КУД „Панче Пешев“ се подготвува за деведесет годишниот јубилеј

КУД „Панче Пешев“ се подготвува за деведесет годишниот јубилеј

Културно уметничкото друштво „Панче Пешев“ деновиве се подготвува за прославување на деведесет годишниот јубилеј од постоење на друштвотото кој што би требало да се одржи во втората половина на месецот октомври и ќе трае три дена. Во тек се организациските подготовки, кои што опфаќаат регулирање на самиот настан. Од друштвото посочија дека првата вечер ќе има богата културно уметничка програма во чии што рамки ќе настапат пет ансамбли: Панче Пешев како домаќин, ансамлбот Битола од…

Read More

ЖФК Речица го изгуби пријателскиот натпревар од ЖФК Истатов

ЖФК Речица го изгуби пријателскиот натпревар од ЖФК Истатов

Женскиот фудбалски клуб „Речица“ вчера на домашен терен го одигра последниот подготвителен натпревар пред почетокот на првенството против ЖФК „Истатов, Дојран“. Натпреварот заврши со резултат четири спрема еден за гостите кои што имаа подобра реализација. Првото полувреме неочекувано заврши со три гола предност за гостинската екипа која што покажа дека има капацитет за брза и ефикасна игра на резултат. Во почетокот на второто полувреме екипата на ЖФК „Речица“ направи сериозен притисок врз одбраната на ЖФК…

Read More

Сообраќајна несреќа кај патарината „Романовце“

Сообраќајна несреќа кај патарината „Романовце“

Две лице се полесно повредени при сообраќајна несреќа која што се случи на патниот правец Куманово – Скопје во близина на патарината „Романовце“. Несреќата се случила во делот каде што се извршуваат работи на пат, откако патничко моторно возило БМВ х6 со бугарски таблички возејќи по десната лента се пренасочило во левата каде што се движело товарно моторно возило МАН со српски регистарски таблички. Возилата биле управувани од македонски државјани. Од Ургентниот центар посочија дека…

Read More

Имплементација на проектот на СОС „Граѓани со иста цел“

Имплементација на проектот на СОС „Граѓани со иста цел“

Невладината организација СОС Куманово го имплементира проектот „Граѓани со иста цел“ кој што ги опфаќа и разгледува прашањата на дискриминираните групи на луѓе и поединци по разни основи. Во проектот се анализирани прашањата дали сите граѓани имаат исти права и колку им се достапни можностите истите да ги искористат во своето функционирање во општествениот живот. Исто така фокусот е ставен и кон одредени категории на човечкото постоење како што се националноста, етничка, религиската припадност кои…

Read More

Саем на книга на „Антолог“

Саем на книга на „Антолог“

Издавачката куќа „Антолог“ денеска го отвори саемот на книга во Куманово кој што ќе трае три дена заклучно со четврток од 10 до 19 часот.Саемот е поставен по иницијатива и организација  на  библиотеката „Тане Георгиевски“ која што има одлична соработка со издавачката куќа, а од Антолог посочија дека втора година по ред организираат летен саем на книги во Скопје, со што годинава првиот летен саем надвор од главниот град е токму во Куманово. Антолог е…

Read More

Изложба на Агрон Салиу во „Центарот за култура“

Изложба на Агрон Салиу во „Центарот за култура“

Во Центарот за култура вчеравечер беше отворена изложбата на портрети на младиот сликар Агрон Салиу кој што по втор пат се претставува пред кумановската публика. Изложбата е составена од петнаесетина портрети кои што авторот ги има изработено во претходните неколку години, а целиот циклус претставува дел од неговата постојана работа уште од раното детство кога Салиу преку нив навлегува во светот на ликовната уметност. Портретите се работени во техника јаглен, а големо влијание врз неговото…

Read More

„Македоника“ распишува конкурс за млади автори

„Македоника“ распишува конкурс за млади автори

Во Центарот за култура вчеравечер фондацијата „Македоника“ го презентираше проектот „Воведување на младите автори во дигиталната издавачка индустрија“ кој што финсиски и институционално е подржан од „Меѓународниот фонд за подршка на културата“ на УНЕСКО. Проектот на фондацијата е единствениот проект од Македонија кој што е избран од УНЕСКО освен проектите кои што светската организација ги има доделено за Охрид. Можност за учество имаат  автори од Република Македонија, а формата на книжевното дело може да биде…

Read More

На 30ти јуни завршува забраната на ловот на мрена

На 30ти јуни завршува забраната на ловот на мрена

Со започнување на летниот период завршува и мрестот на рибите во кумановскиот регион. Во сооднос со видовите на рибите кои што живеат во Крива Река од риболовното друштво „МАК ДАМ“ истакнаа дека периодов што измина забраните за сите риби се поминати освен за мрената која што ќе трае до 30ти јуни и за пастрмката за која што забраната е постојана. Со завршување на мрестот и со почетокот на летните одмори риболовците се повеќе наоѓаат слободно…

Read More

Јавен час на „Студио Серафимовски“

Јавен час на „Студио Серафимовски“

Во Центарот за култура вчеравечер се одржа завршниот концерт на музичкото училиште, едукативниот центар „Студио Серафимовски“ насловен како Јавен час. На завршниот час големиот број на ученици за прв пат во своето музичко образование настапија пред публика и покажаа што научиле во текот на часовите за време од една година. Пред присутните настапија триесетина ученици кои што се под менторство на професорите Боби Серафимовски, оние што свират гитара или кларинет, професорките Милена Гиевска и Биљана…

Read More

Концерт на дуото „Еквилибриум“

Концерт на дуото „Еквилибриум“

Во „Центарот за култура“ вчеравечер се одржа концерот на дуото „Еквилибриум“ составено од пијанистките Магдица Димитровска и Александра Стојкова кои што го започнаа својот проект на изведување на дела од класична музика токму од градот Куманово. Целта на самиот проект покрај нивното претставување како изведувачи на класична музика е и промовирање на истата.
-Се изведуваат дела Моцарт „Соната“, Дебиси „Петит суита“ и Брамс „Унграски танци g – moll и d – moll. Сепак ова ни е…

Read More
1 2 3 4