Предавање за кардиоваскуларни болести

Предавање за кардиоваскуларни болести

Во „Центарот за култура“ вчера се одржа предавање за кардиоваскуларни заболувања организирано од Здружението на пензионери „Куманово“ и активистите на „Црвениот крст“ со цел информирање на граѓаните за превенција и лекување на истите. Темата на предавањето е актуелна во светски рамки поради тоа што кардиоваскуларните болести се најчестите кои што предизвикуваат смртност или инвалидитет кај луѓето. Кардиоваскуларните заболувања за кои што се даде посебен акцент на предавањето се болестите на срцето и крвните садови и…

Read More

РК Куманово изгуби од Вардар 2

РК Куманово изгуби од Вардар 2

Ракометниот клуб Куманово ја заврши сезоната од првата лига мажи со пораз од Вардар 2 со еден поен разлика 23 – 22. Поразот го смести тимот едно место подолу на табелата по победата на ГРК Тиквеш над претпоследниот тим на табелата Гостивар. Последниот меч од првенството помина со голема желба на домашните да ги покажат своите квалитети против гостите од Скопје со борбена игра во одбраната, со прецизни додавања во нападот, а во текот на…

Read More

Четврти меморијален турнир „Теодора Цветковска“

Четврти меморијален турнир „Теодора Цветковска“

Во спортската сала на средното училиште „Перо Наков“, вчера се одржа меморијален турнир во чест на Теодора Цветковска, одбојкарката на одбојкарскиот клуб Куманово, каде што таа играше во младинските категории. Турнирот од година во година станува се помасовен и прераснува во традиција преку која што клубот го одржува сеќавањето на одбојкарката. Настанот беше подржан од  подобрите клубови кои што играат во женската одбојкарска лига и квалитетот на играта беше на високо ниво. Од одбојкарскиот клуб…

Read More

Голема побарувачка на летните аранжмани

Голема побарувачка на летните аранжмани

Кумановци ја започнаа летната сезона. Граѓаните ги искористуваат слободните денови и убавото време за релаксација и одмор. Туристичкие агенции се задоволни од почетокот на сезоната и посочуваат дека бројот на заинтересирани граѓани го држи стандардот на побарувачката во овој дел од годината, но исто така посочуваат дека резервациите за летните одмори во текот на зимските месеци станува тренд и граѓаните веќе по навика ги искористуваат тие попусти. Агенциите посочија дека поголемиот дел од граѓаните се…

Read More

МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

МЗТ Скопје пред празни трибини дојде до трофејот

КК Куманово пред празни трибини во Спортската сала во четвртиот меч од финалните дуели изгуби од МЗТ Скопје со резултат 9о- 88. Како претходните и оваа финале помина со инцидент. Искрите на теренот по одредените судски одлуки во средина на третата четвртина беа пренесени на трибините по што следуваше празнење на истите. Дел од навивачите на западната трибина одбиваа да ја напуштат салата по што следеше остра полициска акција во која што насилно дури и…

Read More

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

КК Куманово изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел

Кошаркарскиот клуб Куманово вчеравечер изгуби од МЗТ Скопје во третиот финален дуел на гостувањето во арената Јане Сандански со резултат 91 – 73. МЗТ Скопје дојде до првата победа на домашен терен од финалните дуели, по онаа изненадувачка победа во Куманово, со што се враќа очекуваната ситуација пред почетокот на финалето кога спортската јавност претпоставуваше дека ниту еден од тимовите нема да си дозволи пораз пред своја публика. Гостинската екипа во текот на целиот меч…

Read More

КК Куманово се избори за финале

КК Куманово се избори за финале

Кошаркарскиот клуб Куманово се избори за финале остварувајќи победа на петтиот натпревар од полуфиналните дуели против Карпош Соколи на гостински терен со резултат 84 – 73. Тимот во финалето ќе игра против минатогодишниот противник МЗТ Скопје, така што во историјата на македонската кошарка по осамостојувањето четврти пат, исти екипи една година по друга ќе се борат за трофејот. Куманово ќе го игра своето трето финале во клубската историја. Прв пат клубот играше во сезоната 2001/2…

Read More

KK Куманово изедначи во победите против Карпош Соколи

KK Куманово изедначи во победите против Карпош Соколи

Кошаркарскиот клуб Куманово успеа да го победи Карпош Соколи на домашен терен со резултат 66 – 63 и да изедначи во бројот на победи во полуфиналните дуели. Двата тима потфрлија во однос на реализацијата и квалитетот на одредени сегменти од играта, но затоа возбудливата завршница и драматичниот крај оставија белег на натпреварот.  Во однос на вкупната статистика Куманово убедливо води во клучните сегменти од играта. Тимот успеа да одигра подобро и посигурно, но сепак заморот…

Read More

Гимназијалците солидно го владеат англискиот јазик

Гимназијалците солидно го владеат англискиот јазик

Средношколците од Гимназијата „Гоце Делчев“ ги очекуваат резултатите од полуфиналето на меѓународниот натпревар во организација на здружението „Глобал Хипо“ кое што се одржа во Скопје.  На натпреварот има вкупно пет категории во кои учество можат да земат ученици од 10 до 19 годишна возраст. Гимназијалците по втор пат учествуваат на натпреварот. Минатата година најуспешниот претставник на гимназијата беше Стефан Соларски кој во конкуренција од над 2 000 ученици го освои шестото место на натпреварот во…

Read More

Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен

Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен

Кошаркарскиот клуб Куманово го совлада тимот на КК Струмица на гостински терен 80 – 70 во натпреварот од дваесет и петтото коло и ја потврди фаворитската улога на натпреварот. Во текот на првата полусезона Куманово имаше проблеми со екипата на Струмица така што во натпреварот од петтото коло кој што го одигра на гостински терен тимот изгуби 101 – 93. Во вториот натпревар Куманово се одмазди за поразот и победи со 41 поен разлика 94…

Read More
1 2 3 4