Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Јакимовиќ: Не можеме да чекаме уште 27 години

Не можеме да чекаме уште 27 години, време е за одлука и да изградиме држава по европски правила и стандарди, рече денеска на прес конференција Благојче Јакимовиќ, член на Советот на Општина Куманово од редовите на НСДП.
Со отварање на преговорите со ЕУ и исполнување на домашните обврски и реформи, како што рече Јакимовиќ, се создава функционална држава во која владее редот и законот и каде институциите се сервис на граѓаните.
– Зачленувањето во Европска унија е…

Read More

Вандализиран штабот на СДСМ во центарот на Куманово

Вандализиран штабот на СДСМ во центарот на Куманово

Штабот на Социјалдемократскиот сојуз кој се наоѓа во центарот на градот, поточно во зградата на Поранешен комитет, денеска неколку минути пред 11 часот е искршен од страна на засега непознат сторител.
Според очевидците непознато машко лице излегло од автомобил и со безбол палка удрило врз фотографијата на градоначалникот Максим Димитриевски.

– Закани, вандализми, демолирање. Што ѓавол влезе во нас луѓето? Зошто? Можеш да ме сретнеш слободно на улица секојдневно и да ми кажеш што имаш, да дебатираме…

Read More

Тасевска: Младите нема да се иселуваат

Тасевска: Младите нема да се иселуваат

Членството во ЕУ и НАТО ќе значи повеќе инвестиции кои ќе отворат нови работни места, рече денеска на прес конференција пратеничката од редовите на СДСМ, Лидија Тасевска, која ги повика граѓаните на 30ти септември да излезат и да се изјаснат позитивно по однос на референдумското прашање.
Младите нема повеќе да сонуваат да се иселат од Македонија и да ја бараат Европа надвор од границите, рече Тасевска, која потенцираше дека Европа ќе стане наш дом, а европските…

Read More

Долгот на Општина Куманово изнесува 17 милиони евра

Општина Куманово е една од најзадолжените во држава. Со долг од 17 милиони евра и блокирана сметка локалната самоуправа не може да реализира поголеми капитални проекти.
Токму поради таа причина општината не може да добие кредит преку Министерството за локална сампуоправа преку проектот за подобрување на општинските услови, финансиран од Светска банка.
– Долот се менува, бруто долгот, не само на општината туку и обврските, долгови и загуби на јавните претпријатија се движи околу 17 милиони евра,…

Read More

Кумановци заинтересирани за студирање во Русија

Кумановци заинтересирани за студирање во Русија

Претставниците од универзитетите од Финансискиот факултет при владата на Руската федерација, и Факултетот за здрава храна од Москва и Архитектурно-градежниот факултет при Санкт Петербург денеска беа во посета на Гимназијата „Гоце Делчев“ во Куманово каде на учениците им ги презентираа можностите кои ги нудат нивните образовни институции.
Гимназијалците имаа можност за интерактивна презентација на руски јазик, а како што вели наставничката Билјана Коцевска интересот на кумановските ученици е голем, за што зборува и фактот дека досега…

Read More

Тевдовски во посета на Куманово

Тевдовски во посета на Куманово

Во прва официјална посета на Општина Куманово денеска беше министерот за финансии Драган Тевдовски кој во својата богата агенда, оствари и средба со градоначалникот Максим Димитриевски.
На средбата се разговарало за финансиската состојба на општината, долговите од неколку милиони евра поради кои локалната самоуправа работи со бликарана сметка, но и за начините како да се реши тој проблем.
Со заеднички сили, но и со планот на Владата, градоначалникот Димитриевски изрази надеж дека економската блокада за почеток ќе…

Read More

Стојчевски: За 11 дена да излеземе сите на гласање

Стојчевски: За 11 дена да излеземе сите на гласање

Секојдневно светот ја поддржува Македонија, но сепак одговорноста е наша, рече денес на прес конфренција директорот на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ и член на СДСМ, Даниел Стојчевски кој ги повика граѓаните на 30ти септември да го дадат својот глас „за“ на референдумот.
Сепак не гласа светот за нас и затоа треба самите да излеземе и да го дадеме својот глас за 11 дена, рече Стојчевски.
– Европска унија и НАТО велат вратите се отворени, добредојдени сте,…

Read More

Еко караванот пристигна во Куманово

Еко караванот пристигна во Куманово

Со магионичарски трикови, илузионистот Кристиан Шопов денеска ги едуцираше основците од шест до 10-годишна возраст во повеќе кумановски училишта. Со петнаесетина трикови децата се стекнаа со знаење за рециклирање, реупотребување и редуцирање на отпадот.
Проектот го спроведува компанијата „Пакомак“  со магичното шоу на Шопов преку кое до најмалите испратија пораки за зачаувување на животната средина.
– Овие дечиња овде денеска ќе имаат можност да научат во која боја на канта каков отпад треба да фрлаат, односно дека…

Read More

Заев: Време е да донесеме подобар живот

Заев: Време е да донесеме подобар живот

Време е за вистински патриоти за оние кои преземаат акција, кои го почитуваат минатото, но нивниот поглед е фокусиран во иднината. Време е да донесеме подобар живот во Македонија. Време е на 30 септември да донесеме одлука со која ќе се гордееме, одлука за идните генерации, порача вечерва пред кумановци претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев на трибината Излези За европска Македонија.
Тој рече дека го решиле спорот со Грција и дека се зајакнал македонскиот…

Read More

Куманово ќе ги одмери силите со Паок

Куманово ќе ги одмери силите со Паок

Ракометарките на Куманово ќе одиграат пријателски натпревар со составот на ЖРК Паок од Грција.
На иницијатива на грчкиот клуб, натпреварите се договорени да се одиграат во два дена месецов, а од управата очекуваат и продлабочување на соработката.
– Се договоривме со екипата на Паок, ќе се одиграат натпревари на 18ти и 19ти септември. Едниот натпвевар ќе биде во вечерниот термин на 18ти, најверојатно во 19 часот и следниот ден во 12:30 часот. Очекувам да ја продлабочиме соработката…

Read More
1 2 3 4 5 27