На 5-ти јуни се полага првиот екстерен испит

На 5-ти јуни се полага првиот екстерен испит

За две седмици, 15.294 средношколци ќе го полагаат првиот екстерен испит од државната матура – мајчин јазик, кој е задолжителен за сите кандидати.
Шест дена подоцна ќе бидат тестирани и за вториот екстерен испит кој е изборен. Откако минатата година матурата не беше организирана поради пандемијата, Државниот испитен центар е во завршни подготовки за годинава да ја реализира успешно и во КОВИД-услови. Утврден е здравствен протокол за деновите на полагањето, околу 2.000 тестатори ќе бидат целосно…

Read More

Вакцинацијата се одвива непречено, вчера имунизирани 12.211 лица

Вакцинацијата се одвива непречено, вчера имунизирани 12.211 лица

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 384.706 граѓани.
На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 196.119 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.711 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.211 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 232.485 дози вакцини, а ревакцинирани се 36.366 граѓани. Со последните бројки 44%…

Read More

Свадби ќе се дозволат, ама со протоколи

Свадби ќе се дозволат, ама со протоколи

Министерот за здравство, Венко Филипче информира ако состојбата со ковид продолжи да биде стабилна, односно ако има и понатаму мал број на новодијагностицирани случаи и мал притисок врз болниците, тогаш многу е веројатно да им се дозволи на угостителите да прават свадби, ама со протоколи во однос на пополнетост на капацитетот.
Според него, маските ќе останат да се користат и на отворено и на затворено, угостителите ќе продолжат да работат на отворено и евентуално ќе се…

Read More

Шестмина новозаболени од ковид 19

Шестмина новозаболени од ковид 19

Во последните 24 часа во Куманово се регистирани шестмина новозаболени од ковид 19, информира Министерството за здравство. За овој период напревени се 2.953 тестирања, а на ниво надржавата регистрирани се 87 нови случаи.
Од нив повеќето се од Скопје 26, Радовиш 9, Кратово  6,  Прилеп  5, Битола, Струмица, Кочани и Кичево – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга и Свети Николе – по 2 и Кавадарци, Штип и Крива Паланка…

Read More

Полицискиот час останува до 1-ви јуни

Полицискиот час останува до 1-ви јуни

Владата одлучи активните мерки за ограничување на движењето наместо до 18-ти мај, да продолжат до 1-ви јуни. Ова го препорача Комисијата за заразни болести.
Забраната за движење на населението е од полноќ до 4:00 часот наутро, а угостителските објекти работат до 23:30 часот.
Предлогот за олабавување на мерките, беше донесен минатиот понеделник врз основа на епидемиолошката состојба, односно намалениот број на новозаразени и ослободувањето на поголем дел од болничките капацитети.

Read More

Уште 9.360 дози вакцини од „Фајзер“ вчера пристигнаa во земјава

Уште 9.360 дози вакцини од „Фајзер“ вчера пристигнаa во земјава

Уште 9.360 дози вакцини од „Фајзер“ вчера пристигнале во земјава, информираше Министерството за здравство.
Од овие дози, 4.680 се преку директниот договор што Северна Македонија го има со компанијата, додека останатите 4.680 се преку помошта од ЕУ во рамки на програма „Тим Јуроп“ (Team Europe).
Преку оваа програма, ЕУ обезбедува 119.213 вакцини за земјава кои етапно, од 5.000 до 7.000 дози се испорачуваат секој понеделник. Вчерашната пратка е втора по ред преку оваа програма, а во текот на мај треба да…

Read More

Милевски: Се вакцинирав за да го заштитам сопственото и здравјето на другите

Милевски: Се вакцинирав за да го заштитам сопственото и здравјето на другите

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски денеска во спортскиот центар Борис Трајковски се вакцинираше против Ковид-19.
– Се вакцинирав, заедно со уште многу други граѓани, за да го заштитам  сопственото и здравјето на другите. Сопственото здравје е наша одговорност, но исто толку сме одговорни и за здравјето на нашите најблиски, на нашите соработници, роднини и пријатели, посочи Милевски.
Тој додаде дека само со вакцинација ќе можеме побрзо да се вратиме на нормалното живеење и работење и само…

Read More

МОН: Од септември повисоки плати во образованието

МОН: Од септември повисоки плати во образованието

Министерството за образование соопшти дека вработените од високото образование од септември ќе добијат за 10 проценти повисоки плати, во основната компонента на платата, според МОН, ќе се исплаќа и минат стаж. Во соопштението е наведено дека до ова доаѓа откако со Самостојниот синдикат за образование потпишале колективен договор. Кон овој договор се приклучиле и Независниот академски синдикат.
Од МОН посочуваат дека во колективниот договор за првпат во 30 години независна држава, професорите директно преговарале за своите…

Read More

Од денеска може да се патува во Грција

Од денеска може да се патува во Грција

По повеќе од една година, државјаните на Македонија ќе можат да патуваат во соседна Грција.
За влез ќе биде потребно да се приложи негативен ковид тест, писмен доказ за примени две дози вакцини или позитивен резултат за антитела.
Информацијата ја објави премиерот на државата, Зоран Заев.

Read More

Денеска е Светски ден на медицинските сестри

12 мај е Меѓународниот ден на медицинските сестри кој се одбележува секоја година во знак на сеќавање на денот на раѓањето на болничарката Флоренс Најтингел (1820-1910). Најтингел била англичанка која ја предводела првата група на жени кои заминале на фронт во Турција за да се грижат за ранетите војници.
„Не сме ангели, туку сме втората најубава работа по ангелите“, е слоганот на „За нас“ – Здружение на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри, кое од…

Read More
1 17 18 19 20 21 29