Прв пораз за КК Куманово во БИБЛ лигата

Прв пораз за КК Куманово во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово вчеравечер го забележаа првиот пораз во рамките на БИБЛ лигата откако на гостински терен беа совладани од екипата на актуелниот шампион Сигал Приштина со резултат 79:67.
Во првите три четвртини составот на Србиновски одржуваше резултатска рамнотежа, но сепак послдните 10 минути беа пресудни домаќините да извојуваат победа.
Приот дел од средбата заврши со резултатска предност за Сигал Приштина со резултат 39:34, а веќе последнитеминути од средбата беа погубни, кога сино-белите по шестиот одигран натпревар…

Read More

РК Куманово нерешено против РК Младост

РК Куманово нерешено против РК Младост

Ракометарите на Куманово нерешно го завршија натпреварот против Младост од Богданци кој викендов го одиграа на домашен терен во рамките на домашното ракометно првенство.
Самиот старт на мечот најави резултатска неизвесност за што говори и крајот на првото полувреме кое заврши со резултат 10:10, а ништо понеизвесно не помина ниту второто полувреме кога и двете екипи постигнаа по девет погодоци за краен резултат на натпреварот да биде 19:19.
Екипата на Куманово постигна три погодоци од линијата за…

Read More

КК Куманово со победа над Кожув

КК Куманово со победа над Кожув

Кошаркарите на Куманово ја остварија првата победа во домашното кошаркарско првенство откако викендов на домашен терен го совладаа тимот на Кожув со резултат 89:84.
Празните трибини во спортската сала во Куманово беа пресудни за слабата мотивација на сино-белите, па гостинскиот состав поведе во првите минути од натрепварот, па така веќе на крајот од првата четвртина гостите од Гевгелија имаа водство со реултат 15:22.
Втората четвртина од натперварот беше брилијантна за домаќините кои го направија и големиот чекор…

Read More

КК Куманово го победи КК Теодо

КК Куманово го победи КК Теодо

Кошаркарите на Куманово се уште не знаат што значи порaз во БИБЛ Лигата, откако вечерва ја остварија петатта победа по ред на гостински терен совладувајќи го составот на Теодо од Црна Гора со резултат 73:65.
Сино-белите натпреварот го започнаа со водство од 10:2, кое домашните кошаркари се потрудија да го намалат и да пристигнат до израмнувањее со 15:15, но со двата поени на Стефан Живановиќ, кошаркарите на Куманово веќе на крајот на четвртината имаа водство од…

Read More

Гимназијалците со второ место во стрелаштво

Гимназијалците со второ место во стрелаштво

Ученици од Гимназијата „Гоце Делчев“ учествуваа на Државен натпревар во стрелаштво кој се одржа во Охрид, каде се натпреваруваа во екипна машка и женска конкуренција.
Во машка конкуренција гимназијалците се вратија со освоено второ место, додека на прво место се учениците од Прилеп, а третопласирани се средношколците од Скопје.

Во поединечна конкуренција имаме освоено петто место, Стефановски Стефан, ученик од IV-7, птооа седмо место Јовановски Златко ученик во II-4 и Златановски Антонио, ученик во II-1.  Значи три…

Read More

Прв натрепвар во пливање на градскиот базен

Прв натрепвар во пливање на градскиот базен

Четириесет и осум ученици од пливачкиот од основните и средни училишта во Куманово заедно со пливачите на клубот „Аква“ вчеравечер беа дел од првиот ревијален натпревар во пливање кој се одржа во затворениот градски базен.
Вкупно шест трки беа одржани за прв пат во градот, а беа применети поголем број различни пливачки техники. Настанот е во рамките на одбележувањето на Денот на градот, а под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово.
Градоначалникот Зоран Дамјановски истакна…

Read More

ММА турнир за прв пат во Куманово

ММА турнир за прв пат во Куманово

„Вечер на гладијатори“ е насловен Меѓународниот ММА турнир кој во сабота ќе се организира во Куманово по повод 11 Ноември, денот на ослободување на градот.
Граѓаните на Куманово ќе имаат можност да проследат неколку борби помеѓу спортисти од Македонија и Србија. Настанот е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово и неколку приватни субјекти кои се постојани поддржувачи на клубот.

Во изминатиот период имавме малку мака во поглед на обезбедување на борци, бидејќи се работи…

Read More

Традицонален риболовен куп во Пчиња

Традицонален риболовен куп во Пчиња

Риболовното друштво „Пчиња“ од Куманово традиционално и оваа година во атарот на селото Пчиња организираше традиционален риболовен куп, на кој учество зедоа неколку екипи од Македонија и Србија.
За три часа колку што траеше купот, риболовците остварија улов од четири и пол килограми, а победници беа домаќините од кумановското риболовно друштво.

Моментално сме презадоволни од нашиот ревир, односно тоа е пребогато со рибра, што се виде впрочем и денеска со големата килажа на уловена риба за три…

Read More

ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

ЖРК Куманово на реванш во Мадрид

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва заминуваат за Шпанија каде во сабота ќе се одигра реваншот против екипата на Хелветиа Алособендас од Мадрид, во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп.
Членот на Управниот одбор на ЖРК Куманово, Никица Кипријановски,   упати благодарност до публиката која во голем број дојде да ги бодри куманокви на мечот кој се одигра на домашен терен минатата недела.
Здравствениот билтен е во ред, спремните сме сите за одигрување на тој…

Read More

КК Куманово го совлада КК Башкими

КК Куманово го совлада КК Башкими

Кошаркарскиот клуб Куманово обезбеди уште една победа, откако вчеравечер на гостински терен во рамките на БИБЛ лигата го совлада КК Башкими со резулат 86:83.
Убедливата игра уште од самиот старт за сино-белите носеше надеж за солидна разлика во финишот. Иако во даден момент изабраниците на Србиновски обезбедија водство од 23 поени, сепак во последната четвртина имаа огромен пад во концентрацијата па натпреварот го завршија со три поени разлика.
Во првата четвртина од средбата кумановци имаа двојна предност…

Read More
1 23 24 25 26 27