МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

КК Куманово пред празни трибини во Спортската сала во четвртиот меч од финалните дуели изгуби од МЗТ Скопје со резултат 9о- 88. Како претходните и оваа финале помина со инцидент. Искрите на теренот по одредените судски одлуки во средина на третата четвртина беа пренесени на трибините по што следуваше празнење на истите. Дел од навивачите на западната трибина одбиваа да ја напуштат салата по што следеше остра полициска акција во која што насилно дури и…

Read More

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

Кошаркарскиот клуб Куманово вчеравечер изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел на гостувањето во арената Јане Сандански со резултат 91 – 73. МЗТ Скопје дојде до првата победа на домашен терен од финалните дуели, по онаа изненадувачка победа во Куманово, со што се враќа очекуваната ситуација пред почетокот на финалето кога спортската јавност претпоставуваше дека ниту еден од тимовите нема да си дозволи пораз пред своја публика. Гостинската екипа во текот на целиот меч…

Read More

КК Куманово се избори за финале

КК Куманово се избори за финале

Кошаркарскиот клуб Куманово се избори за финале остварувајќи победа на петтиот натпревар од полуфиналните дуели против Карпош Соколи на гостински терен со резултат 84 – 73. Тимот во финалето ќе игра против минатогодишниот противник МЗТ Скопје, така што во историјата на македонската кошарка по осамостојувањето четврти пат, исти екипи една година по друга ќе се борат за трофејот. Куманово ќе го игра своето трето финале во клубската историја. Прв пат клубот играше во сезоната 2001/2…

Read More

KK Куманово изедначи во победите против Карпош Соколи

KK Куманово изедначи во победите против Карпош Соколи

Кошаркарскиот клуб Куманово успеа да го победи Карпош Соколи на домашен терен со резултат 66 – 63 и да изедначи во бројот на победи во полуфиналните дуели. Двата тима потфрлија во однос на реализацијата и квалитетот на одредени сегменти од играта, но затоа возбудливата завршница и драматичниот крај оставија белег на натпреварот.  Во однос на вкупната статистика Куманово убедливо води во клучните сегменти од играта. Тимот успеа да одигра подобро и посигурно, но сепак заморот…

Read More

Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен

Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен

Кошаркарскиот клуб Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен 80 – 70 во натпреварот од дваесет и петтото коло и ја потврди фаворитската улога на натпреварот. Во текот на првата полусезона Куманово имаше проблеми со екипата на Струмица така што во натпреварот од петтото коло кој што го одигра на гостински терен тимот изгуби 101 – 93. Во вториот натпревар Куманово се одмазди за поразот и победи со 41 поен разлика 94…

Read More

Куманово оствари важна победа против КК Карпош Соколи

Куманово оствари важна победа против КК Карпош Соколи

Кошаркарскиот клуб Куманово оствари важна победа на домашен терен против второ пласираниот тим на табелата Карпош Соколи 94 – 88 со што остана во трката за втората позиција на табелата. Во поголемиот дел од натпреварот резултатот беше неизвесен, но Куманово играше дисциплинирано во одбраната со што не му дозволи на Карпош Соколи да го загрози водството на тимот. Покрај добрата игра во одбраната екипата имаше задоволителен учинок и во другите сегменти на играта. Четириесет и…

Read More

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинг понкарката Ива Димитриевска од клубот Куманово вчера на изборниот турнир „Топ 8“ за пионерки кој што се одржа во спортската сала на Гимназијата „Гоце Делчев“ го освои првото место. На натпреварот учество земаа најдобрите осум пионерки од 24то државно поединечно првенство за пионери и пионерки кое што се одигра минатата недела во истата сала. На тоа првенство пионерките кои што играа вчера ги елиминираа останатите осум кои не влегоа во тесниот избор. Со седум…

Read More

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Кошаркарскиот клуб Куманово во дерби натпреварот од 23то коло на гостувањето во Кавадарци против Фени Индустри изгуби со три поени разлика 86 – 83. Долгогодишните ривали го изиграа мечот кој беше директна борба за третата позиција. Фени Индустри со четвртата победата по ред се искачи на третото место и израмни во бројот на победи против Куманово оваа сезона. Тимот на Куманово имаше голем хендикеп во однос на висината и ја изгуби борбата под кошевите, но…

Read More

Куманово утре му гостува на МЗТ Скопје во дерби натпреварот од 20то коло

Куманово утре му гостува на МЗТ Скопје во дерби натпреварот од 20то коло

Кошаркарскиот клуб Куманово утре со почеток од 20: 00 часот во арената „Јане Сандански“, ќе се сретне со МЗТ Скопје, во дерби натпреварот од 20то коло. Мечот МЗТ Скопје – Куманово е последниот натпревар од 20то коло каде што ќе се одмерат силите на долгогодишните ривали. Утрешниот натпревар е прв меѓусебен дуел на двата тима во втората полусезона, а воедно и најтешкото гостување на Куманово. Тимот имаше тридневен подготвителен период за време на викендот, да…

Read More

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Центарот Жарко Ракочевиќ го напушти кошаркарскиот клуб Куманово. Ракочевиќ пристигна во Куманово во јануари на почетокот на зимските подготовки кога тимот го водеше поранешниот тренер Страшо Тодоровиќ, со цел да ја засили екипата за освојување на трофеј годинава. Во тој период во екипата на Куманово пристигна и младиот центар Александар Андрејевиќ кој дојде во клубот од редовите на КК Струмица. Од Андрејевиќ се очекуваше дека ќе биде солидна замена за Ракочевиќ во моментите кога првиот…

Read More
1 12 13 14 15 16 17