Промовирано двојното ЦД на Маргица Антевска

Промовирано двојното ЦД на Маргица Антевска

Родителска љубов“ ,и  „Не лудувај Јоване“  е насловот на двојното ЦД на Маргица Антевска, кое синоќа беше промовирано во Занаетчискиот дом. Промоцијата е во рамки на одбележувањето 50-годишна музичка кариера на Антевска.

Во Знаетчискиот дом синоќа се одржа промоција на двојното ЦД на Маргица Антевска, „Родителска љубов“ , и „Не лудувај Јоване“. Настанот кој е по повод 50-те јубилејни години постоење на македонска музичка сцена е во организација на Фондацијата за култура и спорт при Општина Куманово,…

Read More

Со настани и нови книги, библиотеката ќе привлекува читатели

Со настани и нови книги, библиотеката ќе привлекува читатели

Со бројни настани и збогатен книжен фонд, кумановската библиотека има за цел да го зголеми бројот на читатели. Новата директорката на ова јавна установа, Христина Алексовска нагласи дека бројните манифестации предвидени во програмата за 2020 година се за да се развие љубовта на децата кон книгата, а  по тој повод имаат и бесплатни уписи на ученици од второ одделение.

– Библиотеката Тане Георгиевски пред се е институција која покрај основната задача збогатување на книжниот фонд и…

Read More

Ликовно конципирани билборди за промоција на угостителите

Ликовно конципирани билборди за промоција на угостителите

На крајот од 2019 година, во рамките на проектот „На патот“ се направени последните уметнички дела кои беа одобрени од комисијата задолжена за реализација на проектните активности.

Станува збор за ликовно конципирани билборди, кои се изработени за локалните угостителски објекти кои се наоѓаат „на патот“ по кој минуваат туристите во посета на културно-историските споменици во кумановскиот регион.

Билбордите се изработени за рестораните „Кокино“ и „Грација“  , „Фрателис“ и „Етно – село“и „Панорама“(Липково). – Освен што…

Read More

КУД „Панче Пешев“ активно го подготвува вториот меѓународен фолклорен фестивал

КУД „Панче Пешев“ активно го подготвува вториот меѓународен фолклорен фестивал

Културно уметничкото друштво Панче Пешев активно работи на подоготвки на вториот меѓународен фолклорен фестивал. Ова го истакна при гостувањето во телевизија Плус, уметничкото директор Мирослав Крстевски, кој нагласи дека се подготвува уште поголем фестивал, со настап на квалитетни групи од Мексико, Бразил, Грузија, Северен Кипар, Црна Гора и Хрватска.  

-Ние сме веќе при крај со подготовките за наредниот фестивал, вториот фестивал на кој ќе учествуваат навистина квалитетни групи од Мексико, Порторико или Бразил, Грузија и…

Read More

Продолжуваат активностите од проектот „На патот“

Продолжуваат активностите од проектот „На патот“

Идејата на
проектот „ На патот“ е да создаде услови уметноста да излезе од галериите и да
се доближи до обичниот човек. Живеејќи во време кога луѓето немаат интерес да
се посветат на уметноста, уметниците мора да направат компромис и своите дела
да ги изложат пред публиката на друг начин.

 Токму затоа, комисијата ангажирана во
изведбата на проектот ја прифати идејата на академискиот сликар и конзерватор
Валентина Илијевска своите уметнички сфаќања да ги претстави на улица.

Комбинирајќи
ја идејата за актуелизирање на проблемот…

Read More

Наградени најдобрите од конкурсот „Новогодишна желба“

Наградени најдобрите од конкурсот „Новогодишна желба“

Во Центарот за култура денеска се одржа завршна манифестација на која беа наградени најдобрите ученици кои учествуваа на литературниот конкурс Новогодишна желба. Учениците од основните училишта добија награди и пофалници.

-Навистина сме среќни кога ја гледаме оваа
глетка со многу деца пријавени. Учествуваа ученици од основните училишта имаме наградени
ученици, благодарници, тука ќе цртаат, ќе прават новогодишни ракотворби,
лампиони, очекуваме дека ќе се дружат, имаме Дедо мраз, кловн кој ќе ги анимира
мислиме дека ќе биде една интересна манифестација…

Read More

До март следната година ЛАГ АБЕР ќе ја подобри визибилноста на Кокино

До март следната година ЛАГ АБЕР ќе ја подобри визибилноста на Кокино

Локалната акциона група АБЕР 2015 е избрана како една од организациите која ќе добие субвенција од вториот повик на Амбасадата на Република Франција за партнерство со македонското граѓанско општество.

Проектот се однесува на подобрување на визибилноста на локалитетот Кокино и негово прилагодување за потребите на туристите.  

Од здружението велат дека сосема малку е направено за Кокино во тој поглед, а и досегашните вложувања немаа одржливост. Денес, Кокино се наоѓа во незавидна ситуација, поради уништената патна…

Read More

Премиера на „Имотот на агата“ во Театар Куманово

Премиера на „Имотот на агата“ во Театар Куманово

„Имотот на агата “, според текстот на „Просидба“ од А. П.Чехов, во режија на Марко Богдановски , премиерно ќе биде изведена утре во Театар Куманово. Акцентот во претставата е ставен на телевизиските медиуми во нашата држава. Преку сатирична игра се пренесува компетентноста и способноста на една телевизија да пренесува информации. Актерската екипа која не сакаше да открива многу детали за претставата ги повика кумановци да дојдат и да уживаат во едно несекојдневно дело.

-Имотот на…

Read More

Изложба на слики „Порака“ од Роберт Цветковски

Изложба на слики „Порака“ од Роберт Цветковски

Во Центарот за култура утревечер со почеток во 20 часот ќе се отвори изложбата на слики со наслов „Порака“ од академскиот сликар Роберт Цветковски. Се работи за дваесеттина дела од неговата најнова продукцуја работени во техниката масло на платно.

Цветковски е роден во Куманово 1965 година. Дипломирал на Факултетот за ликовна умeтност во Скопје 1989 година. Работи во гимназијата во Крива Паланка како ликовен педагог.

Учествувал на бројни изложби во и надвор од државата.

Read More

Со проектот „На патот“ до поубава автобуска постојка во Старо Нагоричане

Со проектот „На патот“ до поубава автобуска постојка во Старо Нагоричане

„Весела станица“ е насловено уметничкото дело на автобуската постојка во општина Старо Нагоричане, на крстопатот помеѓу магистралниот пат кон Бугарија и граничниот премин Свети Прохор Пчињски. Уметничкото дело кое го изработи академскиот сликар Дејвид Стоилковски – Дејс, е во рамки на проектот „На патот“, кој го реализира локалната акциона група АБЕР 2015, а е финансиран од швајцарската амбасада.

Рунираната автобуска постојка се наоѓа на месноста викана Света Петка, кое е едно од првите контактни места на…

Read More
1 2 3 4 13