„НЕБО“ – отворено во Куманово

„НЕБО“ – отворено во Куманово

Јана Јакимовска е родена 1981 година во Скопје, дипломира 2005, а магистрира 2009 на Факултетот за ликовни уметности во СКопје. Освен со сликање се занимава и со фотографија, интервенции во јавен простор, ѕидно сликарство, графички дизајн, илустрација, а од поскоро време и со перформанс.
До сега имала 17 самостојни изложби, а учествувала на прееку 80 изложби во земјата и во странство. Еве, Јана по втор пат, на нејзино големо задоволство ни ја претставува својата уметност, каде,…

Read More

Казнети 53 кумановци затоа што не носеле заштитна маска

Казнети 53 кумановци затоа што не носеле заштитна маска

Казна во висина од 20 евра ќе платат 53 кумановци, затоа што не носеле заштитна маска.
Како одминува корона кризата, се повеќе наши сограѓани се навикнуваат на носењето маски, па така и полициските билтени за казни за нивно неносење стануваат се помалубројни. Имено, „во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (20.01/21.01.2021, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово …

Read More

Куманово е најзагаден град – дури 7 пати повеќе од дозволеното

Куманово е најзагаден град – дури 7 пати повеќе од дозволеното

Мерните станици за квалитет на воздухот покажуваат висока загаденост. Имено, вчера најзагадена општина беше Куманово со 380 ПМ 10 честички на метар кубен или дури 7 пати повеќе од дозволеното.
Веднаш по Куманово, е општина Битола со 200, како и општина Тетово со измерени 181 ПМ 10 честички на метар кубен.
Енормното загадување на воздухот, што е составен дел во сите предизборни кампањи, и понатаму ги загрижува граѓаните, особено во последниов период кога дополнително не можат да…

Read More

Кумановската библиотека го збогати фондот со над 900 наслови во три одделни набавки на книги

Кумановската библиотека го збогати фондот со над 900 наслови во три одделни набавки на книги

Од библиотеката „Тане Георгиевски“ информираат дека имаат набавено 2381 книги, во три одделни набавки, на македонски, англиски, албански и на српски јазик, со што книжниот фонд драстично се зголемува. Набавките беа извршени во декември, а книгите наскоро ќе бидат достапни за читателите од Куманово. – Имаме набавено 917 наслови, претежно белестрика која е доста популарна меѓу читателите. Книгите на англиски јазик веќе се обработени и достапни за читателите. Збогатувањето на книжниот фонд е предуслов за…

Read More

Се менува паркетот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“

Се менува паркетот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“

Спортската сала на СОУ „Перо Наков“ во Куманово ќе добие нов паркет, кој веќе се поставува деновиве.
Според неофицијални информации од спортските клубови, реконструкцијата треба да заврши за неколку дена, а први кои ќе го испробаат новиот паркет, ќе бидат кошаркарите кои до крајот на месецот треба да одиграат повеќе натпревари во домашната и балканската лига.
Додека се чекаат подобри временски услови за старт на реконструкција на градската спортска сала,  сите се сложни дека овој училишен спортски…

Read More

566 возачи вчера санкционирани за пребрзо возење ширум државата

566 возачи вчера санкционирани за пребрзо возење ширум државата

Вкупно, на целата територија на Република Северна Македонија санкционирани биле 566 возачи што возеле со брзина поголема од дозволената. Од нив, 279 надвор од населено место, а 287 во населено место. 18 возачи возеле со брзина 70 километри на час над дозволената брзина, а 65 возачи возеле со брзина 50 километри на час над дозволената брзина, информираат од полицијата.
Засилените контроли во сообраќајот продолжуваат и во наредните денови.
– Апелираме до  учесниците во сообраќајот да ги почитуваат…

Read More

44 кумановци казнети вчера за неносење маска

44 кумановци казнети вчера за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР, по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 56 лица не ја почитувалe, информираат од кумановската полиција.
Од вкупниот број издадени прекршочни налози, најмногу се во Куманово 44, во Крива Паланка 7 и во Кратово 5, појаснуваат од СВР Куманово.

Read More

Јануарската пензија ќе се зголеми за 1.2 отсто, поради пораст на животните трошоци

Јануарската пензија ќе се зголеми за 1.2 отсто, поради пораст на животните трошоци

Пензионерите, почнувајќи од јануари, ќе добиваат поголема пензија по основ на усогласување на пензијата со порастот на трошоците за живот кои во второто полугодие од 2020 година во однос на првото полугодие истата годинa изнесуваат 1,2 отсто.
Од Министерството за труд и социјална политика велат дека зголемувањето на пензијата во номинална вредност изнесува 185 денари на ниво на просечна пензија и 134 денари на ниво на најниска пензија.
Инаку, редовното законско усогласување на пензијата се врши два…

Read More

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

Во Изложбениот салон на НУЦК “Трајко Прокопиев“ – во Куманово, утре во 12 часот ќе се отвори изложбата на небесни пејзажи со наслов „Небо“ на ликовната уметница Јана Јакимовска.
На изложбата ќе бидат претставени 20 дела во техниката акрил на платно работени во последните 3 години.
Во текстот за изложбата, историчарката на уметност Ана Франговска ќе рече: „ Јакимовска со своите дела ни нуди ,прозорец’ за бегство од реалноста во која живееме, нè носи во една поубава,…

Read More

14-годишниот Милановски од Куманово победник на натпреварот на ФАО за постер за Светскиот ден на храната

14-годишниот Милановски од Куманово победник на натпреварот на ФАО за постер за Светскиот ден на храната

Светскиот ден на храната во 2020 година беше глобален повик да им се заблагодариме на хероите на храната – земјоделците и работниците низ целиот синџир на снабдување со храна кои, без оглед на околностите, обезбедуваат храна за нашите заедници и пошироко. Ова го инспирираше 14-годишниот Павел Милановски од Куманово да ги преточи својот уметнички талент и имагинација во победнички постер кој им оддава чест на земјоделците како херои на храната.
 
Во силна конкуренција на деца и…

Read More
1 2 3 317