НЕ ТРЕБА ДА ОСТАНЕ НЕ

НЕ ТРЕБА ДА ОСТАНЕ НЕ

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).
Автор: Малинка Ристевска Јорданова
 
НЕ треба да остане НЕ

Read More

Голготата на самостојните уметници во Македонија

Голготата на самостојните уметници во Македонија

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. Немаат олеснувања при издавање, печатење, набавка на материјали. Всушност, тие немаат никакви предности, туку напротив се ограничени.
Автор: Бранко Прља
Голготата на самостојните уметници во Македонија

Read More

Д-р Шабан Салиу утревечер гостува во СТАВ

Д-р Шабан Салиу утревечер гостува во СТАВ

Претседателот на Демократски сили на Ромите, д-р Шабан Салиу утревечер гостува во емисијата СТАВ.
Колку партијата Демократски сили на Ромите изминатите две децении придонесе за подобрување на животот на ромската етничка заедница во Македонија, за нивното интегрирање во сите сфери на општеството, исполнети ли се очекувањата на ДСР како коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ од своето основање, за каков изборен модел се залага партијата,  потребни ли се предвремени парламентарни избори? Ова се дел од темите на кои…

Read More

МЗ: 168 нови случаи на коронавирусот, двајца новозаболени кумановци

МЗ: 168 нови случаи на коронавирусот, двајца новозаболени кумановци

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево – по 2, Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар – по 1.
Од вкупниот број на…

Read More

Министерството за здравство со препораки за заштита од високите температури

Министерството за здравство со препораки за заштита од високите температури

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ зрачењето. Доколку УВ индексот е повисок од 8, задолжително да се користи крема со заштитен фактор и капа, како и да се внимава движењето надвор да биде во сенка. УВ зрачењето и топлината се најсилни во периодот помеѓу…

Read More

Започна етапната исплата на јунските пензии

Започна етапната исплата на јунските пензии

Oд денеска (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено, информира министерството за труд и социјална политика.
Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:
за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);
за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);
за пензии со…

Read More

ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ – ТРОЈАНСКИ КОЊ ВО ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС?

ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ – ТРОЈАНСКИ КОЊ ВО ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС?

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.
Автор: Христијан Илиевски
 
Францускиот предлог – Тројански коњ во преговарачкиот процес?

Read More

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

ВИДЕО:Костовски: Во решавање на спорот со Бугарија, Владата се води исклучиво од националните интереси

„Преку лажни вести, дезинформации и деструкции Христијан Мицкоски се обиде да ги ослаби државните позиции во односите со Бугарија. Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски во решавањето на спорот со Бугарија се водат исклучиво од националните интереси и црвените линии поставени со резолуцијата усвоена во македонското Собрание“, рече на денешната прес-конференција во Скопје, пратеникот од СДСМ, Мартин Костовски.
 

Read More

МВР: Санкционирани над шестотини возачи во земјава

МВР: Санкционирани над шестотини возачи во земјава

Во периодот од 20.06.2022 до 26.06.2022 спроведена е засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 637 возачи. Од нив, 418 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 115 возеле без возачка дозвола, 17 мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до…

Read More

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Двајца новозаболени кумановци во последните три дена

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19, од нив во Куманово двајца новозаболени.
Во текот на изминатите 3 дена не е пријавено ниту едно починато лице.
Бројот на активни случаи во земјава изнесува 570, во Куманово 19.

Read More
1 2 3 72