Опозициските советници ја напуштија седницата

Советниците на Kоалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата додека градоначалникот Зоран Дамјановски одговараше на прашањето за постапката за организирање и плаќање на училишниот превоз поставено од претседателот на Советот, Максим Димитриевски. После речиси половина час посветено на ова прашање, опозициската коалиција реши да не биде дел од седницата . Според координаторот на ВМРО ДПМНЕ Драган Петковски, градоначалникот одговорал на однапред договорени прашања со советниците заради сопствен маркетинг.
-Нашата советничка група реши да ја напушти…

Read More

Фирмите се запознаа со најновите меѓународни програми

Претставници на малите и средни претпријатија денеска имаа можност да се информираат за  „Меѓународни програми во поддршка на приватниот сектор“ на настанот кој го организираше Бизнис центарот, кој работи во состав на Североисточниот плански регион. Промоцијата е  дел од проектот „Проширување на функциите на Центрите за развој на планските региони во насока на спроведување на активности/услуги за поддршка на приватниот сектор“, има за цел да ја зголеми конкурентноста на планските региони, преку поддршка на малите…

Read More

Искривени бандери закана за жителите на Бабин дол

Дотраени дрвени бандери претставуваат закана за жителите кои живеат на улицата Два, во населбата „Јане Сандански“, или попозната како „Бабин дол“. Мештаните се жалат дека столбовите со месеци стојат наведнати и секој момент може да паднат. Тие велат дека пред два месеци една од бандерите целосно паднала, и неколку часа останале без електрична енергија. Екипите на ЕВН тогаш проблемот го решиле со ставање бетонски потпирач, но по само неколку месеци, бандерата повторно е поднаведната и…

Read More

Погребан борецот Спиро Зафировски

-„Иако бевте болен до последен момент бевте со нас на разните одбележувања кои што ги организиравме, а последното беше на 13 јануари годинава во Пелинце.
Токму поради несебичната  ангажираност и посветеност , повеќе мандати бевте претседател на општинската организација на Сојузот на борците“ –  беше речено при денешното испраќање до  вечното почивалиште на претседателот Спиро Зафировски. Учесникот во НОБ почина вчера на 90 годишна возраст.
 
 -Вие сте современик на онаа бивша Кралевска Југославија кога започнавтеда го изучувате…

Read More

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ закроија лозје во Романовце

Членови и симпатизери на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, како и останати граѓани, вчера по повод празникот Свети Трифун, закроија лозје во село Романовце. Традиционално, четврта година по ред партијата го одбележува Денот на лозарите и виното, а за таа пригода членовите сечат славски колач.  Свештениците од Кумановско-осоговската епархија ги осветија дрвцата, и потоа беше извршено примопредавање на кумството, при што за нов кум е назначен Дејан Ристов, секретар на партијата.
-За мене ова кумство претставува голема…

Read More

Средношколците не се откажуваат од своите барања

Средношколците од градот денеска одржаа мирен собир на Градскиот плоштад, преку кој упатија порака дека планираат да продолжат со својата борба за подобро образование. Тие со свои говори ги потсетија надлежните дека бараат да се укине екстерното тестирање, и да се изнајде нов модел кој ќе биде прифатлив за сите засегнати страни, а полагањето на државна матура да остане по стариот модел.
-Ќе се говори за изминатиот циклус на екстерно тестирање за матурантите но и за…

Read More

Мртов маж пронајден во поранешно стрелиште

Безживотно тело на повозрасен, непознат маж, денеска околу 14 часот е пронајдено во близина на надвозникот на мостот на улицата „Доне Божинов“, односно во разурнатата зграда на поранешно стрелиште, кај Спомен Костурница.
Мртвото тело го пронашле момчиња од населбата Средорек, кои веднаш пријавиле во полиција. Според очевидците се работи за лице на околу 60 годишна возраст, кое било облечено во работничка јакна, без обувки на нозете и со засукани ногавици. 
Увид на местото на настанот изврши јавен…

Read More

Вработени кумановци преку Твининг проект на ЕУ

13 кумановски занаетчии се вработија преку твининг проектот поддржан од ЕУ „Поддршка на Агенцијата за вработување за спроведување на активни мерки на пазарот на трудот и услуги“.  Тие  денеска ги добија сертификатите за успешно завршената  5 -месечна обука.  Проектните раководители  сметааат дека е возможно да се развијат и спроведат иновативни активни мерки за вработување заедно со регионалните социјални партнери.
-Во Куманово најдовме одлична соработка со нашите партнери од Центарот за вработува но и со невладината органзиација…

Read More

Изложба на носии и суверини во Старо Нагоричане

Со отворање изложба на носии, сувенири,  украси и фотографии синоќа заврши проектот насловен „Преку традиционалните културни вредности на заедниците до подобар живот на граѓаните на општината старо нагоричане“. Изложбата ја организираше културно-уметничкото друштво „Српски вез“. Проектот  е со цел да се сочува културното наследство на Србите во општината Старо Нагоричане.
-Српскатаз аедница интензивно работи на нови проекти , а  најзначајно е тоа што го оформи огранокот Српски вез во 2015 година и работилница за шиење на…

Read More

Продажни изложби на „Порака наша“

Корисниците на дневниот центар за интелектуална попреченост „Порака наша“ денеска организираа продажни изложби по повод 14-ти февруари,  Денот на вљубените и Денот на виното. Тие заедно со волонтерите продаваа различни предмети, кои ги изработиле во центарот. Собраните средства од продажбата ќе бидат наменети за уредување на просторот во кој престојуваат секој ден.
-Имаме разни предмети, како што се тегли, букети, престилки за во кујна, кои може да се користат за складирање разни работи, вреќи за ќеси,…

Read More
1 610 611 612 613 614 644