Театар Куманово се подготвува за нова претстава

Театар Куманово се подготвува за нова претстава

„Семејството Тот“ е насловена најновата претстава на која работат актерите од кумановскиот театар, а чија премиера се очекува во декември.
Од сопствени средства на Театар Куманово кумановската публика ќе има можност да ужива во трагикомедијата по текст на унгарскиот автор Иштван Екрењ, а во режија на Мартин Лазаревски кој инаку е актер во кумановскиот театар.

. Станува збор за една трагикомедија, деталите нема да ги откривам можам да ви кажам дека ангажирани се четворица актери од нашиот…

Read More

НУЦК „Трајко Прокопиев“ го одбележа патрониот празник

НУЦК „Трајко Прокопиев“ го одбележа патрониот празник

Вечер со музиката на Трајко Прокопиев беше насловен синоќешниот концерт кој што се одржа во Центарот за култура, по повод патрониот празник, 35 години од постоењето на националната установа. Љубителите на уметноста имаа можност да уживаат во творештвото на Прокопиев и на останати светски автори. Пред кумановци настапија солистите од Македонската опера и балет, Гонца Богоромова и Кристијан Антовски, со пијано придружба на Андреј Наунов.
-Со гордост можеме да се пофалиме дека 35 годишнина од работата…

Read More

Пензионерите ја изведоа „Шути и рогати“

Пензионерите ја изведоа „Шути и рогати“

Љубителите на театарот синоќа имаа можност да ја проследат претставата Шути и рогати која што ја изведе драмската секција при Културно уметничкото друштво Ѓоко Симоновски на Здружението на пензионери. Актерите истакнаа дека им било чест по 18-ти пат да го изведат ова дело.
Шути и рогати денеска имаа можност да ја проследат и лицата во Домот Зафир Сајто. Претседателот на Здружнието на пензионери Спиро Николовски истакна дека е задоволен од работата на  драмската секција.
-Ова е добра…

Read More

Кумановскиот музеј претставен на Оксфорд

Кумановскиот музеј претставен на Оксфорд

Претставници од кумановскиот музеј изминатата недела присуствуваа во Центарот за класични и византиски студии по покана на Факултетот за класични студии на Универзитетот Оксфорд.
По иницијатива на професорот Ине Јакобс од Оксфордскиот универзитет, свое предавање во центарот имаше Деја Ѓорѓиевски, археолог во Музеј Куманово за истражувањето на локалитетот Костоперска карпа.
На предавањето Ѓорѓиевски ги соопштил резултатите од сопствените истражувања кои  се однесуваат на ретки претстави на светители претставени на предмети од слонова коска и на една фреска…

Read More

КУД „Панче Пешев“ слави 90 години постоење

Културно-уметничкото друштво „Панче Пешев“ од Куманово ќе одбележи 90 години од своето постоење со богата програма која ќе започне во четврток, а ќе трае три дена.
Денес на прес конференција беше претставена целокупната програма која ќе се реализира со финансиска поддршка на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово, како и Министерството за култура.
Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски истакна дека ова е голем јубилеј достоен за почит и затоа локалната самоуправа во својата програма ги има…

Read More

Изведена претставата „Народен пратеник“

Изведена претставата „Народен пратеник“

Љубителите на театарот синоќа ја проследија комедијата „Народен пратеник“, која што ја изведе актерската екипа од театарот Антон Панов од Струмица, во рамки на фестивалот Денови на комедија. Се работи за дело работено според текстот на Бранислав Нушиќ, а режијата e на Владлен Александров. Актерот Бранко Бенинов истакна дека секогаш со задоволство настапува во Куманово,  каде што има одиграно голем број на претстави. Додаде дека фестивалот треба да се негува и да се подигне на…

Read More

Изведена претставата „Хамлет од Горно Дупени

Изведена претставата „Хамлет од Горно Дупени

„Хамлет од Горно Дупени“ е насловот на комедијата со кој настапи театар Војдан Чернодрински од Прилеп, на овогодинешното издание на фестивалот Денови на комедија. Претставата е работена според текстот на Иво Брешан, а во режија на Кирил Петрески. Станува збор за травестија на познатата комедија од Шекспир Хамлет. Се работи за еден од најдобро напишаните драмски текстови во тој период од редот на т.н. „политички театар“. Хамлет од Горно Дупени го прикажува целиот апсурд на…

Read More

Промовирана збирката „Клетник“

Промовирана збирката „Клетник“

Книгата „Клетник“ од авторката Милица Митковиќ вчеравечер беше промовирана во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Станува збор за збирка од песни кои го претставуваат модерниот живот од секојдневнието.
Младата авторка која живее и студира психологија во Белград својата инспирација ја пронашла во емоциите. Пишувањето го доживува како хоби кое прераснало во нешто повеќе, па затоа се одлучила своето дело да го овековечи во збирка поезија.
Целиот живот е инспирација. Инспирација е нечија туѓа приказна, моја некоја приканза…

Read More

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

По 19 пат „Денови на комедија“ во Куманово

Тринаесет театри од Македонија, Србија, Бугарија и Косово од први до 15ти октомври ќе играат на 19то издание од Меѓународниот фестивал „Денови на комедија“ кој и оваа година ќе се одржи во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Честа да го отворат фестивалот ќе ја имаат актерите од Театар „Комедија“ со претставата „Име“, а традиционално како и секоја година последната вечер ќе биде резервирана за домаќините, актерите од кумановскиот театар кои ќе ја играат претставата…

Read More

Утре ќе се одржи манифестацијата „Шопска свадба“

Утре ќе се одржи манифестацијата „Шопска свадба“

Низ улиците на Кратово и селото Куклица викендов ќе се одржи манифестацијата Шопска свадба, која што ја организира кумановското здружение Етно ризница. Целта на манифестацијата е зачувување на обичаите и традицијата од североистокот. Организаторите се надеваат дека и второто издание на Шопска свадба ќе предизвика интерес кај граѓаните.
-Утре со почеток во 14 часот ќе започнат свадбените активности низ улиците на Кратово ќе има венчавање на млади, кое е закажано за 16 часот. Ќе биде во…

Read More
1 17 18 19 20 21 22