(ФОТО) Нашиот кумановец, Столе Димитриевски во идеалниот тим на второто коло на ЕП

(ФОТО) Нашиот кумановец, Столе Димитриевски во идеалниот тим на второто коло на ЕП

Македонскиот голман, кумановецот Столе Димитриевски доби место во идеалниот тим на второто коло на 16. Европско првенство.

Димитриевски го заработи местото до Кристијано Роналдо, Гарет Бејл и многу други истакнати фудбалери.

Чуварот на мрежата на Македонија имаше одличен настап во поразот од Украина од 2-1, во кој имаше неколку феноменални интервенции меѓу кои и одбранетиот пенал на Руслан Малиновски.

Read More

(ВИДЕО) И младинската екипа на ЖРК шампион во државата

(ВИДЕО) И младинската екипа на ЖРК шампион во државата

Ракометарките на Куманово ја освоија титулата во младинска конкуренција во домашниот шампионат, откако го совлада составот на Металург со резултат 24:23. Ова е трет пехар за Женскиот ракометен клуб Куманово, откако сениорскиот состав освои двојна круна, со победа во првенството и купот минатиот месец.

Read More

Нови три медали на кик-боксерите

Нови три медали на кик-боксерите

Кик-бокс клубот Куманово 2006 се врати со три медали од Меѓународниот турнир во Сараево кој се одржа изминатиот викенд. Станува збор за еден сребрен и два бронзени медали. Со сребро се закити Александар Стоилковиќ кој се натпреваруваше во јуниорска конкуренција во категоријата -89 килограми во дисциплината кик лајт. Со победа во полуфиналето убедливо против Џенан Хибеш, додека во финалето се сретна со Адмир Окчиќ каде во рамноправна борба, за малку беше испуштен златниот медал.
Лука Велковски…

Read More

Пристигнаа 30.000 вакцини, донација од Турција

Пристигнаа 30.000 вакцини, донација од Турција

Пристигаа 30.000 вакцини „Синовак“донација од Турција, информираше на Фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче.
Уште еднаш сакам да изразам голема благодарност до Република Турција и претседателот Реџеп Таип Ердоган за поддршката, но пред се, за експресната испорака на ветената количина која е многу значајна за нас. Вакцините во најкраток рок ќе бидат дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум државата.

Read More

Кик-боксерите ќе учествуваат на турнир во БиХ

Кик-боксерите ќе учествуваат на турнир во БиХ

Четворица кик-боксери, членови на кик-бокс клубот Куманово 2006 викендов ќе учествува на меѓународен турнир во Сараево, Босна и Херцеговина. Турнирот го организира WAKO, Светската кик-бокс организација, а натпреварувачите ќе ги одмерат силите во различни дисциплини, возрасти и категории.
КБК Куманово ќе учествува со по двајца натпреварувачи во јуниорска и сениорска конкуренција. Во име на јуниорите ќе се натпреваруваат Лука Белковски и Александар Стоилковиќ, во категорија до -89, односно -94 килограми. Во сениорската конкуренција боите на Куманово…

Read More

Исплатени ученичките и студентските стипендии за јуни

Министерството за образование и наука информира дека се исплатени средствата за ученички и студентски стипендии за јуни.
Сите корисници на стипендии кои ги доделува МОН за ученици од средните училишта, студенти запишани на додипломски студии на високообразовните установи во државата, како и студенти запишани на некој од најдобрите светски универзитети согласно Шангајската ранг листа, на своите трансакциски сметки ја добија јунската стипендија.
Оваа практика на редовна месечна исплата на средствата за ученички и студентски стипендии која беше…

Read More

И младинците на АК Куманово со одлични резултати

И младинците на АК Куманово со одлични резултати

И младинците на Атлетски клуб Куманово со одлични резултати и освоени медали се вратија од Државното првенство за младинци, за возраст под 20 години.
Успехот е поголем ако се земе превид дека тие се неколку години помлади од конкуренцијата.
Најмладата Теа Алексовска се закити со златен медал во фрлање диск.
Дијана Вукановиќ заврши на второто место на трката од 400 метри, а бронзен медал заработи Богдан Колев во скок во височина.

Read More

(ВИДЕО) Се одржа велосипедската трка на Студена вода, во организација на Ротари клуб Куманово

(ВИДЕО) Се одржа велосипедската трка на Студена вода, во организација на Ротари клуб Куманово

Околу 25 велосипедисти викендов учествуваа на хуманитарната велосипедска трка која се одржа на Студена вода. Настанот го организираше Ротари клуб Куманово, заедно со Ротаракт, клубот на млади и Инервил, женскиот клуб, како и CROSS Cycling клуб Куманово.
Плановите се оваа трка да продолжи да се организира секоја година, а собраните средства да се користат за проекти од интерес на велосипедистите и планината. На трката настапија професионални велосипедисти, но и аматери, на различна возраст.

-Средствата што сакаме да…

Read More

(ВИДЕО) Одлични резултати на сениорите од атлетскиот клуб

(ВИДЕО) Одлични резултати на сениорите од атлетскиот клуб

Атлетскиот клуб на Куманово и годинава постигна одлични резултати во екипна конкуренција на Купот на Македонија за сениори. Кумановските атлетичари завршија на високото трето место. Стручниот тим е задоволен од резултатот, нагласувајќи дека конкуренцијата годинава била исклучително тешка. Атлетичарите се избориле за овој резултати, иако биле оштетени, бидејќи една од најдобрите атлетичарка и репрезентативка на Македонија, Матеја Ефремовска завршила со повреда.
–Откако сум јас во атлетиката од 99-та сениорскиот куп се одржа на најконкуретно ниво и…

Read More

Се одржа меѓународната трка во планински велосипедизам

Се одржа меѓународната трка во планински велосипедизам

Во неделата во Куманово се одржа четвртата по ред трка во планински велоспиедизам организирана од актуелниот шампион во оваа спортска дисциплина Крос Сајклинг од Куманово на чело со претседателот Емил Цветанов.
 

Оваа година трката имаше меѓународен карактер на кој освен велосипедистите од нашата држава настапија лиценцирани велосипедите за планински велосипедизам од Црна Гора ,Србија и Бугарија.
Инзворедните услови на патеката долга 5,4 километри како и одличната поставеност и организација на трката беа еден вид генерална проба за…

Read More
1 3 4 5 6 7 27