Куманово: 27 нови, 1 починато лице и 61 оздравен пациент од КОВИД 19

Куманово: 27 нови, 1 починато лице и 61 оздравен пациент од КОВИД 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево – 7, Прилеп и Велес – по 6, Гостивар, Струга и Кочани – по 5, Охрид – 4, Радовиш, Крушево и Демир Хисар – по 3, Пробиштип,…

Read More

ВИДЕО: Отворена изложбата „Црно и бело“ на Ана Трајковска

ВИДЕО: Отворена изложбата „Црно и бело“ на Ана Трајковска

Во изложбениот салон на Центарот за култура денеска беше отворена изложбата насловена „Црно и бело“ на академската графичарка Ана Трајковска. Изложбата всушност е нејзин магистерски труд и е составена од принтови на најлон, изведени во големи формати.
 

Read More

ВИДЕО: Започна еко-акцијата „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“

ВИДЕО: Започна еко-акцијата  „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“

Утрово започна акцијата „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“ во која се вклучени општината, јавното претпријатие „Чистота и зеленило“, АРМ и невладини организации поддржани од Делегацијата на ЕУ во Скопје. Целта е преку расчистување на дивите депонии и засадување на дрвја да се зазелени градот, но и да се крене еколошката свест на граѓаните на повисоко ниво.
 

Read More

ВИДЕО: Болницата доби возило за брза интервенција

ВИДЕО: Болницата доби возило за брза интервенција

Општата болница во Куманово денеска доби донација-возило, од хуманитарното здружение „Јас сум Матејче“. Станува збор за возило кое е во сопственост на болницата Базел, Швајцарија.  Инаку од оваа здравствена установа информираат дека се стабилизира епидемиолошката состојба. Размислуваат и за намалување на ковид одделите.
-Вчера имаше 94 прегледи во амбуланта што воопшто не е мала бројка, но минатата и претходната недела имавме околу 150 до 200 прегледи, што сепак е намалување. Како што подоцна почна третиот бран…

Read More

Дел од кумановските средношколци ја бојкотираат наставата

Дел од кумановските средношколци ја бојкотираат наставата

– Бојкотот на наставата од страна на средношколците продолжува и затоа бараме од Министерството за образование и наука да го слушне нашиот глас. Бараме создавање услови на враќање на средношколците во училишните клупи и откинување од концептот за дигитализација на образованието кое што е предвидено сега. Сметаме дека образованието има посериозни проблеми како немање на материјални услови и немање на елемантарни услови за настава во одредени региони во земјава. Исто така неопремени лаборатории како и…

Read More

ВИДЕО: Со едукативна акција се одбележува Денот на полицијата

ВИДЕО: Со едукативна акција се одбележува Денот на полицијата

Со едукативна акција за поголема безбедност во сообраќајот на патиштата, Отсекот за превенција го одбележа 7-ми мај, Денот на полицијата. Ученици, членови на училишни сообраќајни единици, заедно со припадници на полицијата, како и претставници на општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, денеска запираа возачи и случајни минувачи и им укажуваа на почитување на сообраќајните правила и прописи, делејќи едукативни флаери и маички.

–Спроведуваме една превентивна акција, која всушност ќе се реализира на повеќе различни…

Read More

Првиот ден Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани

Првиот ден Рамазан Бајрам е неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 13-ти мај (четврток), првиот ден на Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.
Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од муслиманска вероисповед во Република Северна Македонија, им го честита Рамазан Бајрам.

Read More

Свадби најверојатно ќе има од крајот на мај

Свадби најверојатно ќе има од крајот на мај

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека рестораните за свадби можеби ќе почнат со работа кон крајот на мај. Но тој потенцирашдека тоа ќе се случи доколку дозволи епидемиолошката состојба.
–Доколку заедно со Комисијата за заразни болести утврдиме дека бројот на заразени се намалува. Како што гледате, веќе секоја недела носиме полабави мерки во однос на рестриктивните мерки предложени од Комисијата, истакна тој.
Бектеши не прецизираше на кој начин ќе работат ваквите ресторани и дали веќе има…

Read More

Бране Петрушевски вечерва во „СТАВ“

Бране Петрушевски вечерва во „СТАВ“

Пратеникот и претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Куманово, Бране Петрушевски вечерва гостува во емисијата „СТАВ“ на ТВ Плус, која почнува во 20 часот.
Тој ќе зборува за актуелните случувања во државата, аферите поврзани со вакцини, пасоши, но ќе се осврте и на проектите во Куманово.
Прашање на пратеникот ќе постави и неговата колешка од СДСМ, Лидија Тасевска.
Гледајте ТВ Плус во 20 часот.

Read More

ФОТО: Одбележан празникот Балаклија

ФОТО: Одбележан празникот Балаклија

Во црквата Света Петка во населбата Бедиње денеска православните верници го одбележаа празникот Источен петок или Балаклија. Граѓаните ја посетија црквата каде што се празнува денот поврзан со Пресвета Богородица и нејзините молитви кон Бога.

Овој празник не се определува според датум, туку секогаш се празнува во петокот по Велигден. Средата и петокот од Светлата недела, односно по Велигден се јаде мрсна храна. Верниците се причестија, исекоа колач, запалија свеќи и се помолија за здравје и…

Read More
1 2 3 396