Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Нов лик ќе добие големата сала во Комитет

Големата сала во зградата на поранешен Комитет ќе добие нов лик, до 11-ти ноември, Денот на ослободување на Куманово.  Деновиве забрзано се работи на реконстукцијата на салата, која треба да биде уредена според највисоки стандарди. Средствата се обезбедени преку проектот на Центарот за развој на Североисточниот плански регион во вкупен износ од 2 милиони и 400 илјади денари. И Советот на општината, на наредната седница треба да донесе одлука за 370 илјади денари, кои се…

Read More

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

УМС ВМРО-ДПМНЕ: Кумановци со маски да шетаат на Градскиот кеј

Унијата на млади сили на Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ на саркастичен начин упати критика до локалната самоуправа дека не се грижи за јавните површини. Тие им препорачаа на граѓаните кога шетаат по Градскиот кеј задолжително да користат маски за да спречат вдишување на бактерии.
-Шеталиштето на Кејот е во катастрофална состојба, со искршени бекатони и големи дупки, а воедно изобилува со големи количини на смет од кој се шири непријатна миризба. Но тоа не е…

Read More

Изгоре кров на напуштена куќа

Изгоре кров на напуштена куќа

Пожар избувна вчера во 20 часот во напуштена куќа на улица Димитар Влахов, лоцирана во близина на Стара црква. Огнот го зафатил покривот и дел од внатрешноста на објектот. Според очевидците станува збор за стар и руиниран објект, напуштен повеќе од десет години. Тие посочуваат дека таму во доцните вечерни часови се собираат наркозависници и бездомници. Соседите велат дека живеат во страв бидејќи очекуваат дотраената конструкција да падне во нивниот двор и да им направи…

Read More

Волк задави овци во селото Пчиња

Волк задави овци во селото  Пчиња

Осум овци и две кози се задавени, а уште седум овци биле нападнати, но преживеале кога утрово околу  5 часот волк се спуштил од боровата шума над кумановското село пчиња  и се нафрлил врз стадото во трлото на 70 годишниот Никола Петровски. Среќа во несреќа е што крволочното животно  не ги удавило сите 115 овци од кои го прехранувам семејството, вели сточарот.

– Околу 5 часот беше јас пред тоа бев надвор, беше мирно, потоа се…

Read More

Концерт на Македонската филхармонија

Концерт на Македонската филхармонија

Во Големата сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утревечер, во 20 часот концерт ќе одржи Македонската филхармонија. На програмата ќе се најдат Гавота од Бах, Словенски танц од Дворжак, Валс на цвеќињата од Чајковски, Адаџо за кларинет и гудачи од Вагнер во придружба на солистот Здравко Ангелов, како и Балетска музика од Фауст на Гуно, Нимрод од Енигма варијации на Елгар и Пајдушко на Сони Петровски.
Концертот кој ќе го води дирегентот Бојан Цанев се…

Read More

Специјалниот обвинител ќе работи на случајот „Куманово“

Специјалниот обвинител  ќе работи на случајот „Куманово“

Специјалниот јавен обвинител, Катица Јанева најверојатно ќе работи и на случајот „Куманово“ против членовите на вооружената група кои беа уапсени по инцидентот во населбата „Тоде Мендол“  пренесуваат повеќе медиуми.
Обвинителите доделени на случајот, по собирањето на докази, изјавиле дека ќе го предадат случајот на понатамошна обработка на новиот специјален обвинител, кој беше избран денеска, по политичкиот договор меѓу најголемите партии во оваа земја.
Специјалниот обвинител за ова прашање, дискутирал денеска на средбата со македонскиот министер за правда…

Read More

Поливалентна вакцина пристигна во Здравствениот дом

Поливалентна вакцина пристигна во Здравствениот дом

Кумановските центри за вакцинација се снабдија со илјада дози од новата петовалентна  вакцина, „пентаксим“ која штити од дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа и Хиб. Од детскиот диспанзер за вакцинација велат дека долго ја очекувале комбинираната вакцина  бидејќи  со едно боцкање децата се заштитуваат од повеќе заразни болести.
-Една вакцина пентоксим содржи 5 вакцини и штити од пет заразни болести.Порано ги дававме одделно се пиеше и ставаше во рака и нога, а сега истата се дава…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово се дави во смет

ВМРО-ДПМНЕ: Куманово се дави во смет

Градоначалникот Зоран Дамјановски 11 години не може и не сака да го реши проблемот со нечистотијата во градот, истакна Валентина Јовановска, член на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. Според неа депонијата лоцирана во населбата Перо Чичо, поточно во близина на маркетот Туш, е само една од неколкуте кои создаваат негативна слика за Куманово, а истовремено се и сериозно жариште за заразни болести.
-Оваа депонија тука е пример за неисполнетите ветувања на Дамјановски, за неговата негрижа кон…

Read More

Пуштена во употреба спортска сала во Липково

Пуштена во употреба спортска сала во Липково

430 ученици од  основно училиште „Дитурија“  во  општина Липково од денеска часовите по физичко образование ќе ги одржуваат во спортска сала.  Владиниот проект за изградба на 145 спортски училишни сали континуирано се реализира во сите општини низ државава. Според надлежните ова е пример за успешна соработка меѓу централната и локалната власт со цел модернизација и усовршување на училишната инфраструктура.
-Ова е втора сала во липковско,  која се протега на површина од 650 метри квадратни. За оваа…

Read More

Запленета марухана во Tабановце

Запленета марухана во Tабановце

Околу 4 килограми марихуана и 71 стебло од растението „канабис сатива “ утрово заплени кумановската полиција во пограничното село Табановце.  65 годишен жител на Табановце и неговиот 30 годишен син растението го одгледувале во семејниот двор. Во утринските часови извршен е претрес и на домот и во другите простории во нивна сопственост. Покрај другото, пронајдена е и воздушна пушка.
-Одземени се и предмети ( црево, туби, мотика) кои се користени за одгледување и обработување на трастенијата,…

Read More
1 341 342 343 344 345 384