Петрушевски: Недостигаат капиталните проекти

Петрушевски: Недостигаат капиталните проекти

Недостигаат капиталните проекти што ги вети градоначалникот на Куманово. Ги нема петте катни гаражи, сообраќајните решенија, цефковод од Липково до Куманово, справувањето со отпадот, истакна при гостувањето во емисијата Став, пратеникот и претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски.
-Сообраќајните решенија, на влезот се направи кружен тек мислам дека поприоритетно ќе беше долу кај Митев мост, ние како опозиција имавме и протести правено на таа крстосница, и алармирано со години и цело време локалната власт…

Read More

Утре седница на Советот на општината

Утре седница на Советот на општината

Советот на Општина Куманово утре ќе одржи редовна седница со 32 точки на дневниот ред. На седницата, покрај останатите, Центарот за јавно здравје ќе ги информира советниците и јавноста за актуелната состојба со коронавирусот во Општина Куманово, а советниците ќе имаат можност да расправаат и за Годишниот  извештај за движење на заразните заболувања за 2019-та година на подрачјето на Центарот за јавно здравје – Куманово. На седницата јавноста ќе биде информирана и за превземените мерки…

Read More

Сообраќајна едукација на првачињата

Сообраќајна едукација на првачињата

137 –те првоодделенци од основното училиште „Крсте Мисирков“ ќе добијат корисни совети за безбедноста во сообраќајот од едукативните материјали кои што денеска ги дистрибуираше Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот во соработка со Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и Отсекот за превенција од СВР Куманово. Целта е, велат надлежните, сообраќајното образование да започне од најмала возраст.
-Едукативните материјали содржат песнарки, боенки, распореди на часови и дополнителни материјали заедно со заштитни маски за сите првоодделенци. Со…

Read More

Стојчевски: Успешно го решаваме проблемот со отпадот

Стојчевски: Успешно го решаваме проблемот со отпадот

Општина Куманово и јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ изминативе три години презедоа низа активности за решавање на проблемот со отпадот. Заменети се старите корпи за отпадоци, а во парковите се поставени дополнителни нови, информираше на денешната прес конференција Даниел Стојчевски од СДСМ. Тој нагласи дека наскоро ќе се реши и проблемот со контејнерите кои се наоѓаат на јавна прометна површини, им пречат при движење на граѓаните, а и имаат мал капацитет, па службите се принудени…

Read More

СДСМ ќе избира лидер со гласање на сите членови

СДСМ ќе избира лидер со гласање на сите членови

СДСМ во иднина својот претседател ќе го избира на внатрепартиски, непосредни избори, Форумот на жени на СДСМ и Социјалдемократската младина на Македонија со измените, се регулираат како трајни и статутарно предвидени форми на организирање, а се формира и Форум на пензионерите. Ова се само дел од одлуките на 25 –от Конгрес на СДСМ  кој се одржа вчера за првпат дигитално.
„Тоа значи дека секој член на СДСМ ќе може да гласа и директно да одлучува кој…

Read More

ФОТО: Се одржа изложба на расни кучиња

ФОТО: Се одржа изложба на расни кучиња

Во организација на кинолошкото друштво Кинолог Куманово, а во соработката со Кинолошкиот сојуз на Македонија, викендов се одржа четвртата државна изложба на расни кучиња. На изложбата која се одржа на спортските терени на градскиот кеј, оценувањето го спроведоа реномирани кинолошки судии од државата. Организаторите истакнаа дека секоја година расте бројот на излагачи.

-Горди сме што имаме толкав број на излагачи и сакам да ви посакам успех денес и понатаму. Сакам да се заблагодарам на нашите спонзори…

Read More

Ракометарките со победа и нерешен резултат

Ракометарките со победа и нерешен резултат

Ракометарките на Куманово забележаа убедлива победа во домашното првенство против екипата на Деспина со 43-14. Средбата се одигра во Куманово, а избраничките на Краљевски уште еднаш прикажаа одлична игра и запишаа нови бодови. Победата над Деспина го зацврсти првото место на табелата на Куманово кое сега е единствената екипа во шампионатот.
Што се однесува до натпреварот домаќинот беше подобар во текот на целиот натпревар а гостинскот тим само на почетокот имаша водство од 2-1 и 3-2,…

Read More

Ракометарите засега трети на табелета

Ракометарите засега трети на табелета

Ракометарите на Куманово го завршија есенскиот дел во првата б лига на третото место со 5 победи и 2 порази. На последниот турнирски систем на натпреварување поради корона кризата екипата забележа  победа и  пораз. Во првиот натпревар Кумановскиот состав имаше лесна задача и славеше убедлива победа над Македонија Ѓорче Петров со 32 -24. На оваа средба во победничкиот тим на Куманово одличен беше Давид Цветковски со  11 голови.
Во вториот и многу поинтересен дуел против екипата…

Read More

Завршен проектот за гасификација на Центарот за култура

Завршен проектот за гасификација на Центарот за култура

Штом ќе се обезбедат потребните финансиски средства ќе започне да се реализира проектот за гасификација на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ . Со ова ќе надмине повеќегодишниот проблем на националната установа во врска со затоплувањето на просториите со кои што располага. Според надлежните, проблемот настанал пред повеќе од десет години кога системот за греење што бил сместен во поранешниот „Текстилпромет“ во зградата „Сума“ бил украден, а оттогаш во зимските периоди не се одржуваат настани во…

Read More

СДММ: Владата вложува во спортските објекти

СДММ: Владата вложува во спортските објекти

„Владата обезбеди околу 7,5 милиони денари за реконструкција на Соколана со целосно зачувување на нејзиниот автентичен изглед, а со враќањето на овој објект во владение на општината се отвора можност и локалната самоуправа во соработка со Владата да одвои средства за враќање на ликот на Соколана“, рече на денешната прес-конференција, Драгана Коцевска од Социјалдемократска младина на Македонија.
-Се наоѓаме пред еден од најубавите и најрепрезентативните објекти во Куманово, кој што воедно претставува и симбол на нашиот…

Read More