Известување за дезинсекција, дератизација и терестична адултицидна дезинсекција

Известување за дезинсекција, дератизација и терестична адултицидна дезинсекција

Се известуваат граѓаните на Општина Куманово за претстојните третмани за дезинсекција и дератизација кои ќе се реализираат на 3 јуни 2024 година (понеделник), со почеток во 08 часот.
Дезинсекција – третман против црна бубашваба на канализационата мрежа во шахти и дератизација – третман против глодари.
На 4 јуни 2024 година (вторник), на полноќ (00:00 часот) предвидено е да се реализира третман – терестична адултицидна дезинсекција – против возрасна форма на комарци.
Задолжителна е заштита на пчелните семејства!
Доколку временските…

Read More

Општинскиот штаб за заштита и спасување ги информира граѓаните дека е укината забрана за водата за пиење

Општинскиот штаб за заштита и спасување ги информира граѓаните дека е укината забрана за водата за пиење

Општинскиот штаб за заштита и спасување ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ.
По извршениот  инспекциски контролен надзор и по добиените резултати од ЦЈЗ – Куманово од испитаните примероци на вода, последователно од 25.05.2024, 26.05.2024 и 27.05.2024, констатирано е дека истите одговараат на законските и стручни прописи во однос на испитаните параметри, согласно Правилникот за безбедност на водата за пиење, издаденото Решение за забрана на водата за пиење е укинато.
Со ова ,…

Read More

Општински штаб за заштита и спасување Куманово: Се намалува матноста на водата, ќе се пушта постепено во системот

Општински штаб за заштита и спасување Куманово: Се намалува матноста на водата, ќе се пушта постепено во системот

По  појава на обилни врнежи од дожд во тек на вчерашниот ден (21.05.2025 година),  и забележано заматување на вода во водоснабдителен систем, се  одржа втор  вонреден состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување, на кој присуствуваа претставници од Општина Куманово, ЈП Водовод, ЈП Чистота и зеленило, Агенција за храна и ветеринарство и Центар за јавно здравје. На состанокот се донесоа следните заклучоци и препораки:

Согласно изложени информации за состојба на вода која пристигнува преку водоснабдителен…

Read More

ВИДЕО: Сребрен медал за Радевски од „Етно село-Тимчевски“ на гастрономски натпревар

ВИДЕО: Сребрен медал за Радевски од „Етно село-Тимчевски“ на гастрономски натпревар

Виктор Радевски од Куманово освои сребрен медал на еден од најголемите гастрономски натпревари на Балканот „Бисер мора“ кој се одржа во Брач, Хрватска.
Радевски го претставуваше Етно Ресторан „Етно село-Тимчевски“ а учествуваше под менторство на Асан Даутовиќ и македонската асоцијација „Гастромак“ предводена од Адријана Алачки.
Тој медалот го освои во категоријата подготовка на тартар бифтек послужување и декантирање на црвено македонско вино со користење на македонски традиционални земјени садови за готвење.
Во неговиот тим, беа и Влатко Алексовски…

Read More

Почина Мирољуб Лалевски – Нини, поранешен кошаркар и судија

Почина Мирољуб Лалевски – Нини, поранешен кошаркар и судија

НА 85 ГОДИШНА ВОЗРАСТ ПОЧИНА МИРОЉУБ ЛАЛЕВСКИ – НИНИ ЕДЕН ОД НАЈМАРКАНТНИТЕ КОШАРКАРСКИ ЛИЧНОСТИ НА КУМАНОВО, МАКЕДОНИЈА И ЈУГОСЛАВИЈА.
НЕГОВИОТ КОШАРКАРСКИ ПАТ ЗАПОЧНАЛ НА 13 Г КОГА НЕГОВИОТ ТОГАШЕН ПРОФЕСОР ПО ФИЗИЧКО ОБРАЗОВАНИЕ ВОИСЛАВ ДАЈЛЕВИЌ ГО ПРИМЕТИЛ НА ЧАСОТ ВО УЧИЛИШТЕТО КРСТЕ МИСИРКОВ.
ОД ТОЈ МОМЕНТ ПА ПОНАТАМУ КОШАРКАТА БЕШЕ ГЛАВНА ВОДИЛКА ВО НЕГОВИОТ ЖИВОТ.
БЕШЕ РЕДОВЕН УЧЕСНИК НА НЕЗАБОРАВНИТЕ ЗИМСКИ КОШАРКАРСКИ ТУРНИРИ ВО СОКОЛАНА КАДЕ СО ГЕНЕРАЦИЈАТА НА ДРУГАРИТЕ МИЦЕ, ЛАСТАВИЦА, ЏОНИ, МИТЕ ШУГА ГИ ПОСТАВУВАА ТЕМЕЛИТЕ…

Read More

Нова седница на Советот на Општина Куманово

Нова седница на Советот на Општина Куманово

Советот на општина Куманово на 06 март 2024 година (среда) ќе одржи редовна седница на која ќе се расправа за 16 точки, доколку нема измени и дополнувања на дневниот ред. Пред советниците ќе се најдат финансиските извештаи на јавните претпријатија, годишен извештај на Територијална противпожарна единица Куманово за 2023 година, но и информацијата за преземени мерки и активности од страна на Полициската станица од општа надлежност Куманово во текот на 2023 година.
Седницата можете да ја…

Read More

ВИДЕО: Борците ќе го одбележат формирањето на 3-та МУБ

ВИДЕО: Борците ќе го одбележат формирањето на 3-та МУБ

Сојузот на борци Куманово во вторник, на 27-ми февруари во село Жегљане ќе го одбележи датумот на формирање на Третата македонска ударна бригада. По тој повод тие ги повикаа заинтересираните граѓани да се приклучат во одбележувањето.
Повеќе од изјавата на Зора Ивановска

Read More

Нино Величковски додели благодарница за ТВ Плус

Нино Величковски додели благодарница за ТВ Плус

Ми претставува големо задоволство и чест во име на ТВ Плус да примам Благодарница по повод 40 години на естрадата од нашиот легендарен пеач Нино Величковски. Нека ти е на здравје и да траеш долговечно како виното. Уште многу години, со Нино, песна, љубов и вино…
 

Read More

Дрекслмајер донираше специјално возило за лицата со посебни потреби во Куманово

Дрекслмајер донираше специјално возило за лицата со посебни потреби во Куманово

Куманово доби специјално транспортно возило наменето за лицата со посебни потреби како поддршка од Дрекслмајер. Целта е на оваа категорија граѓани да им се овозможи поголема инклузивност и подобра социјализација во рамки на општественото живеење. Возилото е специјално прилагодено, такашто во него е поставена автоматска рампа за инвалидска количка, а располага и со соодветно определен простор за транспорт на опремата за потребите на лицата со инвалидитет.
„Драго ни е што како компанија имаме можност да дадеме…

Read More

ВИДЕО: Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. Драган Јаќимовиќ гостува во емисијата „Став“

ВИДЕО: Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. Драган Јаќимовиќ гостува во емисијата „Став“

Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Н.Е. Драган Јаќимовиќ гостува во емисијата „Став“. Тој ќе зборува за неговиот втор мандат при што потврди дека, за време на неговиот мандат ќе настојува да даде уште поголем придонес во зајакнувањето на соработката меѓу нашите две држави, ставајќи посебен акцент на економската соработка, како и воведувањето на директна авионска линија помеѓу Скопје и Сараево, што сериозно влијае врз интензивирањето и зголемувањето на севкупната економска соработка меѓу двете страни.
Гледајте „СТАВ“…

Read More
1 2 3 879