Четири нови случаи на коронавирусот во Куманово

Четири нови случаи на коронавирусот  во Куманово

Четири
новозаболени лица од коронавирусот во Куманово, од вкупно 38 нови случаи на
ковид-19 во изминатото деноноќие регистрира министерството за здрваство.  Од новозаболените дури 24 се од Скопје. Во последните 24 часа
направени се 560 тестирања, а денеска Институтот за
јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти,
меѓу нив и еден кумановец.

Министерството за здравство информира и за двајца починати
пациенти
од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ…

Read More

ЖРК Куманово директно во групите на Лигата на шампионите

ЖРК Куманово директно во групите на Лигата на шампионите

Ракометарките
на Куманово кои сезонава имаат најдобри успеси на домашната ракометна сцена, ќе
имаат можност годинава да се натпреваруваат во Лигата на шампионите, бидејќи
Металург официјално се откажа од своето учество.

Само едно
место ја следува земјата во елитната конкуренција, а според пропозициите на
Ракометната федерација, ќе се важат резултатите од минатата сезона кога
најдобар беше Металург. Но, со оглед дека тимот се откажа од своето учество
кумановки ќе се натпреваруваат во Лигата на Шамионите .

ЖРК Куманово
веќе достави барање до федерацијата да биде…

Read More

Петрушевски: Жално е што ја одбија мојата подадена рака

Петрушевски: Жално е што ја одбија мојата подадена рака

-Добро
е што општинската организација на СДСМ Куманово неколку пати го прегледувала
моето интервју емитувано минатиот петок. Но, жално е што за да срочат еден ваков
небулозен текст, полн со неосновани лажни обвинувања, што најмалку се
однесуваат на мене лично, замислете, им требало дури пет дена. Дали тоа ја покажува нивната
тотална некадарност или пак причината е нивната поделеност во табори, нека си
одговорат самите. Јас најискрено им посакувам што поскоро да си ги надминат
поделбите помеѓу таборите на Спасовски и Димитриевски,…

Read More

Оливер Илиевски контра ставовите на Бране Петрушевски

Оливер Илиевски контра ставовите на Бране Петрушевски

„Кодот на ДПМНЕ не се менува, тие остануваат во матрица
на лажење и манипулации“ рече на денешната прес-конференција секретарот на
општинската организација на СДСМ Куманово, Оливер Илиевски коментирајќи ги
ставовите на претседателот на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Бране
Петрушевски изнесени во емисијата СТАВ, емитувана минатиот петок.

-Во мојот
фејсбук статус , на кој се повикува, постои само хронологија на настани кои
веќе се случиле, па така:

– Бране Петрушевски, на предлог на ДПМНЕ направивте измени во законот за кривична постапка во…

Read More

„Чистота и зеленило“ набави нови две возила за смет

„Чистота и зеленило“ набави нови две возила за смет

Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ со сопствени средства успеа да набави две нови возила за собирање смет. Станува збор за средни возила, кои ќе се користат при подигнувањето на смет од потесните улици, што досега претставуваше проблем за јавното претпријатие.

-Со овие две возила се надевам дека ќе ги задоволиме потребите на самите граѓани и би сакал да ја искористам оваа ситуација да упатам еден апел до граѓаните да не ги паркираат непрописно своите возила бидејќи…

Read More

Нема новозаболени кумановци од коронавирусот

Нема новозаболени кумановци од коронавирусот

Не се регистрирани нови случаи на заболени од коронавирусот на подрачјето на Општина Куманово во изминатото деноноќие, а на ниво на државата потврдени се нови 16 случаи од направените 314 тестирања.

Денеска
Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти од
Скопје и  Тетово, но и тројца починати како
последица на компликации од вирусот ковид-19.  

Вкупната
бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата
изнесува 2.014,
бројката на оздравени пациенти е 1.453, на починати е 116, а во моментов…

Read More

Со музика до заедништво и толеранција

Со музика до заедништво и толеранција

Порака за заедништво и толеранција упатија учесниците на музичкиот настан организиран изминатиов викенд по
повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и
Методиј„ и верскиот празник Рамазан Бајрам. Концертот беше во организација на
Отсекот за превенција при Секторот за внатрешни работи Куманово, центарот за
култура „Трајко Прокопиев“ и Фондацијата за култура и спорт.

„Куманово почитува различности, Куманово
се гордее со мултиетничноста“ , потенцираа надлежните.

– Сакам да се заблагодарам на овие млади луѓе кои што
одвоија дел од своето време за…

Read More

СДСМ вложува во здравствените работници

СДСМ вложува во здравствените работници

„Вложувањата кои Владата предводена од СДСМ ги направи во здравството
овозможија успешно да се справуваме со најголемата здравствена криза, Наш
приоритет, уште од самиот почеток е подобрување и унапредување на јавното здравство,
подобри услови за пациентите и подобри услови за здравствените работници“, рече
на денешната прес-конференцијата портпаролот на ОО на СДСМ во Куманово, Катерина
Пешиќ Бошковска.

-Ги зајакнавме професионалните капацитети на здравствените работници и
овозможивме услови за нивна работа дома- можност за нивната кариера и иднина да
ја градат во нашето јавно…

Read More

Советот ќе одлучува дали ќе се плаќаат градинките

Советот ќе одлучува дали ќе се плаќаат градинките

Кумановскиот Совет на редовната седница која е закажана
за вторник ќе одлучува дали родителите ќе се ослободат од плаќање на градинките
за април и мај. Иницијативата, како што објасни денеска претседателката на
Советот, Атина Мургашанска, ја покрена советничката група на СДСМ. Градинката „Ангел
Шајче“, исто како и останатите згрижувачки установи во државата, е затворена од
11-ти март, по одлука на Владата, со цел да се спречи ширењето на
коронавирусот.

-Ние предложиме
управниот одбор да донесе одлука, а на оваа седница ќе расправаме…

Read More

Еден новозаболен во Куманово, 40 во земјава

Еден новозаболен во Куманово, 40 во земјава

Едно новозаболено лице од Куманово од вкупно 40 нови случаи на ковид -19
регистрирани изминатото деноноќие во земјава, од направените 549 тестирања. Со
последните податоци, бројот на активни случаи на заболени од коронавирусот во
Куманово изнесува 23.

Според податоците на министерството за здравство, во последните 24 часа, на
Клиниката за инфективни болести во Скопје починал 56 годишен пациент од Прилеп,
лекуван на клиниката од 12 мај, а евидентирани се и 11 оздравени пациенти.
Најголем број од новозаболените се во Скопје, дури…

Read More
1 2 3 4 282