Костовски: Изборите по сила на законот на 21 јуни

Костовски: Изборите по сила на законот на 21 јуни

„Консензус за
датум за избори треба да има, но ако ДПМНЕ бега од тоа, изборите по сила на
закон ќе бидат на 21-ви јуни“ , рече на денешната прес-конференција
претседателот на општинската органзиација на СДСМ во Куманово, Мартин
Костовски. Според него, на македонскиот народ му е потребно функционално
Собрание и Влада со нов легитимитет од граѓаните, посочувајќи дека на прво
место се граѓанските и државни интереси, а СДСМ како партија нема да дозволи
никој да го загрози здравјето на граѓаните, економијата и…

Read More

20 Мај- Ден на пожарникарите

20 Мај- Ден на пожарникарите

Помал број на интервенции, поуспешно
справување со предизвиците, доопремување и модернизација на територијалната
противпожарна единица во Куманово, но и потребата од набавка на мобилна скала
за пристап до повеќекатните згради при евентуални пожари е она што посакаа  надлежните по повод Денот на пожарникарите во
државава. Изминативе
месеци од почетокот на пандемијата, пожарникарите покрај извршувањето
на  редовните задачи, беа вклучени и во активности за превенција од
ширење на коронавирусот во Куманово, како дезинфекција на јавни површини,
згради, улици, во делење на пакети за ранливите категории…

Read More

Со заштитни столпчиња до безбедни пешаци

Со заштитни столпчиња до безбедни пешаци

Општина
Куманово преку поставување заштитни столпчиња на булеварите и улиците во градот се обидува целосно да ги ослободи тротоарите за пешаците
и велосипедистите. Со оглед на фактот што голем број несовесни граѓани своите
возила секојдневно ги паркираат на тротоарите, изминатиот период општината реализираше
повеќе проекти преку јавното претпријатие за просторно и урбанистичко
планирање. Пред десетина дена заштитни столпчиња беа поставени и на тротоарот на улицата „Пиринска“,
покрај тениските терени кај Спортската сала и паркот пред комплексот „Отворен и
затворен базен”, а се…

Read More

Семејство Василевски бара помош од хумани граѓани

Семејство Василевски бара помош од хумани граѓани

Шестчленото семејство Василевски кое живее на Пчински
пат, е во тешки услови па секоја помош од институциите и граѓаните е
добредојдена. Денис и Сабина се родители на четири малолетни деца. Тие се невработени
а во моментов живеат од посебниот додаток за едно од децата кое е со посебни
потреби. Денис собира и пластични шишиња, но тоа изнесува од 300 до 400 денари.
Тој последниве три месеци е без работа.

-Бев од 95 година до 26 години имав домска заштита како дете…

Read More

Над 4.000 хуманитарни пакети поделени во Куманово

Над 4.000 хуманитарни пакети поделени во Куманово

Општинскиот штаб за заштита
и спасување  во
соработка со Црвен Крст и припадниците на Армијата, поделија над 4.000
пакети со помош за социјално најзагрозените семејства во Куманово. Пакетите се изготвени со помош на донации од физички
и правни лица, повеќе здруженија, но и со сопствени средства на општината. За
жал, евидентирани се и злоупотреби од поединци.

-Мора да потенцирам дека тука во одредени моменти имаше и одредени ситни злоупотреби од страна на поединци, но сепак сметам дека оваа помош беше…

Read More

Се чека зелено светло за старт на амбулантите во болницата

Се чека зелено светло за старт на амбулантите во болницата

Екипирани се сите оддели во болницата,
здравствените работници кои што биле позитивни на вирусот ковид-19 вратени се
на работа и само се чекаат насоки од Министерството за здравство да
се отворат амбулантите за пациентите, информира директорката
Снежана Захариева, посочувајќи дека планот за функционирање на амбулантите во
вакви околности е направен и веќе доставен до електронскиот систем „Мој
термин“.

-Тие би функционирале по принцип
– секоја амбуланта да даде термини, да ги нема оние термини што се, односно
упати што важат по недела дена, туку…

Read More

Еден новозаболен кумановец од коронавирусот

Еден новозаболен кумановец од коронавирусот

Еден новозаболен кумановец од коронавирусот од вкупно 29 нови
случаи  регистрирани
во
изминатото деноноќие во земјава. Од почетокот на епидемијата , вкупната
бројка на заболени од вирусот ковид-19 во Куманово изнесува 411 лица, од кои
што во моментов активни се само 47.

-На Инфективното одделение во Куманово се лекуваат осум
пациенти, од кои што само двајца во моментов се позитивни на ковид-19, останатите
се со негативни тестови, но ја примаат потребната терапија до целосно оздравување.
Последнава недела постои
тренд на опаѓање на хоспитилизирани пациенти…

Read More

Донација за болницата од Славјанскиот универзитет

Донација за болницата од Славјанскиот универзитет

Општа болница Куманово денеска доби уред за дезинфекција
со ултравиолетови зраци,  донација од
Меѓународниот Славјански универзитет од Свети Николе, а изработен од нивни
студенти. Новиот уред за дезинфекција на просториите е мобилен, дезинфицира за
многу кратко време, безбеден е за ракување и нема штетни дејства по здравјето
за вработените и пациентите, велат иноваторите.

-Пред се,  уредот е
мобилен, лесно подвижен низ простории, има сопствено напојување, може да се
користи и во протстории каде што нема електрична инсталација, има силни увц
лампи кои зрачат…

Read More

Ковид-19 влијаеше и врз работата на „Чистота и зеленило“

Ковид-19 влијаеше и врз работата на „Чистота и зеленило“

Кризата која што ја предизвика коронавирусот влијаше и
врз работата на јавното претпријатие „Чистота и зеленило“. Според надлежните
регистиран е пад на приходите за 40 до 50 проценти. Директорот на „Чистота и
зеленило“, Даниел Стојчевски се надева дека со воведувањето на електронската
наплата која започна од оваа недела, ќе се зголемат и приходите.

– Ние пред една година го сменивме
комплетно софтверот за наплата што беше поставен во рамките на јавното
претпријатие и требаше одреден период за имплементација на самиот софтвер…

Read More

Филипче го презентираше протоколот за изборите

Филипче го презентираше протоколот за изборите

Министерот за здравство, Венко Филипче го претстави протоколот за изборите кој го подготвила Комисијата за заразни болести. Во кампањата но и на денот на избори задолжително е носење на заштитни маски, дезинфекција, држање на препорачаното растојание од два метри. Постои и можност времето на денот на гласањето да се зголеми за два часа, за да не се создава метеж, бидејќи во просториите нема повеќе гласачи од бројот на боксови за гласање.

За време и пред активностите…

Read More
1 2 3 4 5 293