Нови 73 казнети за неносење маска

Нови 73 казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (15.04/16.04.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 123 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издадени прекршочни налози, најмногу се во Куманово 73, во Крива Паланка 33 и во Кратово 17.
За нив, како што појаснуваат од Секторот за внатрешни работи Куманово, ќе следуваат соодветни мерки.
Во истиот…

Read More

Втор третман на ларвицидна дезинсекција во Куманово

Втор третман на ларвицидна дезинсекција во Куманово

На 20.04.2021 година (вторник) на територијата на општина Куманово ќе се спроведе втор третман на ларвицидна дезинсекција, која има за цел уништување на ларвите на комарците. Во случај на неповолни временски услови, дезинсекцијата се одложува до наредниот поволен ден.

Read More

ИутеКредит доделува целосна стипендија за додипломски студии во соработка со Универзитетот Американ Колеџ Скопје

ИутеКредит доделува целосна стипендија за додипломски студии во соработка со Универзитетот Американ Колеџ Скопје

Водејќи се од тоа дека секој млад човек заслужува еднакви шанси за образование и постојаните заложби на компанијата за инвестиции во човечки капитал, ИутеКредит Македонија во соработка со Универзитетот Американ Колеџ Скопје, објавува повик за доделување на целосна стипендија за додипломски студии на Факултетот за деловна економија и организациски науки, насока Финансии и банкарство (акредитирано од ACBSP) во рамките на УАКС.
Конкурсот за стипендијата која се однесува за академската 2021/2022 година е отворен за сите редовни…

Read More

Куманово: 6 починати и 59 нови случаи на КОВИД-19

Куманово: 6 починати и 59 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3 284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 349, Битола – 68, Куманово – 59, Прилеп – 52, Тетово – 36, Струмица – 35, Велес – 32, Охрид – 29, Кавадарци – 27, Штип – 25, Кочани – 24, Кичево – 20, Гостивар – 19, Виница – 15, Гевгелија – 14,…

Read More

Почина Среќко Поповски, писател и учител

Почина Среќко Поповски, писател и учител

На 94-годишна возраст почина Среќко Поповски, писател и еден од првите учители во Куманово и државата. Роден е на 14.06.1926 година во селото Орашац. Основно училиште завршил во родното село, потоа Учителска школа во Скопје, па Педагошка академија во Врање.Припаѓа на редот на првите учители кои во 1944 година работеле на слободна територија во текот на НОБ, кога Куманово и Скопје не биле ослободени од окупаторот.
Во 1947/48 година Министерството за просвета на НР Македонија го…

Read More

Наша сограѓанка пријавила во полиција дека е следена

Наша сограѓанка пријавила во полиција дека е следена

Сведок од претходна сообраќајна несреќа ја следел, а друго лице се заканувало на мајка од Куманово, чија ќерка загинала во таа несреќа, соопшти денеска СВР Куманово.
Како што информираат од полицијата вчера во 22: 45 часот во полициската станица Куманово, Г.Ф.(41) од Куманово пријавила дека околу 18:00 часот, додека се движела со своето возило „БМВ“ по булеварот „Октомвриска Револуција“, забележала дека ја следи возило „фолксваген голф“, кое го управува К.П. (кој инаку е сведок во сообраќајна незгода во која…

Read More

92 пациенти хоспитализирани во нашиот град

92 пациенти хоспитализирани во нашиот град

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 999 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а од нив во Куманово 92 – ца.
Секако треба да се има во предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.
Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците…

Read More

Голем број на казнети за неносење маска

Голем број на казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (14.04/15.04.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 118 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издадени прекршочни налози, најмногу се во Куманово 82, во Крива Паланка 23 и во Кратово 13.
За нив, како што појаснуваат од Секторот за внатрешни работи Куманово, ќе следуваат соодветни мерки.
Во истиот…

Read More

Тепачка на две групи мигранти во Ваксинце

Тепачка на две групи мигранти во Ваксинце

Двајца Пакистанци се здобиле со тешки повреди во тепачка на две групи мигранти во село Ваксинце. Пресметката се случила вчера околу 14 часот во близина на поштата во селото, по што мештаните повикале полиција.
„Во Полициското одделение Матејче, Х.И. од с.Ваксинце, општина Липково, пријавил дека во близина на поштата во с.Ваксинце бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу две групи мигранти. Полициски службеници излегле на местото и затекнале две лица со повреди од…

Read More

Најавени прекини на струја во нашиот град

Најавени прекини на струја во нашиот град

Во текот на утрешниот ден во период од 08:00 до 10:00 часот прекини на електричната енергија се најавени за месноста Стари Лозја.
Во период од 09:00 до 14:30 часот утре без струја ќе бидат жителите од улиците „Титова Митровачка“, „Никшичка“ и „Тоде Думба“.
Утре во период од 09:00 до 14:00 часот без струја ќе бидат дел од улицата „Доне Божинов“, односно населбата Средорек.
Станува збор за најавени прекини од страна на ЕВН Македонија поради интервенција во дистрибутивната мрежа.

Read More
1 2 3 4 5 6 369