По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

По 70.000 евра ќе добијат семејствата на загинатите полицајци

Семејствата на осумте загинати припадници на безбедносните сили во полициската акција во Куманово, ќе добијат финансиски надомест во висина од 70.000 евра, одлучи на вчерашната седница Владата на Република Македонија. Половина од сумата на семејствата на загинатите, кои што биле во брак, ќе се додели на сопругата, а другата половина на родителите на полицаецот. Инаку Министерството за внатрешни работи ќе биде задолжено да достави информирации до Владата доколку има потреба од дополнителна помош и поддршка…

Read More

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

Зголемена побарувачка на девизи во менувачници

За време на вооружената акција во Куманово, во приватните менувачници во градот се зголемила побарувачката на девизи во замена за денари. Поради стравот од влошената безбедносна состојба, кумановци во петок и сабота се одлучиле да купат повеќе девизи, бидејќи така се сметаат за посигурни. Во менувачниците во кои што прашаваме, не сакаа да заборуваат пред камерата, но потврдија дека посебна навала за евра имало во саботата и според нив тоа не е ништо невообичаено во ваква…

Read More

Отворена Kнига на жалост

Отворена Kнига на жалост

На иницијатива на Здружението на бранители од Куманово, како и на голем број граѓани, денеска пред Центарот за култура беше отворена Kнига на жалост во чест на осумте загинати полициски службеници. Граѓаните во книгата пишуваа сочувство до семејствата на како што велат, загинатите херои, кои што ги дадоа животите за одбрана на државата.
-Секој граѓанин на Куманово или кој било од Македонија може да дојде и да ги остави своите пораки и впечатоци  за хероите кои…

Read More

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Заев во посета на „Тоде Мендол“

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со дел од највисокото партиско раководство денеска ги посетија уништените домови на граѓаните во населбата Тоде Мендол. Иако во исклучително тешка ситуација сепак граѓаните со овации му посакаа добредојде на лидерот на опозицијата. При тоа тој изрази жалење за изгубените домови и ги повика што побегу да заборават на претпрените трауми, кои никогаш не треба да се повторат.
-Знам дека душевната болка, чувствата, траумите низ кои што поминаа луѓето овде додека се…

Read More

И утре нема настава во училиштата

И утре нема настава во училиштата

Само квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење во Куманово. Граѓаните уште еднаш покажаа дека сакаат да живеат заедно, сакаат да градат и општина и држава со заеднички сили, рече на денешната прес-конференција, претседателот на Советот Максим Димитриевски.
-Повеќе од 115 илјади луѓе бевме директни сведоци на случувањата. Милиони беа во неизвесност и вознемирени. Куманово повторно се надмина себе си и не дозволи ескалација на конфликтот и дестабилизиација, благодарејќи на сопствените граѓани-кумановци, изјави Максим…

Read More

Само тројца евакуирани побарале сместување

Само тројца евакуирани побарале сместување

51 семејство од населбата „Тоде Мендол“ изминативе два дена се јавило во општинскиот контакт центар да побараат помош, претежно во храна, но и да ја известат општината каде се сместени и  од која улица се евакуирани.
-Имавме побарувања и од лица наши сограѓани кои беа отселени во другите градови за кои требаше да се обезбеди превоз и на истите лица им обезбедивме превоз и од Струмица и од Кочани.  Општината презема активности во насока на набавка…

Read More

ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

ФСУ: Куманово е град на талентирани атлетичари

Федерацијата на училишни спортови, денеска ,во Куманово, организираше државен атлетски натпревар во машка и женска конкуренција, на кој учествуваа ученици од средни училишта од повеќето градови во Република Македонија. Имено, учесниците од Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци и другите градови, се натпреваруваа во сите атлетски дисциплини: скок во височина и далечина, трчање на 100 и повеќе метри и фрлање на ѓуле.
Претседателот на Федерацијата на училишни спортови, Александар Туфекчиевски, го поздрави придонесот на Општина Куманово во полето…

Read More

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Зачука камбана кај светата вода – Свети Марко

Голем број верници денеска го посетија бунарот со света вода чиј патрон е празникот Свети Марко. На 15-годишнината од постоењето на светата вода, за првпат зачука и камбаната, подарок од семејството Мисевски. Според свештените лица, ѕвонот во црквата служи да ги повика верниците да го чујат Светото евангелие, да го чествуваат празникот и да им дарува здравје и мир. Местото каде што е ископан бунарот и дошло на сон на кумановката Тројка Јанчевска, која како…

Read More

Групни венчавки во Бедиње

Групни венчавки во Бедиње

Брачните парови кои немаат склучено црковен брак тоа можат да го сторат бесплатно  на 10 мај во црквата Света Петка во Бедиње. Втора година по ред Кумановско-oсоговската eпархија организира групни венчавки. Иако досега нема пријавени за оваа манифестација, сепак надлежните се надеваат дека ќе се одржат групните венчавки, кои во недела треба да започнат во  10 часот и 30 минути.
-Може да се обратат во било која црква во нашата епархија, ги покануваме и оние што…

Read More

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална

Европската перспектива на Македонија е реална и државата треба да продолжи кон тој пат, е заклучокот на денешната трибина која што се одржа по повод 9-ти мај, Денот на Европа и победа над фашизмот. На трибината учествуваа професори, претставници на политички партии, невладини организации и други граѓани. Градоначалникот, Зоран Дамјановски истакна дека Куманово е град кој што е насочен кон Европа и постојано работи на негово приближување.
-Куманово е многу значајно место каде што треба да се…

Read More
1 221 222 223 224 225 230