Тројца повредени и еден мртов во две сообраќајки

Тројца повредени и еден мртов во две сообраќајки

Тројца повредени и еден мртов е билансот од вчерашните две сообраќајни несреќи кои се случиле во Куманово.
Во Секторот за внатрешни работи, вчера околу 14,00 часот било пријавено дека во Куманово на улицата „Бајрам Шабани“, каде се изведувале градежни работи за поставување на бекатон плочки, 46-годишниот Џ.Ј. од селото Липково, движејќи се наназад со товарно моторно возило „Мерцедес“ со кумановски регистерски таблици го прегазил 43-годишниот Ќ.А. од село Отља, кој од здобиените повреди починал на местото…

Read More

КК Куманово утре ја стартува новата сезона

КК Куманово утре ја стартува новата сезона

Кошаркарите на Куманово утре ја започнуваат новата сезона во Првата кошаркарска лига на Македонија, а за прв противник го имаат составот на Вардар од Скопје.
Мечот ќе се одигра СРЦ Кале во Скопје со почеток во 17:00 часот, а во мечот како фаворити влегуваат избраниците на тренерот Александар Петровиќ, кои изминатите два месеци напорно се подготвуваа.
Вардар годинава се враќа меѓу елитата откако минатата сезона го освои првото место во Втората лига.
Вкупно 11 клубови ќе бидат дел…

Read More

Куманово го совлада Пелистер

Куманово го совлада Пелистер

Ракометарките на Куманово на домашен терен вчеравечер остварија победа против составот на Пелистер од Битола, во рамките на 4. коло женската прва лига на Македонија.
Уште на стартот на натпреварот избраничките на тренерот Зоран Јосимовски набилдаа резултатска предност пред најголемиот ривал оваа сезона. Седум погодоци беше разликата во првиот дел од средбата, негатива која Пелистер залудно се мачеше да ја надмине, па на пауза се замина со резултатот 18:11.
Со високата предност второто полувреме за кумановки беше…

Read More

Препукувања и караници во Советот

Препукувања и караници во Советот

По многуте караници и препукувања помеѓу советникот од ГРОМ, Зоран Петрушевски со претседателката на Советот на Општина Куманово Атина Мургашанска, му беше одземен зборот по што беше прогласена пауза.
До караницата дојде откако советникот Петушевски постави прашање за притисок врз просветните работници во градот да прават списоци со гласачи за референдумот кој се одржа во недела.
– Прашањето е во однос на ангажманот на општинските луѓе, градоначалникот, директори на јавни претпријатија, школи во општина Куманово, кои се…

Read More

Атлетичарите повторно најдобри во државата

Атлетичарите повторно најдобри во државата

На Младинскиот куп во Атлетика кој викендов се одржа во Скопје, Атлетскиот клуб Куманово повторно прикажа целосна доминација врз останатите клубови од државата.
Машката конкуренција го освои првото место, додека женскиот дел не успеа да брилира доволно. Сепак збирно со сениорските категории, клубот на крајот на оваа година повторно ќе ја добие наградата за најуспешен атлетски состав во Македонија
– Поените се собираат од сите четири екипи, на крајот на годината се пресметува кој е клубот со…

Read More

89,9 отсто од граѓаните на Куманово гласаа „ЗА“

89,9 отсто од граѓаните на Куманово гласаа „ЗА“

На прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, вчера позитивно се изјасниле 89,9 отсто од граѓаните на Куманово кои излегле на гласање, против биле 6,73 отсто од гласачите, а процентот на неважечки ливчиња изнесува 3,36.
На гласањето излегле само 36,29 отсто од граѓаните со право на глас, чија што бројка изнесуваше 92.691. „ЗА“ гласале 30.243 граѓани, „ПРОТИВ“ се изјасниле 2.265 кумановци, а неважечки биле…

Read More

Вкупно 64 болни и немоќни лица гласаат утре во Куманово

Вкупно 64 болни и немоќни лица гласаат утре во Куманово

Шеесет и четири болни и немоќни лица од Општина Куманово утре ќе имаат можност да го остварат правото на глас за референдумот треба да одговорат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќње на договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција“.
Право на глас утре ќе имаат и осум лица во Липково, додека во Општина Старо Нагоричане никој не доставил барање за гласање на болно и изнемоштено лице.
На полноќ започна и предреферендумскиот…

Read More

Спасовски: Со членството во НАТО ќе имаме траен мир и безбедност

Спасовски: Со членството во НАТО ќе имаме траен мир и безбедност

Важно е да се интегрираме за да не останеме осамени, да не останеме на тој пероон на кој што стоиме 28 години, рече заменик претседателот на Владата на Република Македонија и Министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на вечерашната трибина на Коалицијата „За европска Македонија“ која се одржа во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.
Како што рече Спасовски пред кумановци НАТО за Република Македонија значи пред се безбедност, гаранција на територијалниот интегритет на државата…

Read More

Костовски: Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред

Костовски: Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред

Младите имаат шанса да ја однесат Македонија напред, бидејќи членството во НАТО и Европската унија гарантира подобар живот за сите млади, рече денеска на прес конференција Мартин Костовски, претседател на Општинската организација на СДСМ Куманово.
За младите, како што вели Костовски, тоа ќе значи развивање на вештините за активно учество на пазарот на трудот.
– Развојот на Македонија можеме да го постигнеме само преку влегување во сојузот на големите светски сили во рамноправна членка со право на…

Read More

Пристапните фондови на ЕУ

Пристапните фондови на ЕУ

Можностите за финансирање што ги нуди Европската унија преку своите достапни фондови денеска во големата сала на поранешната зграда на Комитет им беа презентирани на кумановци на трибина оргнаизирана од делегацијата на ЕУ во Македонија.
Со работилницата работеше раководителот на Сектор за соработка на делегацијата на Европската унија, Никола Бертолини кој вели дека целта е да се запознаат граѓаните на кој начин да пристапат до овие фондови и да ги искористат финансиските средства за реализација на…

Read More
1 2 3 4 29