Училиштето „Христијан Карпош“ без основни услови

И оваа учебна година околу 180 ученици од подрачното основно училиште „Христијан Карпош“ во населбата Иго Тричковиќ, попозната меѓу кумановци како Пуковско, ќе ја започнат во старата руинирана зграда. Наместо радост поради училишното ѕвонче, учениците но и родителите беа згрозени од уништените ѕидови, искрешни врати, прозорци, смет и израсната трева. Велат дека веќе изгубиле надеж дека надлежните ќе обрнат внимание на оваа воспитно-образовна институција, која се наоѓа во катастрофална состојба без основни елементарни услови за…

Read More

Кумановци во паника бидејќи ќе останат без дрва

Кумановци кои што користат дрва за грејната сезона, се во паника дека претстојната зима ќе останат без огрев.  Велат дека дрва нема во приватните складишта во градот, а оние што ги има се прескапи за нивните стандарди. Додаваат дека се принудени да чекаат до последен момент за да поефтинат, по тогаш да ги набават или пак да се одлучат за друга алтернатива за греење.
-Секоја година се греам на дрва, но оваа нема. Собрав пари, да…

Read More

Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2015“

Мултимедијалниот центар Карпино по 13 –ти пат  е организатор на меѓународната ликовна колонија „Карпино 2015-та  “ . Уметници од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија и Унгарија до 9-ти септември ќе творат во ресторан Грација. До пред 4 години се твореше во манастирскиот комплекс Карпино,  но таму  нема веќе услови за вакво колонијално дружење, велат организаторите.  Учесниците на колонијата ќе го посетат манастирскиот комплекс Карпино и други значајни места во Куманово и регионот.
 -Во недела е…

Read More

Учениците утре на настава

Основците и средношколците утре ќе седнат во училишните клупи. Летниот распуст завршува, а последниот ден пред новата учебна година децата и родителите го користат за набавка на најнеопходниот школски прибор, ранци, тетратки. Во книжарниците изобилство на потребните материјали за следење настава на учениците.Вообичаено, на почетокот на школската година, најмногу се купуваат ранци, а во текот на неделата кога учителите и професорите ќе им кажат на децата што треба да набават, тогаш се купува и останатиот…

Read More

Утревечер премиера на претставата „Аудиенција“

Новата сезона на претстави во кумановскиот театар започнува со „Аудиенција“ која премиерно ќе се одигра утревечер на малата сцена. Станува збор за апсурдна драма, дело на Вацлав Хавел напишано на крајот од дваесетиот век. Претставата ја играт актерите Чедомир Митевски и Горан Илиќ. Режисер е Мирослав Петковиќ, актер и магистар по театарска режија, а ова е неговиот прв официјален проект. Темата на претставата е проблемот со кој се соочуваат интелектуалците во општеството, а според режисерот…

Read More

„Куманово -паркинг “ работи со загуба

Јавното претпријатие  „Куманово -паркинг “ првиот квартал годинава го заврши со добивка. Ова го покажува извештајот за финансиското работење на претпријатието од први јануари до крајот на март 2015 –та година, кој беше усвоен на последната седница на Советот на општина Куманово. Ако вкупните приходи за  посочениот временски период биле 8 милиони 205 илјади денари, а расходите  повеќе од 7 милиони 738 илјади денари, Куманово паркинг остварило добивка од околу 467 илјади денари. Истиот период…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Општината ја заборави населбата „Перо Чичо“

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвинија локалната власт дека целосно ја заборавила населбата Перо Чичо, која е една од најголемите во градот. Тие го потсетија градоначалникот, Зоран Дамјановски дека на локалните избори ветил асфалтирање на улиците 6-ти април, Анѓа Ранковиќ, 30-ти јули, Руѓер Бошковиќ и Трајко Прокопиев, но истото не го исполнил.
-Зарем граѓаните на оваа населба не заслужуваат  да чекорат по асфалтирани улици наместо да избегнуваат дупки и да се глават во кал….

Read More

Третоодделенците ќе учат програмирање

Почнувајќи од 1-ви септември, наместо досегашниот изборен предмет работа со компјутери,третоодделенците ќе го изучуваат предметот основи на програмирање и работа со компјутери како задолжителен.Со два часа неделно учениците ќе следат настава и ќе работат со компјутери. За успешна реализација на новата наставна програма и програмирањето се спореведуваат обуки на оддленски наставници. Околу шеесетина наставници од Општина Куманово и Старо Нагоричане го посетија првиот теоретски дел од обуката и добија сертификати.
– Обуката беше одржана во вторник…

Read More

Нема решение за проблемот со водоснабдување

Раководителите на двете водоснабдителни претпријатија во Куманово да седнат на маса и да се договорат за конкретно решение на проблемот со водоснабдувањето ставајќи ги во прв план интересите на граѓаните, а не политиката. Ова беше констатирано на денешната седница на Советот од повеќето присутни расправајќи по првата точка на дневниот ред.  Советникот Јовица Станковски  смета дека цената на водата не е пресудна  за лошото работење на јавното претпријатие „Водовод“.   Неплатените сметки за потрошена електрична енергија…

Read More

Усвоен извештајот за извршување на буџетот за вториот квартал

Советниците од Советот на Општина Куманово денеска го усвоија извештајот за извршување на буџетот на Општина Куманово за вториот квартал за 2015 година. Ирена Илиевска, раководител на општинското финансиско одделение истакна дека за овој период реализација на буџетот од 1.600.000.000 денари,  изнесува 40 проценти, или 280 милиони денари. Вклучувајќи ги тука приходи на основен буџет, донации и дотации на самофинансирачки активности, додека реализација на расходната страна е 36 проценти или околу 240 милиони денари.
-Се реализирани…

Read More
1 755 756 757 758 759 769