Кумановци аплицираат за субвенции

Околу 40 проценти од вкупниот број евидентирани земјоделци во кумановскиот регион поднеле барање за субвенции во подрачното министерство за земјоделство. Дел од кумановци со поплаки дека и годинава нема подобрувања во однос на ажурноста на службите и најмалку по два пати доаѓаат да поднесат барање. Велат, формуларите наместо бесплатно да ги добиваат од надлежното министерство- ги купуваат, а некои земјоделски производители самоиницијативно плаќаат и за потполнување на барањата, од 50 до 100 денари за образец.
-Пред…

Read More

Улицата „11 октомври“ под полициска блокада

Од ноќеска улицата „11 Октомври“ е блокирана за сообраќај. Полициската станица, општината, основниот суд,  фондот за пензиско и здравствено осигурување, поштата, џамијата, уметничката галерија се под силно полициско обезбедување. Но, и покрај зголеменото присуство на безбедносните сили во центарот на Куманово, вработените во сите државни и општински институции  кои се наоѓаат на посочената улица се на своите работни места и нормално функционираат. За разлика од „11 Октомври“, улицата „Тодор Велков“ која поминува кај Агенцијата за…

Read More

Зголемени безбедносни мерки за матурските прослави

Традиционалното собирање на матурантите пред училиштата и дефилирање  со плех музика низ градските улици и плоштадот годинава ќе биде одминато. Беше утврдено на состанокот организиран од oдделот за превенција во соработка со секторот за образование од Општина Куманово на кој беа присутни претставници од средните училишта во градот.
Во пресрет на матурските прослави се предвидуваат зголемени мерките на безбедност поради моменталната состојба во земјава.  На локациите каде ќе бидат организирани матурските забави ќе има соодветно полициско…

Read More

СДСМ повикува на масовен протест

Општинската организација на СДСМ ги повика сите заинтересирани граѓани да се приклучат на масовниот и ненасилен протест, кој треба да се одржи  во недела во Скопје. Тие истакнаа дека на 17-ти ќе излезат на улица, каде што планираат да останат се додека не се случи пораз на власта, за која што велат дека од ден на ден им ја одзема иднината.
-Македонија е земја во која демократијата е мртва, а граѓаните се жртви на насилниот режим…

Read More

Зголемено присуство на полиција во Куманово

Низ улиците во градот е забележливо зголемено полициско присуство. Припадници на безбедносните сили ги блокираа улиците „11 Октомври“ и „Тодор Велко“, каде што се наоѓаат повеќе државни и локални институции и на истите не е дозволено движење на возила.
Од МВР изјавија дека преземаат мерки поради безбедносната состојба во градот.
За потсетување, минатиот викенд полицијата спроведе акција за разбивање на терористичка група во „Тоде Мендол“. Во истата загинаа осум припадници на безбедносните сили, а 40-ина беа повредени,…

Read More

Награда за тројца кумановски доктори

Тројца лекари од Куманово се најдоа на листата на најдобро рангирани 100 доктори за месец април 2015 година според системот Мој термин која ја објави Министерството за здравство. Изборот е направен врз оснава на бројот на извршени прегледи и операции евидентирани во Националниот систем за електронски евиденции во здравство – Мој термин. Докторите добиваат посебно признание и паричен надомест во висина од нето плата или двојна плата за месецот за кој постигнале најдобар резултат. Од…

Read More

Штрајк во ФЗЦ

Прекинат е процесот на производство во фабриката за заварени цевки и профили „11 Октомври„. Вработените во ФЗЦ од утрово протестираат заради 10 неисплатени плати и придонеси. Тие денеска блокирајќи го влезот на фабриката не дозволија надлежните да влезат во управната зграда. Заостанатите плати ги бараат од актуелното раководство.
– Ние со Квалитет -пром немаме ништо, Квалитет-пром на овие луѓе ништо не им е должен. На фабриката е должен Слободан Богдановски, извршен директор, кој е должен  на…

Read More

Продолжуваат проценките на оштетените куќи

Интензивно се врши проценка на штетите во населбата „Тоде Мендол“. Општинската комисија од утрово повторно е на терен. Од 66- те оштетени куќи во текот на вчерашниот ден се проценети 14 домови, а слична бројка надлежните очекуваат и за денеска.
-Во тие 66 домови имаме околу 121 до 128 семејства, со таа првична бројка располагаме. Овој список ќе биде по основ за првичната помош што треба да ја добијат граѓаните во тој дел на градот, што…

Read More

ГРОМ апелира СДСМ да го одложи протестот

Да се одложи најавениот собир на СДСМ, кој е закажан за 17-ти мај, побараа од ГРОМ. Од општинската организација сметаат дека масовниот собир може да ја загрози безбедносната состојба во државата, која по случувањата во „Тоде Мендол“ е нарушена.
-Го почитуваме ставот да не го признаете Парламентот и да не учествувате во неговата работа. Го почитуваме вашиот став за непризнавање на претседател на државата, но во исто време ве почитуваме како наша локална власт и не…

Read More

Кумановка ја освои титулата вешта жена

Кумановката Габриела Петровиќ викендов во тетовското село Лешок ја освои титулата вешта жена на Македонија.  Со подготовка на мексиканско ќофте и лесна торта таа победи на државниот натпревар. Вели дека конкуренцијата била силна и сите жени биле подготвени да го покажат тоа што го знаат.
-Јас не очекував некоја награда бидејќи прв пат учествувам на вешта жена, прв пат во Куманово што имаше општински натпревар освоив прво место за да влезам во републичкиот натпревар. Така што…

Read More
1 421 422 423 424 425 436