Средношколскиот бојкот спроведен делумно

Средношколскиот бојкот спроведен делумно

Барањето на Средношколскиот пленум за бојкот на наставата, не беше спроведено во сите средни училишта во градот.  Во Гимназијата, техничкото и земјоделското училиште  настава се одвиваше делумно, додека во економското училиште немаше прекини.
Во првата смена имаше делумен бојкот на настава подоцна некои ученици се вратија и се одржа четврти час. Втората смена во која одат учениците од втора и четврта година наставата се одвива со одреден број на отсутни ученици но мислам дека во текот на вториот час ќе…

Read More

Свето Петрушевски нов претседател на НСДП

Свето Петрушевски нов претседател на НСДП

Свето Петрушевски, агроном инженер е избран за нов претседател на општинската организација на Нова социјалдемократска партија во Куманово. На неодамнешната изборна конференција тој доби 37 гласа „за“, односно еден глас повеќе од неговата сопартијка, Јасмина Спасовска.
-Мора со многу труд, работа и мудрост да продолжам да го достигнам тоа ниво, НСДП да остане трета политичка партија и на локално и на државно ниво. Мојата цел ќе биде да ја задржам партијата тука. Обврските се поголеми затоа…

Read More

Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Српска заедница го одбележа „6-ти април“

Со положување цвеќе и пригоден говор пред Споменикот на авијатичари во населбата Долно Којнаре, српската заедница го одбележа  Денот на бомбардирање на аеродромот Аџитепе, во близина на Куманово. Бомбардирањето се случило на 6-ти април 1941 година, во раните утрински часови кога била нападната војската на Кралството Југославија од фашистичка Германија. Претседателката на српската заедница во Македонија, Гордана Јовиќ Стојковска истакна дека нападот уследил по одбивањето на Југославија да потпише капитулација.
-На најподол начин на бомбардирање од небо…

Read More

Стојковски: Водостопанство бара непостоечки долг

Стојковски: Водостопанство бара непостоечки долг

Водостопанство може да помогне со тоа што ќе го испочитува договорот што го направивме на 09 јули во министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство според кој беше договорено цената на водата да биде 4,5 денари, од кој договор нема апсолутно ништо. И понатаму не фактурираат на 6,7 денари и на тој начин се прави фиктивен, апсолутно непостоечки долг за кој што  тие зборуваат. За последнава година ипол по сите основи од наша сметка имаат земено…

Read More

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Прв случај на заболен од туларемија во Куманово

Во Куманово е поврден и третиот случај на заболен од туларемија. Претходно беа откриени два случаи на заболени во липковскиот регион. Се работи за педесетгодишна жена, која што тврди дека немала никаков контакт со глодари или дека пиела загадена вода. Од Центарот за јавно здравје информираа дека пациентката, која што е во добра здравствена состојба, е сместена на лекување на инфективното одделение, каде што прима терапија.
-Заедничко е дека сите симптоми се во една обична општа…

Read More

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Цветковски ќе поднесе кривична против СДСМ

Секретарот на ГРОМ, Виктор Цветковски ќе поднесе кривична пријава против СДСМ поради објавениот телефонски разговор со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Тој наведе дека со пријавата му е нарушена приватноста и дека истата ќе биде поднесена за неовластено прислушкување и тонско снимање.
-Сакам јасно да ставам до знаење дека апсолутно јас верувам во својата чесност и нема да дозволам на никого да се поигрува со моето достоинство, чест и углед. Од друга страна како адвокат…

Read More

СДСМ одржа протестен марш

СДСМ одржа протестен марш

Највисокото партиско раководство на СДСМ, членови и симпатизери на партијата синоќа го  одржаа првиот протестен марш низ улиците во централното градско подрачје како дел од проектот „Вистината за Македонија“.  Како што рекоа челните луѓе, од Куманово се најавува долгоочекуваната македонска пролет, а целта е со сплотеност и решителност да се врати слободата и демократијата во државата.
„Последните денови ги гледате како ги променија сите свои политики. Веднаш го свртеа она што беше инает нивни и кон…

Read More

Куманово без вода и летово ?

Куманово без вода и летово ?

Водостопанство бара од Водовод да го плати заостанатиот долг за потрошена вода за да се одржува водоснабдителниот систем, бидејќи поради големите дефетки и губењето на водата по системот за наводнување Куманово по два месеци може да остане без вода.  Моменталните резерви на вода се над 20 милиони кубни метри, што е доволно за околу два месеци доколку не се интервенира на системот.
Емрла Укшини, раководител на сектор за одржување во Водостопанство информира дека тие од 15…

Read More

Средношколците повторно на протести

Средношколците повторно на протести

Кумановскиот средношколски пленум вчера присуствуваше на протестниот марш во Скопје, против наводната Средношколската унија која не неактивна од 2013 година, а се договори со Министерството за образование и наука математиката да не биде задолжителен предмет за полагање на државната матура. Од Куманово заминале околу 150 средношколци со оранизиран автобуски превоз од сите средни училишта во градот. Членовите на средношколсиот пленум велат дека превозот бил организиран од донации соберени од учениците и наставниците, а дека средношколците не се партиски пиони.
-Отидовме…

Read More

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со критики до локалната власт

УМС на ВМРО-ДПМНЕ со критики до локалната власт

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ  го одбележа денот на шегата први април на локацијата каде се гради затвотен базен кој е инвестиција на Општина Куманово. Според нив овој ироничен настан претставува  потсетник за  градоначалникот на градот дека граѓаните не заборавиле на ветувањето дадено пред неколку години за недоправениот базенот кој сеуште е неотворен.
-Денеска со овој настан на свечено отворање на базенот сакаме да го потсетиме градоначалникот и блиските околу него од партијата дека базенот…

Read More
1 288 289 290 291 292 293