(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

(ФОТО) Заврши фудбалскиот турнир „Видовден 2019“

Екипата на Вин Мобиле е победник на овогодинешниот традиционален фудбалски турнир Видовден кој го организира Обединетата српска заедница. Тимот во големото финале триумфираше над екипата Кико мес со резултат 6-2. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Славко Арсовски од Кико Мес, додека најдобар голман по одлука на жирито е Никола Стефковски од Вин Мобиле.

-Сакам да и
честитам пред се на мојата екипа која се бореше до самиот крај, натпреварот
беше тежок, динамичен, имавме свои можности кои…

Read More

РК Карпош го организираше 4-от младински турнир

РК Карпош го организираше 4-от младински турнир

Во организација на ракометната школа Карпош од Куманово вчера се одржа четвртиот по ред ракометен младински турнир насловен Куманово го сака ракометот 2019. Оваа година на турнирот учествуваа четири екипи кои се дел до академијата на Вардар.

Тоа се домаќинот Карпош од Куманово, Илинден и Урдаревски од Скопје и Балтепе од Тетово.

Настанот свечено го отвори секретарот во Сојузот на спортови на Куманово, Александар Димковски, кој на учесниците им посака успешен турнир. По двете полуфинални…

Read More

Во ФК Куманово Еуроспорт гостуваше Џота од Србија

Во ФК Куманово Еуроспорт гостуваше Џота од Србија

Фудбалски Клуб Куманово Еуроспорт со гостувањето на Никола Милошевиќ –Џота, познат фристајлер од Србија, викендов го одбележа големиот успех, пласманот во супер лигата. Раководството на клубот организираше настан на кој можеше да присуствуваат бројни граѓани. Специјалниот гостин пред присутната публика, ги покажа своите вештини со  фудбалската топка. Инаку Џота, кој  по втор пат е гостин на клубот се надева дека фудбалерите на Еуроспорт наредната година ќе постигнат уште поголем успех.

-Мило ми е што повторно…

Read More

Државно првенство за основци и средношколци во пливање

Државно првенство за основци и средношколци во пливање

Ученици од основни и средно училишта од државата денеска учествуваа на Државното првенство во пливање кое се одржа на затворениот градски базен во Куманово. Пливањето го организира Федерацијата за училишен спорт, Агенцијата за млади и спорт, општина Куманово.  

Директорот
на федерацијата, Александар Туфекчиевски, на натпреварувачите им посака успех.

-Градот
домаќин Куманово традиционално организира огромен број на спортски манифестации
од училишниот спорт, а секако овде сме и втора година каде што се одржува
државно првенство во пливање за основни и…

Read More

(ФОТО) Одлични резултати за атлетичарите од „Крсте Мисирков“ на светско

(ФОТО) Одлични резултати за атлетичарите од „Крсте Мисирков“ на светско

Со одлични резултати, лични рекорди, но и нови искуства и пријателства се вратија  учениците од основното училиште Крсте Мисирков, кои се натпреваруваа на екипно училишно светско првенство во атлетика, кое се одржи во Спилит, Република Хрватска.

Натпреварите се одржаа од 13-ти до 19-ти мај, а ОУ „Крсте Мисирков“ беше единствен претставник на државата. Директорот на училиште Александар Јовановиќ, исто како и наставниците Филип Колески и Југослав Спасиќ истакнаа дека се горди на учениците кои достојно…

Read More

ЖРК Куманово во финале на Купот на Македонија

ЖРК Куманово во финале на Купот на Македонија

Женскиот ракометен клуб Куманово обезбеди место во големото финале на ракометниот Куп на Македонија, откако синоќа го совлада тимот на Металург со 29-22 во второто полуфинале.

Ракометарките на тренерот Ненад Краљевски водеа во текот на целиот натпревар, иако Металург во првите 20 минути од играта не дозволуваше поголема разлика. По 15:10 на полувреме, вториот дел од средбата помина во целосна доминација на кумановки кои само ја зголемуваат предноста и славеа пласман во финале.

– Девојките направија голем…

Read More

Куманово домаќин на Мали олимписки игри

Куманово домаќин на  Мали олимписки игри

Најмасовната спортска манифестација во државата, која традиционално се реализира во образовниот систем  позната како мали олимписки игри  оваа година ќе се одржи утре. 

Организатор на овие игри е федерацијата на училишен спорт на Македонија и Сојузот на училишен спорт на Куманово, под покровителство на Министерство за образование и наука, Агенција за млади и спорт , Градоначалникот Максим Димитриевски и Советот на општина Куманово.

Во овие игри ќе настапуваат најдобрите квалификувани спортски екипи од сите општини…

Read More

Куманово подготвено за ракометниот спектакл

Куманово подготвено за ракометниот спектакл

Куманово е подготвено за ракометниот спектакл кој ќе се одржи викендов. Имено во Спортската сала од 9-ти до 11-ти мај, ќе се одржат завршните Ф4 турнири од Купот на Македонија во ракомет во женска и машка конкуренција. Организатори на завршните турнири се општина Куманово, Женски ракометен клуб Куманово и Ракометната федерација на Македонија.

По повод
90-годишнината од формирањето на Женскиот клуб Куманово, како прва ракометка
екипа во Македонија, како и 500-годишнината на Куманово, во Спортската…

Read More

(ФОТО) КБК „Предатор“ со пет медали од 2-то Државно првенство

(ФОТО) КБК „Предатор“ со пет медали од 2-то Државно првенство

Кикбокс
клубот „Предатор“ од Куманово на второто Државно
првенство во организација на Киксбокс Маитаи Федерација на
Македонија, кое се одржа минатата сабота во Скопје, учествуваше со 6-мина
натпреварувачи, а се врати со дури пет медали, две златни и три бронзени.

Со медали се закитија Леонид Павловски 1 место јуниор во категорија
-84кг, Ана Илиевска 1 место јуниор +70кг, Стефан Јовчевски 3 место постар
кадет +75кг,
Милица Ѓорчевска 3 место постар кадет -60кг, Денис Љатифи 3 место јуниор -63кг и Буњан Даипи сениор…

Read More

(ФОТО) Арена Еуроспорт ја започна новата сезона

(ФОТО) Арена Еуроспорт ја започна новата сезона

Спортско-забавниот комплекс Арена Еуроспорт од вчера официјално ја започна новата сезона. Со нови играчки во детската игротека но и со уреден спортски терен, комплексот е подготвен да ги прими најмалите, но и нивните родители. Додека дечињата си играат и се забавуваат, родителите можат безгрижно да ја користат кафетеријата.

-До идеа дојдовме така што во Куманово нема таков простор во кој децата ќе можат да се играат, забавуваат во природа, на отворено. Сите простори се затворени…

Read More
1 2 3 4 5 19