Започна етапната исплата на јунските пензии

Започна етапната исплата на јунските пензии

Oд денеска (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено, информира министерството за труд и социјална политика.
Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:
за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);
за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);
за пензии со…

Read More

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание“, рече на денешната прес-конференција во Скопје, пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски.
 

Read More

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Куманово двајца новозаболени.
Во текот на изминатите 3 дена не е пријавено ниту едно починато лице.
Бројот на активни случаи во земјава изнесува 570, во Куманово 19.

Read More

ВИДЕО:Одбележана 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани

ВИДЕО:Одбележана 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани

Претставници на боречката организација, општина Куманово, Советот, Армијата, деца од градинката „Ангел Шајче“ денеска положија свежо цвеќе пред споменикот во бавчата на Денко Цеков, таткото на првоборецот Јордан Цеков Дане, место од каде се излезени седум партизани сметани како јадро на формирање на првиот кумановско-партизански одред. На овој начин општинската организација на Сојузот на борци од Куманово ја одбележа 79-годишнината од излегувањето на првите кумановски партизани, борци од НОБ.
За значењето на 26 јуни, од името…

Read More

Вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

Вршеле меѓународен превоз без соодветна документација

Полициски службеници од граничните премини на Табановце и Долно Блаце извршиле контрола на пет автобуси, три патнички возила и еден минибус кои вршеле меѓународен превоз на патници.
На Граничен премин Табановце, при контрола на автобус управуван од В.Л. од Струмица, на автобус управуван од А.М. од Кочани, на автобус управуван од Р.К. од Струмица, сите три со струмички регистарски ознаки, на автобус со гостиварски регистарски ознаки, управуван од Ф.А. од село Шемшево, на автобус со скопски…

Read More

Од полноќ пониски цени на горивата

Од полноќ пониски цени на горивата

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ од полноќ поевтинуваат за еден денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.
Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство останува иста.
Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 109 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 111,50, на ЕУРОДИЗЕЛ 109 и на Екстра лесно 107 делари за литар.
За 0,9 денари поевтинува и мазутот, и еден килограм ќе чини 53,3 денари.

Read More

ВИДЕО: ОУ „Карпош“ успешно реализираше Еразмус + проект

ВИДЕО: ОУ „Карпош“ успешно реализираше Еразмус + проект

Основното училиште „Карпош“ од село Умин дол успешно го реализираше Еразмус + проектот, на тема „Биди безбеден – интернет безбедност“. По тој повод денеска се одржа десеминација на проектот во кој учествуваа 14 наставници од училиштето. Проектот се реализираше со градот Винковци од Република Хрватска.
-Професорите од нашето училиште се стекнаа со вештини и познавања кои и понатаму ќе бидат применети во образовниот процес, а исто така очекуваме овој проект да донесе и понатамошна соработка меѓу…

Read More

Земјоделците да аплицираат за земјиште до 21 јули

Земјоделците да аплицираат за  земјиште до 21 јули

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги објави двата дополнителни јавни огласи со кои за земјоделците на располагање им се ставаат дополнителни 3.769 хектари земјоделско земјиште со површина над 3 хектари.
Првиот јавен оглас опфаќа 529 хектари земјоделско земјиште над 3 хектари, распределени во 10 региони низ државата. Намената на земјиштето кое се дава под закуп за првиот јавен оглас е одгледување на земјоделски култури за производство на сточна храна (житни, фуражни и индустриски култури) за период до 15…

Read More

Викендов санкционирани 57 возачи

Викендов санкционирани 57 возачи

Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани се 50 возачи кои управувале возило со брзина поголема од пропишаната и 7 за управување возило без возачка дозвола. Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно…

Read More

41-годишен кумановец нападнал сопруга

41-годишен кумановец нападнал сопруга

Кумановец физички ја нападнал сопругата, информира кумановската полиција. Настанот се случил три часа по полноќ, по што 41-годишниот кумановец, И.П бил приведен. По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава, стои во соопштението од СВР Куманово.

Read More
1 2 3 4 5 564