Премиера на монодрамата „Прво лице еднина“

Премиера на монодрамата  „Прво лице еднина“

Во кумановскиот
театар утревечер премиерно
ќе биде изведена монодрамата „Прво лице еднина“ од режисерката Драгана Гунин
во изведба на актерката Владанка Димковска. Текстот е на Димковска, работен по
мотивите на „Добра ноќ за бунтовни девојчиња„ од Елена Фавили и Франческа
Кавало.

-Станува збор за интимен процес, случување на самата актерка. Многу е лична претставата зборува за тоа како таа поминува низ својата моментална позиција, дека е актер, како се соочува, живееме во земја која нуди специфични услови за самите уметници и…

Read More

Проект „ Здрави навики, среќни умови“

Проект „ Здрави навики, среќни умови“

„Здрави навики, среќни умови“ (Healthy habits, happy minds) е еден
од шесте проекти кои што ги реализира средното стручно училиште „Киро Бурназ“
во рамки на програмата Ерасмус +. Партнери во проектот, освен Македонија се и
училишта од Романија, Италија, Португалија и Шпанија. Досега се реализирани две
мобилности, во Романија и во Италија. На работилниците во Романија акцентот бил
ставен на булингот.

-Целта на проектот е учениците да стекнат навики за
правилна исхрана, да научат здраво да се хранат и да приготвуваат…

Read More

(ФОТО) Словенечкиот амбасадор се сретна со градоначалникот Димитриевски

(ФОТО) Словенечкиот амбасадор се сретна со градоначалникот Димитриевски

Амбасадорот на Република Словенија во Македонија, Милан Јазбец денеска оствари протоколарна посета на Општина Куманово, при што се сретна ссо градоначалникот Максим Димитриевски.

На средбата било разговарано на различни теми, меѓу кои и можна соработка помеѓу амбасадата и општината, привлекување потенцијални инвеститори од Словенија, размена на ученици и студенти со општина Марибор.

Градоначалникот истакна дека амбасадорот го запознал и со можностите и условите на индустриската зона Новине и Речици, каде следниот месец треба да започнат…

Read More

Одбележан Денот на пожарникарството

Одбележан Денот на пожарникарството

Со показно- тактички вежби на гаснење пожар и спасување
на луѓе денеска беше одбележан Денот на пожарникарството во Македонија , 20 –ти
Мај. Домаќин на активностите во организација на Општинскиот противпожарен сојуз
Куманово беше основното училиште „Христијан Карпош“ во село Драгоманце. Вежбата
беше успешно реализирана во соработка со повеќе институции и организации.

-Во
1836-та година , пред 183 години во градот Битола е формирана првата
противпожарна служба на територијата на нашата земја , според кој настан се
одбележува овој ден. Денешната манифестација…

Read More

Пред среќната куќичка изложен џипот на лотарија

Пред среќната куќичка изложен џипот на лотарија

Пред среќната куќичка во Куманово е изложен Џипот Компас, кој може да го добијат љубителите на среќа и верни купувачи на лозот „Биди Вип-вози Џип“, кој го нуди Државната лотарија на Македонија.

 

Грепката „ Биди Вип-вози Џип“ е добитна доколку имате, три исти добивки кои не мора да бидат во ист ред. Покрај автомобилот, лозот нуди и парични добивки од 70 до 50.000 денари.

-Инстант лозот, може да е вашиот перфектен подарок. Бидете позитивни, верувајте…

Read More

Градоначалникот на eкономскиот форум во Астана-Казахстан

Градоначалникот на eкономскиот форум во Астана-Казахстан

Градоначалникот на Куманово,  Максим Димитриевски годинава е учесник и панелист на дванаесеттиот Економски Форум кој се одржува во Астана – Република Казахстан. Економскиот Форум во Астана е една од највлијателните интернационални платформи за дискусија за подигнување и развој на глобалната економија и финансискиот систем.

Под слоганот “Инспиративен раст: луѓе, градови и економии”, оваа година на форумот учествуваа политичари и бизнисмени од целиот свет.

Во рамки на посетата, градоначалникот Димитриевски оствари повеќе средби со претставници од…

Read More

Граѓани на Кочани се информираа за легализација

Граѓани на Кочани се информираа за легализација

Во рамки на проектот Поддршка за легализација на ромско домување, претставници на Националниот ромски центар вчера ја посетија општина Кочани, при што ги инфомираат граѓаните за нивните права. Проектот кој се реализира со финансиска поддршка на Европска унија, го спроведува НРЦ, заедно со Симбиозис 12 и ОРМ Бела кула во Кичево.

-Денеска карванот од проектот Поддршка за легализација на ромско домување финансирано од делегација на Европската унија а спроведен од Националниот ромски центар заедно со…

Read More

Натпревари во сообраќај „Детски семафор“

Натпревари во сообраќај „Детски семафор“

Oсновци и
средношколци денеска беа дел од натпреварите во областа на сообраќајот   „Детски
семафор“  во организација на Отсекот за
превенција при СВР Куманово и Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на
патиштата. На теоретското тестирање што се одржа во просториите на основното
училиште „Крсте Мисирков “ учествуваа ученици од основните и средните училишта
од Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираат надлежните.  

– Оваа година на локално ниво ги спроведуваме со тоа што
прворангираните три екипи ќе добијат пехари и дипломи за освоено…

Read More

Одбележан Меѓународниот ден на музеите

Одбележан Меѓународниот ден на музеите

Националната
установа Музеј Куманово денеска беше биде домаќин на прославата и
советувањето „Музеите како културни средишта, иднината на традицијата“, по
повод одбележување на Меѓународниот ден на музеите – 18 –ти мај.

На советувањето присуствуваа претставници на сите музеи во државата, а манифестацијата ја отвори претседателката на Советот
на Општина Куманово, Атина Мургашанска, потенцирајќи дека Куманово се вбројува
во редот на еден од побогатите  региони
со културно историски споменици, археолошките локалитети Татиќев камен во
Кокино, Градиште во Пелинце, Костоперска карпа во Младо Нагоричане, Треска…

Read More

Мештаните на Средорек се информираа за легализација

Мештаните на Средорек се информираа за легализација

Во рамки на проектот „Поддршка за легализација на ромско домување“, претставници на Националниот ромски центар вчера ја посетија населбата Средорек, при што ги информираат мештаните за нивните права.

Проектот кој се реализира со финансиска поддршка на Европска унија, го спроведува НРЦ, заедно со Симбиозис 12 и ОРМ Бела кула во Кичево.

-Организираме карван во населба Средоред, со цел да ги запознаеме граѓаните со постапката за легализација и правата коишто ги имаат во оваа постапка…

Read More
1 2 3 4 230