Во детската градинка се бара место повеќе

Во детската градинка се бара место повеќе

Во шест објекти на детската градинка „Ангел Шајче“ вкупниот број на старо и новозапишани деца изнесува 1.728. Бидејќи проектираниот капацитет е за  889 деца, ова значи дека во градинката престојуваат речиси двојно повеќе деца од предвиденото. Но, треба да се спомене и фактот што го покажува практиката дека 20 до 30 проценти од запишаните деца не се дневно присутни  во градинка. Директорката Марина Алексовска вели дека и годинава ќе мора да се побара согласност од…

Read More

Дамјановски: Нема малверзации со училишниот превоз

Дамјановски: Нема малверзации со училишниот превоз

„Не постојат никакви малверзации со училишниот превоз во градот. Станува збор за небулози, со цел да се прекријат грешките на нивните градоначалници“, истакна првиот човек на Куманово Зоран Дамјановски, одговарајќи на обвинувањата од општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ.
Тој нагласи дека договорите се достапни на страницата на Бирото за јавни набавики и секој граѓанин може да ги види. Воедно потенцираше дека е подготвен за овој проблем да излезе и на ТВ дуел со претставник на ВМРО-ДПМНЕ.
-Одговорно…

Read More

Свечено отворање на затворениот и отворениот базен

Свечено отворање на затворениот и отворениот базен

Со пригодна спортско културна уметничка програма и огномет, во понеделник, на први август во 20 часот, свечено ќе се пуштат во употреба затворениот и отворениот базен. За добрата забава ќе се погрижат кумановските пејачи Мартинијан Кириловски, Ивона Јовановиќ и Мартија Станојковиќ, заедно со бендот Де марбл. Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски со задоволство истакна дека по тригодишно пролонгирање поради финансиски потешкотии, граѓаните конечно ќе можат да уживаат во базените.
-Tоа е еден прекрасен објект за професионални…

Read More

Поројниот дожд предизвика проблеми во градот

Поројниот дожд предизвика проблеми во градот

Поројниот дожд кој вчера околу 15 часот,  го зафати градот предизвика поплави во централното градско подрачје и периферијата. Невремето траеше околу половина час, а беше проследено со електрични празнења и силен ветар. Улиците беа полни со вода, па екипи на јавното претпријатие Водовод интервенираа на булеварот Октомвриска револуција, каде што ги отвораа шахтите.
Силниот ветер скрши старо дрво, пред зградата спроти Биртекс, меѓутоа истата не предизвика штета на околините згради и возила. На улицата Никола Тесла…

Read More

ДПМНЕ: ЈО да го испита работењето на општината

ДПМНЕ: ЈО да го испита работењето на општината

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ денеска го повика јавното обвинителство да го испита работењето на општина Куманово и да го провери основаниот сомнеж за 652 пати поскапиот превоз на ученици  во споредба со било која друга општина во државата. Од партијата посочија дека општината го прекршила законот со воведување на други услуги, а се со цел нереално зголемување на цените за превоз. „Овие пари од граѓаните, наместо за инфраструктурни проекти во Куманово,  се одлевале во…

Read More

Прославен „Свети Архангел Гаврил“ во Карпош

Прославен „Свети Архангел Гаврил“ во Карпош

Верниците од Куманово во присуство на митрополитот кумановско-осоговски господин Јосиф  денеска го прославија празникот Собор на Св. Архангел Гаврил во црквата која го носи името на овој светец во населбата Карпош. По светата архиерејска литургија, владиката Јосиф освети  вода и го пресече празничниот  колач.  Кумството две години по ред е  во исто семејство.
Дел од денешните посетители го слават овој празник како домашна слава, некои како именден, а пак останатите дошле да запалат свеќа и да се…

Read More

Ќе се реконструира Занаетчискиот дом

Ќе се реконструира Занаетчискиот дом

Најстариот и најрепрезентативен објект во градот, Занаетчискиот дом наскоро ќе добие нов лик. Во текот на наредниот месец е планирано да започне целосна реконструкција на зградата која има големо историско и архитектонско значење за Куманово. Санацијата е дел од проектот на Центарот за развој на североисточниот плански регион, а средствата ги обезбеди Бирото за рамномерен регионален развој, заедно со општина Куманово.
-Центарот за развој на североисточниот плански регион секоја година аплицира за проекти од програмите на…

Read More

Куманово ќе добие повеќенаменска градска куќа

Куманово ќе добие повеќенаменска градска куќа

Куманово наскоро ќе добие мултифункционална градска куќа. Општина Куманово  откако ја откупи старата градска куќа, која се наоѓа на улицата Иво Лола Рибар или попозната како Нагорички сокак, веднаш започна со подготвките околу проектната документација за целосна реконструкција на куќата, со средства обезбедени од Програмата за развој на Обединетите Нации, УНДП.
– Најголем проблем е што тој објект е под заштита на државата од втора категорија и треба конзерватовски услуги и согласност и мислам дека од…

Read More

Двајца кумановци претепани на градскиот плоштад

Двајца кумановци претепани на градскиот плоштад

Двајца кумановци  викендов биле претепани со палки и тупаници на градскиот плоштад од пет други лица. И двајцата биле  задржани на болничко лекување.
Како што информираат од Секторот за внатрешни работи,  29 годишно момче седејќи заедно со друго лице во ресторан на плоштадот „Маршал Тито“  физички биле нападнати од пет лица, кои што се идентификувани од полицијата, но не е соопштена нивната возраст. Момчето  пријавило дека во сабота, 15 минути по полноќ  без никаква причина напаѓачите…

Read More

Стартува изградбата на канализациона мрежа

Стартува изградбата на канализациона мрежа

Идната недела започнуваат интензивни градежни работи околу реконструкција на постоечката и изградба на нова канализациона мрежа на подрачјето на Куманово. Механизацијата на струмичката фирма Жикол веќе е на терен во селото Речица каде што наредниот период ќе се работи на изградба на колектор. Решението за градба е правосилно од четврток, неделава по што веднаш започнале  подготвителните работи околу реализација на проектот.
-Тоа е проект на ЕБРД која три години не го пушташе,  се смилуваа сега,  најверојатно…

Read More
1 578 579 580 581 582 640