Отворена изложбата на рачно изработен накит

Отворена изложбата на рачно изработен накит

Во изложбениот салон на Уметничката галерија Куманово, синоќа беше отворена изложбата на рачно изработен накит на Филип Митевски. Под слоганот „Биди различен“, тој ги претстави своите креации на кумановската јавност кои ги изработува користејќи бисери, чипка, стаклени перли и многу други материјали. Митевски дипломирал на медицинскиот факултет во Софија, а веќе пет години се занимава со изработка на накит.
– Ова е моја прва изложба, од ваков тип. Инспирацијата ја црпам од секаде, пред се од…

Read More

Гимназијалците освоија три награди на ДАФ

Гимназијалците освоија три награди на ДАФ

Ученици од Гимназијата „Гоце Делчев“ освоија три награди на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани. Шеснаесет ученици од училишната драмска секција, под менторство на професорката Соња Тодоровска, за прв пат учествуваа на педесет и првото издание на фестивалот, на кој освоија награда за најдобро сценарио, режија и главна женска улога.
Претставата е мјузикл и обработува дејствие кое се случува зад кулисите при подготвување на една претстава и, како што вели режисерот Давид Јовановиќ, сите ликови имаат свое…

Read More

Театар Куманово ќе прикаже што се случува „Зад кулисите“

Театар Куманово ќе прикаже што се случува „Зад кулисите“

По кратка пауза, кумановскиот театар започнува со подготовка на нов проект. Станува збор за комедијата „Зад кулисите“, работена според текстот на Мајкл Фрејн, во режија на Биљана Радиновска. За прв пат во театарот во Куманово се поставува текст од авторот Фрејн, а воедно ова е првото режисерско остварување на Радиновска во Куманово.
-Започнавме со мало задоцнување поради конфликтите коишто беа во околината на Куманово, така да со мало задоцнување ќе биде и премиерната изведба која ја…

Read More

Премиерно изведена претставата „Сомнително лице“

Премиерно изведена претставата „Сомнително лице“

Друштвото на пензионери на Куманово, синоќa премиернo ja  изведe претставата „Сомнително лице“ од Бранислав Нушиќ, во режија на Лазар Ѓорѓевиќ. Театарската претстава се игра по повод 150 години од раѓањето на Нушиќ. Присутната публика во МКЦ „Козјак“, кадешто се оддржа премиерната изведба, со аплаузи ги поздрави своите постари сограѓани. Режисерот Ѓорѓевиќ, вели дека претставата е разбирлива и наменета за сите грѓани, бидејќи во нејзината содржина е претставено бирократското однесување на едно општество од минатото, кое…

Read More

Бурни аплаузи за „Жена од минатото“

Бурни аплаузи за „Жена од минатото“

Кумановската публика со бурни аплаузи ја поздрави екипата на претставата „Жена од минатото“, која на синоќешната премиера покажа извонредна игра на сцената на кумановскиот театар. Текстот на претставата е напишан од Роланд Шимелфених кој е еден од поистакнатите европски драматурзи. Претставата ги опфаќа темите на отуѓеноста, осаменоста, губењето на интегритетот на поединецот и преку користење на филмски јазик, претставува распаѓање на едно семејство кое грешките од минатото го следат во иднината. Актерската екипа е составена…

Read More

Се одржа концерт на млади музички уметници

Се одржа концерт на млади музички уметници

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ синоќа во 19 часот, се одржа концерт на млади музички уметници. На концертот кој што е дел од проектот „Приближување на класичната музика до младите“, со оперски арии настапија студенти од Факултетот за музичка уметност, како и две гостинки од Куманово.
Присутните со силен аплауз ги поздравија младите уметници, за кои што сметаат дека во иднина ќе бидат гордост за држава. Но тие истакнаа дека на градот му недостасуваат повеќе вакви…

Read More

Саем на книги во Куманово

Саем на книги во Куманово

И лјадници наслови и книги од книгоиздателството Матица Македонска  ќе бидат изложени во четврток пред библиотеката „Тане Георгиевски“ . Мини-саемот односно турнејата на книгите која се организира низ целата држава го носи името  „ДА“ за КНИГА. Настанот се совпаѓа со одбележувањето на Светскиот  ден на книгата и авторското право, 23 април.
-Во нашата земја се одбележува со разни пригодни активности. Ова се совпаѓа со тоа на 23 април  во 11 часот пред библиотеката ќе биде отворен…

Read More

Кумановски фотограф со меѓународни награди

Кумановски фотограф со меѓународни награди

Петнаесетгодишниот Дарио Каролија од Куманово, кој е ученик прва година во средното техничко училиште  „Наце Буѓони“, вртоглаво се искачува на врвот за најдобар млад фотограф. Иако само три години се занимава со фотографијата, тој веќе има постигнато значителен успех. Дарио освои прво место за колекции, на меѓународниот натпревар, кој што се одржа во Србија, но и на натпреварот во Полска, на крајот на минатата година.
-Сега за сега ми се тие две награди и тоа ме…

Read More

Изложба на графики на Момчило Аврамовски

Изложба на графики на Момчило Аврамовски

Академскиот сликар Момчило Аврамовски ги почести љубителите на уметноста со триесетина графики работени во техника линорез и комбинирана техника со наслов ,, Чудесен свет,,. Долгогодишниот уметник и поранешен професор по ликовно образование сеуште активно твори иако се вбројува во групата на академски сликари од  постарата генерација.
 -Во уметноста годините не се најважни човек кој има мерак да твори тој наоѓа време и начин за работење и успева во она што го замислил. Сликите што се поставени…

Read More

Започна новата сезона во кумановскиот театар

Започна новата сезона во кумановскиот театар

Со осум нови вработувања и четири предвидени проекти, започнува новата сеозна во кумановскиот театар. Како што наведе продуцентот, Симона Тоскиќ, годинава, публиката ќе може да проследни двојно поголем број на изведби на сцената на театарот. Таа изјави дека, како и секоја година, две претстави се финансирани од Министерството за култура, додека останатите се од сопствени средства.
-Планираме повеќе претстави од минатата година. Се работи за текстот „Жена од минатото“ во режија на Нела Витошевиќ и потоа…

Read More
1 6 7 8 9