедиње-тројца мртви

Во тешка сообраќајна несреќа попладнево три лица загинаa, а две се повредени, кога автомобил БМВ со кумановски регистаски таблички излетал од надвозникот во Бедиње на автопатот Куманово- Табановце.
Според портпаролот на СВР Куманово, Валентина Николовска несреќата се случила пред 17 часот, кога од засега непознати причини автомобилот кој се движел од населбата Бедиње кон центарот на градот изгубил контола и ја пробил заштитната ограда.
Откако паднал на автопатот на колата налетала цистерна, која во обид да го…

Read More

Зголемен интерес за огревно дрво

Зголемен интерес  за огревно дрво

Граѓаните на Куманово, Липково и Старо Нагоричане  кои се греат на дрва немаат проблем да ги набават. Од Македонски шуми, подружница Куманово тврдат дека има доволно количество огревно дрво за задоволување на потребите на жителите  од трите општини. Шумско стопанство располага со повеќе видови, а најбарана е буката, како и секоја година. Карактеристично за  годинава е што кумановци купуваат повеќе дрва од претходните , а тое се должи на високата цена на струјата и на…

Read More

Шлепер се преврте на автопат кај Агино село

Шлепер се преврте на автопат  кај Агино село

19 годишниот Александро П. од Грција е повреден во сообраќајната несреќа што се случи утрово околу 6 часот на автопатот Куманово -Скопје кај Агино село.  Грчкиот државјанин, движејќи се кон Куманово , изгубил контрола над товарното возило, излетал од коловозната лента и се превртел  на спротивната.  5 часа беше блокиран сообраќајот за тешките товарни возила поради што се создаде километарска колона од автобуси и камиони чекајќи да се ослободи барем едната лента.  Патниците кои  неколку…

Read More

Жители блокираа изградба на пруга во Режановце

Жители блокираа изградба на пруга во Режановце

Мештаните на кумановското село Режановце утрово по втор пат ја блокираа изградбата на пругата Куманово-Бељаковце, бидејќи надлежните иако им ветиле се уште не поставиле канализациона цевка под пругата. Тие тврдат дека сега, кога трае реконстукцијата, е можност да се постави цевка и да приклучат канализациска мрежа во селото. Раскажуваат дека фирмата изведувач по првиот протест, кој се одржа пред еден месец, им ветила дека до петок ќе го исполни нивното барање, но од тоа се уште…

Read More

Кумановски велосипедисти – шампиони на Македонија

Кумановски велосипедисти – шампиони на Македонија

Тројца велосипедисти од кумановскиот клуб Вело-М се стекнаа со титулата шампион на Македонија, на Државното првенство во Стоби. Првак во јуниорската категорија е Денис Колевски во дисциплината хронометар, а Зоран Ристовски е актуелниот шампион во мастерс дисциплината, додека во елитната категорија, Стефан Петровски се стекна со титулата шампион за 2015 година во дисциплината хронометар. Спортскиот директор на Вело-М Куманово, Марјан Петровски, нагласи дека со овие постигнувања, се докажува успешноста на кумановските велосипедисти.
 – За самиот клуб…

Read More
1 189 190 191 192 193 204