Одбележување на Светскиот ден на театарот

Одбележување на Светскиот ден на театарот

Со читање на една македонска и странска порака за театарите и со прикажување на претставата „Бегај еве ја жена ти“,Па не баш, според мотиви на Реј Куни, а во режија на Коле Ангеловски, кумановскиот театар вечерва, ќе го одбележи 27-ми март, Светскиот ден на театарот. Годинава меѓународната порака  е од француската актерка Изабел Ипер, а македонската од костимографот и режисер, Благоја Мицевски.
-Театарот Куманово го држи темпото со останатите театри во Македонија, можеме да зборуваме за…

Read More

Отворена излобата „Парчиња од душата“

Отворена излобата „Парчиња од душата“

Под насловот „Парчиња од душата“ вчеравечер во фоајето на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ беше отворена изложба на графики и колажи од авторката Верче Николоска.
Вкупно 25 дела изработени во различни техники во изминатите години се дел од изложбата на графики кои се апстракции со геометеризиран стилски израз, а во колажите е пристугна и фигурација со висок степен на стилизираност и асоцијативност.
Ќе ви се претставам со моите дела кои се работени во графика, тоа е дрворез,…

Read More

Поетско читање во „Перо Наков“

Поетско читање во „Перо Наков“

Во средното економско училиште Перо Наков денеска се одржа литературно читање посветено на Кочо Рацин. Учениците и наставниците од ова училиште со делата на зачетникот на современата македонска поезија го започнаа циклусот на литературни читања.
-Ова литературно читање за прв пат јас го почнувам како наставник во Перо Наков и сум изненадена од големиот интерес затоа што сите ученици доброволно се пријaвија да читаат поезија од Рацин на повеќе јазици, имаме на англиски, германски, албански, руски,…

Read More

Отворена 25-тата Меѓународна лесновска ликовна колонија

Отворена 25-тата Меѓународна лесновска ликовна колонија

Љубителите на уметноста синоќа во Центарот за култура Трајко Прокопиев имаа можност да ја видат 25-тата Меѓународна Лесновска ликовна колонија, која што ја организираше Домот за култура Злетовски рудар  од Пробиштип. Присутните имаа можност да видат 25 дела на 16 автори од државата, но и Србија и Бугарија.
-Интересна колекција од 26 слики работени во техника масло на платно дел се инспирирани од непосредната околина каде што се творело тоа е околината на селото Лесново меѓутоа…

Read More

Отворена изложбата за Ана Франк

Отворена изложбата за Ана Франк

Во организација на Младинскиот образовен форум и Куќата на Ана Франк од Холандија денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово беше отворена патувачката изложба под насловот „Ана Франк – Историја за денес“ .
Водичи на изложбата се млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната за Ана Франк.

Изложбата е врвот на еден наш заеднички проект во кој што земав и јас учество минатата година на еден од одржаните семинари во Босна,…

Read More

Библиотеката збогатена со 350 нови наслови

Библиотеката збогатена со 350 нови наслови

Градската библиотека „Тане Георгиевски“ го збогати библиотечниот фонд со 350 различни наслови на македонски, албански, српски и англиски јазик односно вкупно 1.101 книга. Библиотеката претходно во текот на минатата година набави нови наслови од белетристика, а обновен е и фондот на лектири за средношколците и основците.

Во оваа посебна набавка од 9 издавачки куќи набавени се книги од вкупен износ од 470.000 денари од кои поголем дел се на македонски јазик и останатите се на српски,…

Read More

Промовиран романот „Ние сме лудаци“ на Кокаланов

Промовиран романот „Ние сме лудаци“ на Кокаланов

„Ние сме лудаци“ е насловот на политичко сатиричниот роман на авторот Сашо Кокаланов, кој синоќа беше промовиран во градската библиотека Тане Георгиевски.  Жанрот е инспириран од општественото секојдневие, а е во издание на издавачката куќа Или-или. Кокаланов истакна дека во македонската нова современа литература нема многу ракописи кои се занимаваат со сатира, па затоа се надева дека неговиот роман ќе биде поттик и за останатите.
-Насловот знам дека провоцира внимание, знам и кои се првите асоцијации…

Read More

Затворена изложбата на четири српски уметници

Затворена изложбата на четири српски уметници

Во галеријата на Македонската академија на науки и уметности викендов свечено беше затворена изложбата на слики насловена Добровиќ, Шумановиќ, Коњовиќ, Шупут- Европски контексти, која ја реализираше Галерија Матица српска во рамки на меѓународна соработка.  Љубителите на уметноста имаа можност да видат 40-ина дела на значајни српски уметници Петар Добровиќ, Сава Шумановиќ, Милан Коњовиќ и Богдан Шупут, благодарение на соработката помеѓу МАНУ, Српската академија на науки и уметности, Амбасадата на Република Србија во Македонија, со поддршка…

Read More

Изложба на графики и објекти на Јовановска

Изложба на графики и објекти на Јовановска

„Буквата за себе и човекот“ е насловот на изложбата на графики, објекти и видео на авторката Ана Јовановска, која ќе се отвори утревечер во 19 часот и 30 минути во Центарот за култура Трајко Прокопиев.
Според професорот Мирко Вујисиќ делата од изложбата заокружуваат еден процес презентиран преку графики (традиционални и нетрадиционални), објекти и видео. Ова визуелно истражување е обид за разработка на човековата природа, општеството на паралела со јазикот и прикажување на поврзаноста на структурите во…

Read More

Отворена групна изложба на пензионерите

Отворена групна изложба на пензионерите

Љубителите на уметноста имаа можност синоќа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ да го проследат отворањето на четвртата по ред групна изложба на аматери сликари при Здружението на пензионери Куманово. Пред кумановци беа изложени 23 дела на авторите Будимир Стојковски, Перо Додевски, Драган Глигоровски, Борис Арсовски, Исен Реџаи, Милорад Младеновски и Зоран Стојмановски.
-На нашите пензионери здружението им дава можности покрај тоа што ќе се пријавуваат во фолклорот пејачката група, поети љубители на пишаниот збор исто…

Read More
1 5 6 7 8 9 13