(ФОТО) Еуро колеџ организира меѓународен форум

(ФОТО) Еуро колеџ организира меѓународен форум

Четиридневен меѓународен форум на тема „ Културолошки студии во бизнисот “, организира високо образованата приватна установа Еуро колеџ. На форумот присуствуваат претставници на образовни установи од Литванија, Поругалија, Италија и Албанија. Настанот го поздрави и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски. Инаку проектот е дел од Еразмус плус програмата.

Претставници на пет европски држави учествуваат на меѓународниот форум во рамки на проектот Културолошки студии во бизнисот, кој го реализира високо образовната приватна установа Еуро колеџ…

Read More

Што очекуваат кумановци од идниот претседател

Што очекуваат кумановци од идниот претседател

Кумановци очекуваат на претстојните избори ќе се избере претседател кој ќе работи во интерес на сите граѓаните.

Тие се надеваат дека идниот претседател ќе работи на обединување, но и на подобрување на животниот стандард во Македонија.

-Да се работи на сите човекови права, да се подобри животниот стандард. Да ги застапува правата на граѓаните, а не на партиите-вели еден кумановец.

-Очекуваме да бидат фер изборите, но навистина тоа е тешко-додава друг кумановец.

-Јас мислам дека претседателот треба…

Read More

Левица: Срамно е да го одбележуваме постоењето на НАТО

Левица: Срамно е да го одбележуваме постоењето на НАТО

На еден слободарски град не му долукува да одбележува годишнини на милитаристички, агресорски сојузи. Најостро го осудуваме настанот кој го организираше Министерството за Одбрана во Куманово по повод одбележување на 70 годишнината од постоењето на НАТО сојузот, стои во соопштението од партијата Левица.

Куманово е градот во кој пукна првата пушка, град кој изобилува со антифашистичка и антимилитаристичка традиција, симбол на прогресивните текови на XX век, кога го доживува и својот најголем развој, втемелен врз…

Read More

Државен натпревар на млади истражувачи

Државен натпревар на млади истражувачи

Средното стручно училиште „Перо Наков “ викендов ќе биде
домаќин на Државен натпревар на млади истражувачи од Македонија. Станува збор
за традиционална
манифестација, преку која учениците од средното образование во земјава имаат можност да презентираат научно-истражувачки
и апликативни резултати од областа на природните науки: астрономијата,
биологијата, географијата, информатиката, математиката, физиката, хемијата и
нивната примена во: индустријата, енергетиката, сировинската база,
производството на храна и комуникациите.

-На
13-ти април годинава (сабота) во организација на Народна техника на
Македонија, Сојузот на здруженија на млади истражувачи на Македонија или…

Read More

Отворен ден на Армијата за граѓаните

Отворен ден на Армијата за граѓаните

Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата, во соработка со локалната самоуправа  денеска организираа отворен ден на Армијата за граѓаните, на платото пред градскиот базен. Манифестацијата е дел од активностите со кои се одбележува неделата на НАТО, 70
– годишнината од основањето на Алијансата и напредокот на Македонија кон
членство во НАТО.

Во своето обраќање пред
присутните, командантот на здружената оперативна команда
генерал-мајор Павле Арсоски, рече дека во годината кога северноатлантската алијанса го прославува овој
важен јубилеј нашата држава после…

Read More

КУД „Панче Пешев“ отворено за младите кои го сакаат фолклорот

КУД „Панче Пешев“ отворено за младите кои го сакаат фолклорот

Културно уметничкото друштво „Панче Пешев“ е отворено да ги прими сите младите кои го сакаат фолклорот. Иако уписите официјално се реализираат во септември, сите заинтересирани можат да се пријават во нивните простории, кои се наоѓаат во дворот на гимназијата „Гоце Делчев“, информираат надлежните од ова друштво.

Со младите работат успешни, долгогодишни кореографи, а пробите во моментов се изведуваат три дена во текот на неделата. Чланарината во КУД Панче Пешев изнесува само 200 денари.

Со цел…

Read More

Балетската претстава „Либертанго“ наскоро во Куманово

Балетската претстава „Либертанго“ наскоро во Куманово

Првенци, истакнати солисти, како и целиот балетски ансамбл при Македонска опера и балет утре наскоро, односно на 16-ти месецов во Куманово ќе ја изведат балетската претстава „Либертанго“.

Настанот се реализира во соработка со Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Композитор на претставата е Астор Пјацола, кореограф Сабриба Боско, костимографија и сценографија на Александар Ношпал, а под режисерска палка на Наташа Поплавска.

„Либертанго” не води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен…

Read More

И НРЦ го одбележа 8 Aприл

И НРЦ го одбележа 8 Aприл

Националниот ромски центар
заедно со партнерската младинска организација Симбиозис 12  со повеќе активности го одбележува Светскиот
ден на Ромите.  Размена на искуствата со
младите од Бугарија и Албанија беше само една од активностите што деновиве се организираше
во Тирана, каде што младите зборуваа за нивните визии, но и зошто сакаат да излезат од земјава, информира
претседателот на Нациолниот ромски центар , Ашмет Елезовски.

-Оваа година е еден
повеќегодишен јубилеј, повеќе од 75 години од ромското знаме, од ромската
култура, ромскиот јазик и…

Read More

Одбележан светскиот ден на Ромите

Одбележан светскиот ден на Ромите

„8 Април е ден кога се афирмира потребата од големата поддршка на ромската популација која се соочува со социјални и економски проблеми, но осми април исто така е ден кога во државава се потенцира значењето на културните вредности и специфики на ромската заедница“ , рече во своето обраќање пред присутните во Занаетчискиот дом,  претседателот на ансамблот на народни ромски песни и игри „Рушит Шакир“, Самет Салиевски. Тој посочи дека иако има интегрирани Роми во општествениот…

Read More

(ФОТО) Сиљановска ја претстави програмата пред кумановци

(ФОТО) Сиљановска ја претстави програмата пред кумановци

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија, Гордана Сиљановска Давкова, викендов ја презентираше програмата пред кумановци и ја побара нивната поддршка.

Таа истакна дека во Собранието има пратеници кои носат претходно договорени одлуки, па само чекаат да го притиснат копчето. Се осврна и на Преспанскиот договор кој го склучи владата на СДСМ, нагласувајќи дека во меѓународното право јасно стои дека со меѓународен договор не може да се прекрши Уставот на ниту една…

Read More
1 2 3 4 5 6 223