Теодора Спасовска победи на ораторската вечер

Теодора Спасовска победи на ораторската вечер

Средношколката Теодора Спасовска, победи на ораторската вечер насловена „Говори моќно-говори со став“, која се одржа синоќа во Центарот за култура.

Манифестацијата се реализираше во соработка со Клубот на оратори при Правниот факултет од Скопје. Учествуваа ученици од прва до трета година од сите средни училишта од градот. Тие ги прeтставија своите ораторски способности на различни теми, меѓу кои иселување на младите, феминизам, екологија.

-Навистина сме изненадени од одзивот и на тоа што манифестацијата беше навистина добро…

Read More

Премиера на монодрамата „Прво лице еднина“

Премиера на монодрамата  „Прво лице еднина“

Во кумановскиот
театар утревечер премиерно
ќе биде изведена монодрамата „Прво лице еднина“ од режисерката Драгана Гунин
во изведба на актерката Владанка Димковска. Текстот е на Димковска, работен по
мотивите на „Добра ноќ за бунтовни девојчиња„ од Елена Фавили и Франческа
Кавало.

-Станува збор за интимен процес, случување на самата актерка. Многу е лична претставата зборува за тоа како таа поминува низ својата моментална позиција, дека е актер, како се соочува, живееме во земја која нуди специфични услови за самите уметници и…

Read More

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

(ФОТО) Гимназијалците одржаа хуманитарен концерт

Во Занаетчискиот дом синоќа се одржа хуманитарен концерт кој го организираа средношколците од гимназијата Гоце Делчев, заедно со менторот Александар Митрички. Концертот имаше хуманитарен карактер, а собраните средства ќе завршат кај социјално загрозено семејство.

Љубителите на музиката синоќа имаа можност во Занаетчискиот дом да го проследат концертот на средношколците од гимназијата „Гоце Делчев“. Концертот кој имаше хуманитарен карактер се одржа под менторство на наставникот по музичко образование, Александар Митрички. Учениците изведоа популарни мелодии…

Read More

Милош Спасиќ одржа концерт во Центарот за култура

Милош Спасиќ одржа концерт во Центарот за култура

Во Центарот за култура синоќа концерт одржа Милош Спасиќ на пијано. Љубителите на класичната музика имаа можност да уживаат во делата на Хајдн, Шуберт и Лист. Спасиќ е роден во Куманово, 1996 година каде го започнал своето музичко образование.

-Овде завршив нижо музичко училиште, првите пет години ги
завршив тука и интересно е што досега немав направено самостоен концерт во
Куманово, ова ми е прв пат. Задоволен сум од настапот, салата беше полна,
мислам дека и публиката беше…

Read More

Промовирана најновата книга на Оливера Доцевска

Промовирана најновата книга на Оливера Доцевска

„Естер Ихаз“
е насловот на најновата поема на кумановката Оливера Доцевска која синоќа беше
промовирана во Центарот за култура Трајко Прокопиев. Стиховите во вид на пиеса
ги изведоа младите актери Мики Јаневски и Симона Атанасовска, по сценарио на
Ана Љубиќ, а во режија на Тони и Кристина Станковски.

– Навистина бидејќи оваа
година чествуваме 500 години Куманово јас навистина ова го чуствувам како дар,
на мојот најдраг град, иако голем дел од животот го поминувам во Скопје. Навистина
сум трогната што сум во…

Read More

Наредната недела ќе се одржи изложбата „Шарено јајце“

Наредната недела ќе се одржи изложбата „Шарено јајце“

Наредната недела, односно 25-ти месецов, четврток во Центарот за култура ќе се одржи традиционалната манифестација „Шарено јајце“.

Надлежните информираа дека пријавувањето е во тек, а трае до 22-ри. На изложбата можат да се пријават ученици од основните и средните училишта, но и сите заинтересирани повозрасни граѓани.

– Обично имаме интерес од градските училишта меѓутоа
неретко учествуваат и децата од поодалечените училишта. Секоја година во просек
од 250 до 400 трудови пристигнуваат. Најголем дел од нив се решени…

Read More

Учениците од „Перо Наков“ ја изведоа „Женидба“

Учениците од „Перо Наков“ ја изведоа „Женидба“

Учениците од драмската група при СОУ „Перо Наков“ синоќа во кумановскиот театар ја изведоа претставата „Женидба“ од Николај Гогољ. „Женидба“ е претстава за љубовта, односно потрагата по неа.  Ја обработува темата за бракот, и одлуката за препознавање на вистинскиот човек.

Во
претставата играат учениците:  Николај Павловски, Стефан Павличек, Димитар
Петрушевски, Кристина Петрушевска, Дејвид Стоилковски, Никола Петковиќ,
Илијана Митровска, Леонид Стојановски, Меланија Мркоњиќ, Мартина Михајловска.

-Мојата улога во оваа претстава е стројник, јас го женам младоженецот. Улогата многу ми…

Read More

КУД „Панче Пешев“ отворено за младите кои го сакаат фолклорот

КУД „Панче Пешев“ отворено за младите кои го сакаат фолклорот

Културно уметничкото друштво „Панче Пешев“ е отворено да ги прими сите младите кои го сакаат фолклорот. Иако уписите официјално се реализираат во септември, сите заинтересирани можат да се пријават во нивните простории, кои се наоѓаат во дворот на гимназијата „Гоце Делчев“, информираат надлежните од ова друштво.

Со младите работат успешни, долгогодишни кореографи, а пробите во моментов се изведуваат три дена во текот на неделата. Чланарината во КУД Панче Пешев изнесува само 200 денари.

Со цел…

Read More

Балетската претстава „Либертанго“ наскоро во Куманово

Балетската претстава „Либертанго“ наскоро во Куманово

Првенци, истакнати солисти, како и целиот балетски ансамбл при Македонска опера и балет утре наскоро, односно на 16-ти месецов во Куманово ќе ја изведат балетската претстава „Либертанго“.

Настанот се реализира во соработка со Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Композитор на претставата е Астор Пјацола, кореограф Сабриба Боско, костимографија и сценографија на Александар Ношпал, а под режисерска палка на Наташа Поплавска.

„Либертанго” не води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен…

Read More

(ВИДЕО) Одговор, прва авторска песна на Александра Јанева

(ВИДЕО) Одговор, прва авторска песна на Александра Јанева

На неполн месец од промовирањето на последниот сингл „Срце отвори“ поп-пејачката Александра Јанева денес објави уште една нова песна.

Текстот на песната „Одговор“ е на Александра, а зад музиката се потпишуваат заедно со Тино Стојановски. На аранжманот работеле со продуцентот Иван Јованов Iwayo. Видеото е изработено од Pinestel продукција.

„За мене „Одговор“ е една нова страна во музиката. Премолчувањето станува внатрешна борба со сопствените потиснати чувства.

„Одговор“ е за изневерената толеранција, доверба, љубов“, вели пејачката…

Read More
1 2 3 4 5 12