Петмина новозаболени кумановци од Ковид-19 последниве три дена

Петмина новозаболени кумановци од Ковид-19 последниве три дена

Пет нови случаи на Ковид -19 во Куманово, вкупно 96 во државата во последните 3 дена , информираат надлежните.
Регистрирани сe 288 оздравени пациенти, од нив 21 лице од Куманово.
Бројот на активни случаи во земјава изнесува 374, соопшти денеска министерството за здравство.

Read More

ВИДЕО: Зголемени приходите на ЈП „Куманово паркинг“

ВИДЕО: Зголемени приходите на ЈП „Куманово паркинг“

Јавното претпријатие „Куманово паркинг“ изминатите осум месеци работи со зголемени приходи споредбено со истиот период лани, информираше на денешната седница директорот Сашо Петрушевски, одговарајќи на советничко прашање.
„За да напредува претпријатието, неопходни се стручни лица кои што сега ги изнајмуваме, правник, економист…“, рече Петрушевски.

Read More

Поевтинуваат бензините, дизелот поскапува

Поевтинуваат бензините, дизелот поскапува

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за денар, а за половина денар ЕУРОСУПЕР БС-95, додека ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) поскапуваат за денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.
Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 84 денари, а 86 денари на ЕУРОСУПЕР БС – 98. Литар дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе се продава за 91 денар, а по 87,5 денари Екстра лесното…

Read More

Советникот Николај Павловски поднесе оставка

Советникот Николај Павловски поднесе оставка

Николај Павловски од денеска официјално не е член на Советот на општина Куманово откако едногласно беше прифатена неговата оставка.
Павловски, кој инаку студира во Москва, Русија, поднесе оставка поради довршување на своето високо образование.
Неговото место треба да го пополни советник од листата „За наше Куманово“.
 

Read More

ВИДЕО: Трае огласот за мерката практиканство

ВИДЕО: Трае огласот за мерката практиканство

Невработените лица до 34-годишна возраст со минимум средно образование може да аплицираат за мерката практиканство која е дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на труд за 2022 година на Агенцијата за врабтување. Целта е стекнување на практични работни знаења и вештини потребни за извршување на работните задачи на одредени работни места.
Огласот за практиканство се уште е отворен, се прибираат апликациите, информира раководителката на кумановскиот Центар за…

Read More

Викендов санкционирани 84 возачи

Викендов санкционирани 84 возачи

Во текот на изминатиот викенд,  полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на  Куманово санкционирани се вкупно 84 возачи, од  кои 62 управувале возило со брзина поголема од пропишаната и 22 санкции за возачи кои управувале возило под дејство на алкохол. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да…

Read More

Сосед нападнал сожителка во Жегљане

Сосед нападнал сожителка во Жегљане

52 годишно лице пријавило дека неговата мајка била физички нападната од сосед, информира кумановската полиција. Вчера, во СВР Куманово М.С од село Жегљане,  општина Старо Нагоричане пријавил дека неговата мајка била физички нападната од нејзиниот сосед С.С.. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Read More

ВИДЕО: Се чистат дивите депонии, надлежните апелираат на совест

ВИДЕО: Се чистат дивите депонии, надлежните апелираат на совест

Јавното претпријатие започна со акции за чистење на дивите депонии во централното подрачје и населбите. Според анализите на ниво на Куманово има 40-ина депонии. Се чисти со опремата којашто ја обезбеди општината, преку кредитот од Светската банка.
Надлежните апелираат граѓаните да се однесуваат совесно и да не ја загадуваат животната средина. Укажуваат дека јавното претпријатие изминатите 3-4 месеци во просек изнесува од 2800 до 3200 тони смет.
–Изминатата недела се работеше на чистење на градските гробишта, потоа…

Read More

Повик за предлог проекти за културни манифестации

Повик за предлог проекти за културни манифестации

Општина Куманово објави јавен повик за прибирање предлог- проекти за организирање на културни манифестаци. Се повикуваат сите јавни установи, здруженија, фондации и други правни лица кои имаат регистрирана дејност од областа на културата да пројават интерес на овој јавен повик, исполнувајќи ги следниве услови: односно да се регистрирани како јавна установа, здружение на граѓани, фондација и други правни лица кои имаат регистрирана дејност од областа на културата, согласно законот и истите да се со седиште…

Read More

Пожарникарите гаснеле смет на две локации

Пожарникарите гаснеле смет на две локации

Територијалната противпожарна единица Куманово во текот на изминатото деноноќие имала две интервенции, информираат од регионалниот центар за управување со кризи. Првата интервенција била на запален смет кај турска пекара, населба Гоце Делчев, а втората исто така на запален смет на локалитет Средорек.

Read More
1 2 3 656