Иванов од Пелинце повика на национално помирување

Иванов од Пелинце повика на национално помирување

Како што во 1941-та се сплотивме за да се избориме за слобода и државност, како што во 1991-та се сплотивме за да прогласиме независност и сувереност, така, и денес, треба да се сплотиме за да ја зачуваме слободата и државноста, независноста и сувереноста на Република Македонија. Денес, повеќе од кога и да е поранo, потребен ни е процес на национално помирување!“ порача македонскиот претседател Ѓорге Иванов  вчера од меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце, каде традиционално…

Read More

Девојче се удавило во водите на кумановска Стара бања

Девојче се удавило во водите на кумановска Стара бања

13 годишно девојче од Куманово вчера се удави во базенот со лековита вода познат како кумановска Стара бања. Лекар  од Итна медицинска помош само констатирал смрт кај давеничката. Телото на девојчето е предадено на обдукција во Институтот за судска медицина во Скопје , со што ќе се утврди причината за смртта.
Како што соопшти МВР, девојчето околу 15.30 часот дошло со уште две другарки да се капе во базенот. Откако влегле внатре таа скокнала во базенот…

Read More

Девојче се удавило во водите на кумановска Стара бања

Девојче се удавило во водите на кумановска Стара бања

13 годишно девојче вчера попладне се удавило во кумановското село Проевце.
 Според  првичните информации на МВР, сега починатото девојче од ромска националност се удавило во водите на Стара Бања околу 15 часот и 30 минути.
Подетални информации околу немилиот настан МВР најавува во текот на денот.

Read More

Одбележан Светскиот ден на Холокаустот врз Ромите

Одбележан Светскиот ден на Холокаустот врз Ромите

И по 72 години од Холокаустот врз Ромите, постарите генерации но и поколенијата кои што живеат во Македонија и воопшто на балканските простори се уште не се обесштетени, што не е случај со Ромите во останатите држави, посочи денеска Националниот ромски центар во пресрет на Светскиот ден на сеќавањата на жртвите Роми, 2 август. Според Ашмет Елезовски од НРЦ, ромската заедница отсекогаш била  изложена на дискриминација и расизам и покрај тоа што ромите се мирољубив…

Read More

Бизнис и граѓанскиот сектор на заедничка маса

Бизнис и граѓанскиот сектор на заедничка маса

Во рамките на проектот„ Финансиска одржливост на невладините организации  во соработка со бизнис секторот“ ,  Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија и Фондацијата Албиз денеска организираа средба на стопанствениците и локалните невладини организации . Целта на проект е да се подобри  финансиската одржливост на невладините организации во соработка со бизнис заедницата. Проектот е финансиран од Европската Унија, а  ќе се имплементира во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево, Струга и Куманово.
-Идејата наша е преку овој проект да…

Read More

Се реконструира канализационата мрежа

Се реконструира канализационата мрежа

Во тек е изработка на фекален колектор во село Речица, кој што е дел од проектот на Европската банка за обнова и развој. За оваа намена општината доби околу 3 ипол милиони евра, а досега се искористени само пет проценти од средствата. Локалната самоуправа го изработи проектот и ја плати експропријацијата, а изведувач е фирмата Жикол. Првиот човек на Куманово, Зоран Дамјановски информираше дека работата деновиве е во прекин поради мало недоразбирање со месното население,…

Read More

КК Куманово и во иднина ќе ги полни трибините

КК Куманово и во иднина ќе ги полни трибините

Кошаркарскиот клуб Куманово и наредната сезона ќе биде една од главните екипи во домашното првенство, истакна првиот човек на Куманово, Зоран Дамјановски, и на тој начин ги демантираше коментарите дека клубот згаснува.  Тој потенцираше дека во моментов клубот навистина има големи амбиции во однос на финансиските можности, па поради тоа ќе се обидат да ги адаптираат истите со желбите на раководството. Дамјановски потврди дека тренерската позиција и наредната сезона ќе ја задржи Марјан Србиновски. Инаку…

Read More

Одбележан Светскиот ден за борба против хепатитис

Одбележан Светскиот ден за борба против хепатитис

Од 10 до 12 новозаболени  случаи од  хепатитис се регистрираат во Куманово речиси секоја година. Заразната жолтица особено од типот А најчесто се појавува во кумановските села, посочија од невладината организација ХЕПТА  на денешната трибина одржана во соработка со Црвениот крст по повод Светскиот ден за борба против хепатитис, прогласен од Светската здравствена организација во 2010 –та година. Мотото под кое се спроведува кампањата годинава е „Елиминација на заразната жолтица до 2030-та  година“ . Надлежните…

Read More

Европски пари за туристичко- информативен центар

Европски пари за туристичко- информативен центар

Со европски пари ќе се реновира поранешниот Задружен дом во селото Младо Нагоричане. Грантот за реконструкција и преадаптација на овој објект општината Старо Нагоричане го добила како резултат на добрата меѓугранична соработка со бугарската општина Рила.
-Ние го добивме и грантот -проект од 500.000 евра за реновирање на задружниот дом во Младо Нагоричане каде што домот ќе го претвориме во туристичко -информативен центар. Тоа е заедничко аплицирање преку меѓугранична соработка на општина Старо Нагоричане и општина…

Read More

ВМРО ДПМНЕ: Општината ги блокира владините проекти

ВМРО ДПМНЕ: Општината ги блокира владините проекти

„Зоран Дамјановски ја оневозможува изградбата на училишната спортска сала во состав на средното училиште „Перо Наков“ кое што е сместено во објект на  поранешната касарна „ Карпош“. Салата  е дел од капиталниот проект  за „изградба и опремување на 145 спортски сали“ , а градоначалникот свесно ги блокира инвестициите на Владата“  – рече на денешната прес-конференција претседателот на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ, Драган Петковски.
-Иако претходно со потпишување на трипартитен договор помеѓу министерството  за образование и…

Read More
1 577 578 579 580 581 640