Велосипедистот Ристовски нов балкански шампион

Велосипедистот Ристовски нов балкански шампион

Кумановецот Зоран Ристовски од велосипедскиот клуб „Вело-М“ Куманово е нов балкански шампион, откако го освои првото место на Балканското првенство во друмски велосипедизам кое се одржа во Требиње, Босна и Херцеговина. На трката која била во должина од 100 километри, Ристовски настапи како дел од националната репрезентација.  

-Трката беше од типот на кружни трки кои се возеа низ градот Требиње и беше технички напорна. Имаше мали нагорнини, спустови, концентрацијата мораше да биде на високо ниво…

Read More

(ФОТО)Одлични резултати на младите атлетичари

(ФОТО)Одлични резултати на младите атлетичари

Одлични резултати остварија младите атлетичари на екипното првенство за пионери, деца под 14 години, кое се одржа викендов на атлетскиот полигон во Куманово. Учесниците се натпреварувале во дисциплините спринт на 60 и 300 метри, најдолга дистанца 600 метри, фрлање ѓуле, скок во височина и далечина и штафета во машка и женска конкуренција 4 х 50 метри.

Тренерот Филип Колевски од Атлетски клуб Куманово,
истакна дека е задоволен од настапот на најмалите, и се надева дека во иднина
ќе…

Read More

Кумановци со телесен инвалидитет најдобри во пинг понг

Кумановци со телесен инвалидитет најдобри во пинг понг

Сојузот за спорт и рекреација на инвалидите Куманово, во соработка со Општина Куманово и ОССК викендов беше домаќин на петтото и шестото коло од државната лигата во пинг понг за спортисти со телесен инвалидитет за 2019 година.

Натпреварот се одржа во рамките на Куманово-Европски град на спортот за 2019 година, а посветен на јубилејот 500 години Куманово.

Нашите спортисти Страшко Коцевски, Зоран Трајановски и Небојша Ташиќ, предводени од тренерот Мики Трендафиловски извојуваа максимално победи над…

Read More

(ФОТО) Започна првиот тениски турнир на ветерани

(ФОТО) Започна првиот  тениски турнир на ветерани

На тениските терени кои се наоѓаат во близина на Спортската сала започна првиот тениски турнир на ветерани во Куманово. На турнирот кој го организираат рекреативци, љубители на тенисот, учествуваат 27 натпреварувачи од градот.

-Не сме членови на некој тениски клуб, туку рекреативци, ветерани што го сакаме и поддржуваме овој спорт, направивме мала иницијатива за да организираме вакво нешто.  Досега има пријавено 27 учесници, турнирот започна, ќе трае до недела, ќе се игра секој ден…

Read More

Ракометарките со Славија Прага го започнуваат ЕХФ купот

Ракометарките со Славија Прага го започнуваат ЕХФ купот

Ракометарките
на Куманово викендов освен што ги започнуваат натпреварите во домашното
првенство, ќе ги пречекаат и ракометарките на Славија Прага од Чешка во рамките
на првото коло од Купот на ЕХФ.

Претседателот
на клубот Бобан Пеовски ги повика сите љубители на ракометот во Куманово утре
да ги поддржат домашните ракометарки со почеток во 18:30 часот.

– Се работи
за една многу квалитетна екипа ние во овој период донесовме неколку нови
ракометарки мислам дека оваа година имаме добро засилување, очекуваме рамноправно
да се носиме…

Read More

Да се негува и унапреди училишниот спорт

Да се негува и унапреди училишниот спорт

Претставници на општината, секторот за образование, општинскиот
сојуз на училишен спорт, Здружение на спортски педагози, директорите на
основните и средни училишта, како и наставници по физичко и здравствено воспитување, денеска присуствуваа на трибина за унапредување на училишниот
спорт, која се одржа во основното училиште „Крсте Мисирков“.
Средбата се одржа на иницијатива на градоначалникот на Куманово, Максим
Димитриевски. Присутните имаа можност да ги кажат своите
забелешки, предлози и идеи, кои треба да придонесат за развојот на училишниот
спорт во градот. Обраќајќи се пред…

Read More

(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

Екипата на Вин Мобиле е победник на овогодинешниот традиционален фудбалски турнир Видовден кој го организира Обединетата српска заедница. Тимот во големото финале триумфираше над екипата Кико мес со резултат 6-2. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Славко Арсовски од Кико Мес, додека најдобар голман по одлука на жирито е Никола Стефковски од Вин Мобиле.

-Сакам да и
честитам пред се на мојата екипа која се бореше до самиот крај, натпреварот
беше тежок, динамичен, имавме свои можности кои…

Read More

РК Карпош го организираше 4-от младински турнир

РК Карпош го организираше 4-от младински турнир

Во организација на ракометната школа Карпош од Куманово вчера се одржа четвртиот по ред ракометен младински турнир насловен Куманово го сака ракометот 2019. Оваа година на турнирот учествуваа четири екипи кои се дел до академијата на Вардар.

Тоа се домаќинот Карпош од Куманово, Илинден и Урдаревски од Скопје и Балтепе од Тетово.

Настанот свечено го отвори секретарот во Сојузот на спортови на Куманово, Александар Димковски, кој на учесниците им посака успешен турнир. По двете полуфинални…

Read More

Во ФК Куманово Еуроспорт гостуваше Џота од Србија

Во ФК Куманово Еуроспорт гостуваше Џота од Србија

Фудбалски Клуб Куманово Еуроспорт со гостувањето на Никола Милошевиќ –Џота, познат фристајлер од Србија, викендов го одбележа големиот успех, пласманот во супер лигата. Раководството на клубот организираше настан на кој можеше да присуствуваат бројни граѓани. Специјалниот гостин пред присутната публика, ги покажа своите вештини со  фудбалската топка. Инаку Џота, кој  по втор пат е гостин на клубот се надева дека фудбалерите на Еуроспорт наредната година ќе постигнат уште поголем успех.

-Мило ми е што повторно…

Read More

Државно првенство за основци и средношколци во пливање

Државно првенство за основци и средношколци во пливање

Ученици од основни и средно училишта од државата денеска учествуваа на Државното првенство во пливање кое се одржа на затворениот градски базен во Куманово. Пливањето го организира Федерацијата за училишен спорт, Агенцијата за млади и спорт, општина Куманово.  

Директорот
на федерацијата, Александар Туфекчиевски, на натпреварувачите им посака успех.

-Градот
домаќин Куманово традиционално организира огромен број на спортски манифестации
од училишниот спорт, а секако овде сме и втора година каде што се одржува
државно првенство во пливање за основни и…

Read More
1 2 3 4 18