Нихилизам – зошто сѐ повеќе (не) веруваме во ништо?

Нихилизам – зошто сѐ повеќе (не) веруваме во ништо?

Филип Клетников

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации. Иако, човечкото општество по својата диференцираност, непровидност и корумпираност е многу поблиску до социјалните системи на инсектите, поточно до мравјалниците.
Нихилизам (наспрот)и анархизам
Ако има два збора кои се страшило за општествениот естаблишмент и неговите политички и академски чинители и бранители, тоа се анархија и нихилизам. Анархија – за нив тоа значи крај на цивилизацијата, безредие и…

Read More

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница

Големата „врева“ во врска со резолуцијата за Сребреница

Владимир Ѓорѓевиќ

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.
Последниот потег на официјална Подгорица, со којшто црногорскиот парламент усвои резолуција за Сребреница, наречена акт на геноцид, донесе низа несакани реакции од Белград. Не само што српските власти категорично ја отфрлија оваа резолуција туку, како што се очекуваше, отидоа и…

Read More

Интегра: Како до излез од горливите проблеми околу датумот за локалните избори и предложените измени на Законот?

Интегра: Како до излез од горливите проблеми околу датумот за локалните избори и предложените измени на Законот?

Решение за превирањата околу датумот за локалните избори и предложените измени на Законот  е:

ОДЛОЖУВАЊЕ НА ПОПИСОТ за 6 месеци, рисет на методологијата и избор на НОВ СОФТВЕР од доверба.
ДОЛЕН ПРАГ НЕ СМЕЕ ДА ИМА, на Македонија не и е потребна дополнителна заштита на монополската позиција на СДС*, ДП*НЕ и ДУИ.

Потребно е УКИНУВАЊЕ НА МОНОПОЛСКАТА ПОЗИЦИЈА на овие партии со измена во ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА БЕЗ ДОЛЕН ПРАГ.
Без ова, системот ќе остане киднапиран од црно-белата чума,…

Read More

Утрово 100 возачи санкционирани за брзо возење на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Утрово 100 возачи санкционирани за брзо возење на автопатот Куманово-Скопје-Велес

Утрово од 08 до 12 часот Мобилната единица за безбедност во сообраќајот спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на автопатот Куманово-Скопје-Велес, при што санкционирани се 100 возачи.
20 возачи возеле со брзина од над 50 километри на час над пропишаната, а тројца за дури над 70 километри на час над дозволената.
Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила…

Read More

Интегра: Најавата за рестриктивни мерки за невакцинираните е антицивилизација

Интегра: Најавата за рестриктивни мерки за невакцинираните е антицивилизација

Најавата за рестриктивни мерки на ограничувања од есен, за оние кои не се вакцинирани и кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид 19 е сегрегациона, фашистичка и антицивилизациска во својата основа.
⛔Ја предупредуваме Владата на СДС* дека со таквата најава од страна на министерот Филипче, влегува длабоко во зоната на режимско владеење и загрозување на демократското право на практикување на слободната волја на индивидуата.
▶️Здравиот разум вели дека, тој кој е вакциниран, нели, ако е заштитен од…

Read More

Вакцинирани над 440.000 граѓани

Вакцинирани над 440.000 граѓани

Министерството за здравство денеска објави дека заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 440.299 граѓани.„Прва доза вакцина вчера примиле 5.401 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.821 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 700.193 дози вакцини, а ревакцинирани се 259.894 граѓани“, велат од МЗ.
Според нив, со последните бројки 58% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 55% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 50% од населението…

Read More

МЗ: Вчера се вакцинирани 9.335 граѓани

МЗ: Вчера се вакцинирани 9.335 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 428.081 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.413 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.335 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 676.620 дози вакцини, а ревакцинирани се 248.539 граѓани.
Со последните бројки 56% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 53% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 49% од населението над 60 години е…

Read More

Од полноќ поскапуваат бензините

Од полноќ поскапуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денари по литар.
Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ, Екстра лесното масло за домаќинство и на Мазутот  не се менуваат и остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од минатата недела .
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 72,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР…

Read More

Нема потреба за нови рестрикции

Нема потреба за нови рестрикции

Епидемиолошката состојба е мирна и не се размислува да се бара потврда за вакцинација или негативен тест на коронавирусот за влез во земјава, ниту за наши, ниту за странски државјани, но акцент треба да се стави на вакцинацијата како механизам за заштита, изјави министерот за здравство Венко Филипче.
Според него, нема никаква логика за едни граѓани да се бара, а за други да не се бара потврда за вакцинација или негативен тест ако престојувале во странство.

Read More

МЗ: Вчера се аплицирани 12.590 вакцини

МЗ: Вчера се аплицирани 12.590 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 494.389 граѓани.   На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 400.235 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.377 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.590 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 640.886 дози вакцини, а ревакцинирани се 240.651 граѓани. Со последните…

Read More
1 2 3 19