КК Куманово без финале во шампионатот

КК Куманово без финале во шампионатот

Кошаркарите на Куманвоо забележаа трет пораз во рамките на полуфиналните мечеви од домашниот шампионат од екипата на МЗТ Скопје Аеродром на мечот кој заврши со резултат 84:64, а се одигра во Спортската сала „Јане Сандански“.
Значително ослабнатиот ростер кој на располагање го имаше тренерот Марјан Србиновски даваше максимум цела сезона, но против далеку финансиски посилниот МЗТ и низата странски играчи не успеа да избори финале годинава. Одличното прво полувреме кое го одиграа сино-белите ги измори, па…

Read More

КК Куманово со втор пораз од МЗТ

КК Куманово со втор пораз од МЗТ

Кошаркарите на Куманово забележаа уште еден пораз, овој пат на домашен терен, во рамките на плеј-оф завршницата од домашниот шампионт од страна на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 88:93.
Домашниот состав во почетокот од средбата покажа дека е спремен да се бори против минатогодишниот шамион и да ја израдува домашната публика, која од натпревар во натрепвар доаѓа во се помал број.
Се држеа добро на стартот, но малиот пад на концентрацијата едвај чекаа да го искористат гостинските…

Read More

ЖРК Куманово го совлада ЖРК Гевгелија

ЖРК Куманово го совлада ЖРК Гевгелија

Ракометарките на Куманово вчеравечер на домашен терен го совладаа составот на ЖРК Гевгелија со резултат 30:23 во рамките 22-то коло од домашната женска ракометна лига.
Единствено гостинот што успеа да направи во текот на целиот натпревар на почетокот на првото полувреме да бидат во водство со резултат 3:4.
Иако натпреварот беше отворен со промашувањето на седмерец од страна на домашниот тим, сепак победата не беше доведена во прашање.  Во првото полувреме гостинските ракометарки беа и во кратко…

Read More

КК Куманово гостува кај МЗТ

КК Куманово гостува кај МЗТ

Кошаркарите на Куманово го загубија последниот меч од Супер лигата на домашната кошаркарска лига кој вечерва го одиграа на домашен терен против екипата на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 80:61, но обезбедија пласман во пелј-оф завршницата од сезоната.
Сино-белите добро влегоа во играта, меѓутоа веќе по првиот тајм аут се опуштија, а подоцна и дополнително кога дознаа дека местото во плеј офот им е загарантирано, откако Работнички го совлада Фени Индустри, а пораз претрпе и составот…

Read More

Одбојкарките донесоа златен пехар

Одбојкарките донесоа златен пехар

Одбојкарките на Сити Волеј Славков и Куманово викендов го освија домашниот одбојкарски куп, откако со резултат 3:1 во сетови го совладаа составот на Јанта Волеј од Скопје.
Освен дел од третиот сет, по големо водство од 17:10 – кога сите очекуваа натпреварот да заврши со 3:0 дојде до  пад на концентрација што резултираше со губиток на овој дел од играта. Екипата на ОК СВС Куманово беше апсолутно доминантна во сите аспекти на одбојкарската игра, посебно со…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Гевгелија

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Гевгелија

Ракометарките на Куманово во четврток со почеток во 19 часот го пречекуваат составот на ЖРК Гевгелија во рамките на домашната женска ракометна лига.
Натпреварот ќе се одигра во спортската сала на ООУ „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо, а ракометарките со голема мотивираност ќе целат кон победа која дополнително ќе им го зајакне третото место во табелата.
Подготвени сме, се надеваме на добра игра, бидејќи со Вардар малку полошо игравме во одбрана, се надеваме дека ќе ги…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Металург

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Металург

По низа победи ракометарките на Куманово утревечер со почеток во 19 часот во спортската сала на ООУ „Христијан Тодоровски Карпош“ го пречекуваат составот на Металург во рамките на Женскиот супер куп.
Мотивирани и подготвени се ракометарките на Куманово кои во изминатите неколку кола од лигата направија одлични резултати извојувајќи неколку победи на гостински терен. Како што вели тренерот Атнонио Ивановски, по низата победи тргнуваат по уште една, иако се свесни дека имаат исклучително тежок противник.
Сите знаеме…

Read More

КК Куманово совладан од Карпош Соколи

КК Куманово совладан од Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово претрпеа убедлив пораз во осмото коло од домашната супер лига откако викендов на гостински терен со резултат 100:75 беа совладани од составот на Карпош Соколи.
Слабата игра на сино-белите започна уште од самиот старт, кога домаќинот направи и убедлива предност, па веќе првите 10 минути од средбата направи двоцифрена предност со резултат 22:12. Слична игра имавме можност да видиме и во втората четвртина, кога во 16та минута домаќините направија водство и од 22 поени кои…

Read More

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Пелистер

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Пелистер

Женскиот ракометен клуб од Куманово одигра лесен натпревар на гостински терен против екипата на ЖРК Пелистер од Битола.
Домашните ракометарки беа торпедирани од сите страни особено во првото полувреме каде што максималното водство на гостинскиот тим изнесуваше 12 голови разлика, а веќе на полувреме се замина со резултат 7:19. Нападот и одбраната функционираа скоро без грешки. Второто полувреме кумановки го изиграа рутински и со 30% од својата сила. Натпреварот заврши со резултат 25:34.
Тимскиот дух беше на…

Read More

ЖРК Куманово со победа на ЖРК Прилеп

ЖРК Куманово со победа на ЖРК Прилеп

Женскиот ракометен тим од Куманово на гостински терен ја оствари тринаесетата победа во рамките на вториот дел од новата сезона од женската супер лига.
На дербито кумановки беа фаворити, а разликата во квалитетот беше демонстрирана уште во првото полувреме. Мрежата на ЖРК Прилеп се торпедираше од сите можни позиции. Единствено што успеа домаќинот во првото полувреме да израмни на 1:1 а потоа се покажа и разликата во квалитетот. На полувреме се замина со резултат 8:15.
Второто полувреме…

Read More
1 2 3 4 5 8