НРЦ со проект „Рана превенција-спасува животи“

„Рана превенција-спасува животи“ е насловот на проектот, односно кампањата за подигнување на свеста и значењето на навремена и достапна антенатална и рана постпартална заштита за сите бремени жени, кој започна да го спроведува Националниот ромски центар. Проектот има за цел да го подобри репродуктивното здравје на Ромките и социјално загрозените жени, односно да ја намали доеничката и матерналната смртност. Координаторот на здравствената програма во НРЦ, Себихана Скендеровска истакна дека со информативната кампања ќе се подигне…

Read More

Рибарите го одбележаа Богојавление

Членовите на спортското риболовно друштво Пчиња, заедно со останатите граѓани, на Градскиот кеј денеска го одбележаа празникот Богојавление-Водици. Тие како и претходниите неколку децении се собраа да прослават со грејана ракија, пивтии и дружба.
-Со оглед на тоа дека температурите се многу ниски, одлучивме собирот да го направиме во просториите на ЈП Чистота и зеленило. Овој ден надалеку е познат за сите нас посебно за рибарите. Секоја година избираме кум, предвидено е кршење на лепче со паричка,…

Read More

Никола Ангеловски го фати крстот во Проевце

Дваесетгодишниот Никола Ангеловски од населбата Доброшане е среќниот добитник на светиот крст, кој денеска беше фрлен во водите на реката Кумановка. По осветување на водата, петмина млади скокнаа по крстот. Среќниот добитник посака просперитет и подобра иднина на себе и своите најблиски.
-По трет пат скокам, втор пат го фаќам крстот, повеќе среќа, здравје да имам во животот, во иднина планирам да продолжам па ќе видиме до кога- изјави Никола Ангеловски од Доброшане.
Првиот човек на Куманово,…

Read More

УЈП ги обучуваше земјоделците за паушално оданочување

„Регистрација и паушално оданочување“ е тема на обуката која денеска ја следеа земјоделците во Даночното одделение при Управата за јавни приходи. Надлежните ги запознаа дека данокот на доход се плаќа паушално, во случај кога приходот од земјоделската дејност не надминува еден милион и триста илјади денари, без оглед дали земојоделството се врши  како основно или дополнително занимање. Тие, најдоцна до 31-ви јануари до УЈП треба да поднесат пријави за регистрација за обврзници и барање за…

Read More

Се подготвува 14-та по ред „Пифтијада“

Во организација на мултимедијалниот центар „Карпино“ и годинава ќе се одржи традиционалната манифестација Пифтијада. На овогодинешната Пифтијата, која е 14-та по ред, ќе учествуваат 15-ина натпреварувачки. Но освен пријавените, организаторите ги повикаа и сите домаќинки кои сметаат дека направиле добри пифтии да дојдат половина час пред почетокот и да се приклучат во натпреварувањето.
-Традиционално почнуваме со Ангелчиња, закажано е за 12 часот деца од градинката Ангел Шајче, културно уметничко друштво Панче Пешев со народни носии и…

Read More

Продолжува традицијата за ромски бал за Василица

Во петок  ќе се одржи традицоналната манифестација ромски бал, по повод празникот Василица. Организатор е ансамблот за игри и песни „Рушит Шакир“, од каде се надеваат дека и во иднина ќе успеат да го задржат духот  и традицијата за одбележување на овој ромски празник.
-Ансамблот на народни игри и песни од 1976 година наваму постојано со неколку паузи редовно организираше ваков бал, секогаш беа присутни граѓаните, и во времето на комунизмот и сега во демократското општество….

Read More

Евангелистичката црква подели пакетчиња на стечајците

Околу 50 божиќни пакетчиња денеска подели Евангелистичко-протестанската црква на децата на стечајните работници од градот. Од црквата велат дека пакетчињата се со цел да ги израдуваат внуците на оваа категорија граѓани. Тие ветија дека наредната година ќе дадат се од себе, за да поделат повеќе пакетчиња на стечајците низ државата.
-Ова е мала пратка но  еден траг да оставиме дека и ние мислиме на нив. Се  надевам дека за другата година ќе направиме поголем проект за…

Read More

Таксистката Ивановска ги воодушевува кумановци

Четириесет и двегодишната Славица Ивановска е една од неколкуте дами- возачи на такси во градот. Таа заедно со уште една или две претставнички на понежниот пол ги урива предрасудите дека жените се лоши зад воланот и дека не можат да се занимаваат со оваа „машка професија“. Ивановска раскажува дека нејзината работа предизвикува внимание кај граѓаните, а посебно се изненадени патниците кога ќе седнат во автомобилот. Најголем дел од коментарите се позитивни и луѓето ја подржуваат…

Read More

Бројни кумановски фирми на „црната листа“ на УЈП

Јавни претпријатија, подружници, стотина приватни и правни лица се најдоа на „црната листа“ на должници која ја објави Управата за јавни приходи  на почетокот на новата 2016 година. Се работи за долгови по основ на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително осигурување, акцизи и царини за кои вкупниот износ на долгот е повисок од 120.000 денари за физички лица и самостојни вршители на дејност  и повисок од 300.000…

Read More

Политичарите очекуваат успешна година

Кумановските политичари се надеваат дека новата 2016 во многу нешта ќе биде поуспешна од претходната. Велат дека сакаат политичката криза од 2015 да биде минато, исто како и немилите случувања од мај, а Република Македонија да стане стабилна, просперитетна, и економски поуспешна држава. Додаваат дека за големите христијански празници Бадник и Божиќ првенствено си посакале здравје, среќа и успех на себе и своето семејство, но и на сите кумановци.  Во семејството на првиот човек на…

Read More
1 432 433 434 435 436 486