Атлетичарите со нови шест медали

Атлетичарите со нови шест медали

Атлетичарите од атлетски клуб Куманово повторно со нови успеси. Тие настапија на националното првенство за пионери кое се одржа викендов, при што освоија шест медали.
Најголем успех забележа Теа Алексовска со освоено 2 први места во фрлање ѓуле и диск. Покрај неа златен медал освои и Лина Аневска во скок во височина.
Со сребрени медали се закитија Михаил Строшевски и Христијан Златановски. Машката штафета ја сочинуваа Горазд Кимевски, Јован Чоробенски, Махаил Стошевски и Христијан Златановски кои освоија…

Read More

Екипа на Ф.К Биџо освои прво место во Златибор

Екипа на Ф.К Биџо освои прво место во Златибор

Екипа на Ф.К Биџо Куманово со генерацијата 2010, за прв пат учествуваше на меѓународен турнир Златибор, кој го организираше фудбалскиот клуп Црвена Ѕвезда Ужице.
Турнирот се одржа од 3-ти до 6-ти мај на Златибор. Силите ги одмерија фудбалери и фудбалерки од 7 до 13 години, поделени во над 140 екипи во 7 категории.

Во категоријата 2010, екипата на Ф.К Биџо го освои првото место во борба со 30 екипи од целиот балкан. Од клубот велат дека тимот…

Read More

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

АМС: Спортот е многу битен за здрава млада популација (ВИДЕО)

За предностите на училишниот спорт и воопшто влијанието на спортските активности врз младите, ќе слушнете во продолжение од изјавата на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Read More

КК Куманово славеше над МЗТ Скопје

КК Куманово славеше над МЗТ Скопје

Кошаркарите на Куманово на гостински терен ја совладаа екипата на МЗТ Скопје Аеродром, со резултат  83:76.
По овој натпревар кумановци може да се надеваат на некое место погоре на табелата во пресрет на плеј-офот.
Во тимот на Куманово, Ливингстон постигна 20 поени и 11 асистенции, 17 поени запиша Андрејевиќ, Маркоски имаше 13 поени, еден помалку постигна Џекиќ.
До крајот на регуларниот дел, на двете екипи им останува да одиграат уште по еден натпревар.

Read More

Кумановки го добија дербито против Металург

Кумановки го добија дербито против Металург

Екипата на ЖРК Куманово сигурно чекори кон нова титула во женската ракометна Суперлига на Македонија, откако на денешното големо дерби со ЖРК Металург преку пресврт извојува голема победа од 24-21 и се зацврсти на лидерската позиција на табелата.
Дербито на македонската Женска лига во целост ги оправда очекувањата кај ракометната јавност, затоа што две од трите најквалитетни екипи во лигата одиграа возбудлив и борбен натпревар, крунисан со многу пресврти и заслужена победа на домашните ракометарки.
Најпрецизна на натпреварот беше Кипријановска со осум…

Read More

Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски се закити со златен медал во Белград

Ненад Димковски член на Кик-Бокс Клуб Куманово 2006 ги оправда очекувањата и се врати со златен медал од Меѓународниот турнир „Трофеј Белград“ кој се одржа од 23 до 25 април. Имено Димковски во финалето се сретна со Едуард Земанко од Клубот „Сенти“ од Србија и го победи и освои златниот медал во сениорска конкуренција во категорија -91 килограми во дисциплината лоу кик.
Ненад покажа храбро срце и достојно го претстави градот и клубот. Ќе продолжиме со…

Read More

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Нова рекордна победа за ЖРК Куманово

Лидерот во женскиот ракометен шампионат на Македонија, екипата на Куманово, продолжи со доминантните партии, славеше убедливо (18-54) на гости кај РК Кузман-Вардар и е сигурен на првата позиција.
Избраничките на Ненад Краљевски константно водеа во текот на целата средба и во ниту еден наврат домаќинот не беше близу. Разликата беше евидентна уште на полувремето кога резултатот гласеше 12-23. Најдобра кај победникот беше Ана Шарановиќ која реализира 16 гола, пред Марковиќ со седум и Бечирхоџиќ со шест…

Read More

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Уште четворица кумановци пријавени на „Трофеј Белград“

Покрај Ненад Димковски уште четворица други натпреварувачи од Куманово ќе заминат за Белград каде денеска ќе имаат натпреварувања во рамките на Меѓунардониот кик-бокс турнир „Трофеј Белград“.
Јован Митевски, Давид Младеновски, Марко Станојковски, Лука Додиќ и Богдан Стојановски од клубот „Предатор“ ќе се натпреваруваат во дисциплината кик лајт во категоријата јуниори.
Сите се родени од 2003 до 2005 година, но веќе неколку години се занимаваат активно со кик-боксот.
Стефан Максимовски и Теодора Димковска се нивните тренери, кои се надеваат…

Read More

Ненад Димковски од Куманово ќе настапи кик-бокс турнирот „Трофеј Белград“

Ненад Димковски од Куманово ќе настапи кик-бокс турнирот „Трофеј Белград“

Во организација на КИК Бокс сојузот на Република Србија, викендов од 23 до 25 април во Белград ќе се одржи реномираниот меѓународен турнир „Трофеј Белград“ во сите кик бокс дисциплини.
Покана за учество на овој турнир добил и Кик-бокс ММА клубот Куманово 2006 да учествува со свои натпреварувачи.
На турнирот ќе се натрепварува Ненад Димковски во дисциплината лоу кик до 91кг, во сениорска конкуренција.
– Се работи за доста квалитетен и реномиран меѓународен турнир во кик бокс. Ние…

Read More

Малиот Алексеј освои две злата и сребро во тенис

Малиот Алексеј освои две злата и сребро во тенис

Членот на Тенискиот клуб „Тумба“ – Куманово, деветгодишниот Алексеј Стојановски, , освои две златни и една сребрена медала на Отворените првенств во тенис, кои во изминатите три викенда се одржаа во Скопје, во организација на Тениската федерација на Република Северна Македонија.
Младиот тенисер се закити со две први места во категорија на јуниори до 11 години и едно второ место во категорија на јуниори до 12 години.
Минатата година тој ја заврши на првото место во категорија…

Read More
1 4 5 6 7 8 27