ДИК: 34 општини добија градоначалници во првиот круг

ДИК: 34 општини добија градоначалници во првиот круг

Според прелиминарните резултати од Државната изборна комисија 34 општини добија градоначалници во првиот круг од локалните избори од кои 22 се од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, а девет од коалицијата предводена од СДСМ и тројца градоначалници на општини се од ДУИ.
Во вториот круг во најголем дел од општините ќе се избира меѓу кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.  Кандидатите на Алијанса за Албанците/ Алтернатива и ДУИ ќе ја трчаат градоначалничката трка во вториот круг во седум  општини,…

Read More

Илиевски и Спасовски заедно со младите ја славеа победата во прв круг, во втор круг уште поголема победа за Куманово

Илиевски и Спасовски заедно со младите ја славеа победата во прв круг, во втор круг уште поголема победа за Куманово

Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово вчера заедно со потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски, како и со локалниот клуб на Социјалдемократската младина на Македонија, во клубот Версус со пригодна забава го прославија водството во првиот круг на локалните избори за градоначалник и убедливата победа за Совет на Општина Куманово.
Листата на советници на СДСМ и коалицијата освоија 10 советници, наспроти 8-те на листата група избирачи. Бројките јасно кажуваат дека СДСМ е убедлив победник…

Read More

(ВИДЕО)Димитриевски со најмногу гласови во првиот круг од локалните избори

(ВИДЕО)Димитриевски со најмногу гласови во првиот круг од локалните избори

Максим Димитриевски, независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ според Државната изборна комисија, освои најголем број гласови на локалните избори. ДИК официјално објави дека Димитриевски освои 32,79 отсто од гласовите или вкупно 15.164 гласови.
Димитриевски синоќа заедно со приврзаниците од градскиот плоштад најави дека влегува во вториот круг од локалните избори 2021. Тој кажа дека води пред останатите кандидати, според обработените податоци.
– Ние ја добивме најголемата поддршка од граѓаните на…

Read More

Димитровска: За мене беше исклучително искуство, нека победи најдобриот

Димитровска: За мене беше исклучително искуство, нека победи најдобриот

Нека победи најдобриот кандидат, нека одлучат граѓаните кој треба да ги води. За мене ова беше исклучително искуство, се гледаме во некои нови битки, а нашите идеи и предлози ќе ги доставиме до идниот градоначалник и ќе се залагаме да бидат прифатени и реализирани, истакна кандидатката за градоначалничка од коалицијата на ЛДП и ДОМ,  Теодора Димитровска, која не влезе во вториот круг.
-Чувствував потреба да им се заблагодарам на сите граѓани коишто ни дадоа поддршка, на…

Read More

Димитриeвски: Ги победивме сите политички субјекти

Димитриeвски: Ги победивме сите политички субјекти

Граѓанскиот концепт „За наше Куманово“ успеа да ги победи сите политички субјекти. Ќе продолжиме  да ја бараме поддршката на кумановци за вториот круг. Градот ќе биде модерен и успешен, најави кандидатот Максим Димитриевски заедно со носителката на советничката листа, Ивана Ѓорѓиевска.
-Сакам да се заблагодарам во мое лично име како кандидат за градоначалник и во име на кандидатската листа за советници подржана од граѓанската иницијатива За наше Куманово, за големата поддршка која ја добивме и да…

Read More

Илиевски и Мургашанска најавија сигурна победа во вториот круг, но и откривање на аферите на Димитриевски

Илиевски и Мургашанска најавија сигурна победа во вториот круг, но и откривање на аферите на Димитриевски

Сигурна победа во вториот круг во Куманово, најави кандидатот за градоначалник од СДСМ, Оливер Илиевски. Укажа дека е мала разликата во гласовите, но со поддршка на коалицијата тие ќе бидат сигурни победници.
Тој заедно со носителката на советничката листа, Атина Мургашанска нагласи и дека во наредниот период ќе ги откријат сите афери на Максим Димитриевски.
-Сакам да изразам голема благодарност до сите граѓани на Куманово, што излегоа на вчерашното гласање, да им искажам благодарност и на граѓаните…

Read More

ДИК: Советничката листа на СДСМ со најголем број на гласови

ДИК: Советничката листа на СДСМ со најголем број на гласови

Листата на кандидати за советници на коалицијата на СДСМ, предводена од Атина Мургашанска освои најголем број на гласови на локалните избори, објави ДИК.
СДСМ има освоено над илјада гласови повеќе од кандидатската листа на советници на граѓанската иницијатива „За наше Куманово“, предводена од Ивана Ѓорѓиевска,  односно  СДСМ освои 11.688 гласови (23,32%), додека листата предводена од Ѓорѓиевска доби 10.258 гласови (22,22%).
Листата на кандидати за советници коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Елена Доцевска Божиновска има освоено 8.794 гласови…

Read More

ДИК: Максим Димитриевски со најголем број гласови во Куманово

ДИК: Максим Димитриевски со најголем број гласови во Куманово

Максим Димитриевски, независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово од граѓанската иницијатива „За наше Куманово“ според Државната изборна комисија, освои најголем број гласови на локалните избори. ДИК официјално објави дека Димитриевски освои 32,82 отсто од гласовите или вкупно 15.151 гласови.
Со минимална разлика, веднаш по него, според ДИК, е кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски кој има 32,71 отсто од гласовите, или освоил точно 15.098 гласови.
Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски освоил 18,56 проценти од гласовите или 8.567…

Read More

СДСМ: Победивме во Куманово

СДСМ: Победивме во Куманово

Согласно последните официјални резултати на Државната изборна Комисија, од 167 избирачки места во Куманово СДСМ и коалицијата се победници со советничката листа и во водство за градоначалник.
Советничката листа на СДСМ и коалицијата е победник во Куманово со освоени најмногу гласови, односно 11.688. Во однос на кандидатите за градоначалник, резултатите се скоро изедначени, со тоа што Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово има 15.098. Гласови на коалициониот партнер ЛДП го ставаат Илиевски на…

Read More

Спасовски: Изборниот ден мина во мирна и фер атмосфера, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата зрелост и одговорност

Спасовски: Изборниот ден мина во мирна и фер атмосфера, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата зрелост и одговорност

Најнапред дозволете ми на сите граѓани да им честитам за денешниов изборен ден, кој што мина во една мирна и фер атмосфера, како што впрочем и доликува на секоја демократска и слободна земја. Искористувајќи го слободно и непречено своето загарантирано право на глас, граѓаните уште еднаш ја демонстрираа својата зрелост и одговорност да одлучуваат за иднината на својата земја.
Од досега пријавените случаи, МВР нема регистрирано посериозни нарушувања на изборниот процес и на јавниот ред и…

Read More
1 2 3 489