Куманово оствари важна победа против КК Карпош Соколи

Куманово оствари важна победа против КК Карпош Соколи

Кошаркарскиот клуб Куманово оствари важна победа на домашен терен против второ пласираниот тим на табелата Карпош Соколи 94 – 88 со што остана во трката за втората позиција на табелата. Во поголемиот дел од натпреварот резултатот беше неизвесен, но Куманово играше дисциплинирано во одбраната со што не му дозволи на Карпош Соколи да го загрози водството на тимот. Покрај добрата игра во одбраната екипата имаше задоволителен учинок и во другите сегменти на играта. Четириесет и…

Read More

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинк понг клубот Куманово продолжува со победи

Пинг понкарката Ива Димитриевска од клубот Куманово вчера на изборниот турнир „Топ 8“ за пионерки кој што се одржа во спортската сала на Гимназијата „Гоце Делчев“ го освои првото место. На натпреварот учество земаа најдобрите осум пионерки од 24то државно поединечно првенство за пионери и пионерки кое што се одигра минатата недела во истата сала. На тоа првенство пионерките кои што играа вчера ги елиминираа останатите осум кои не влегоа во тесниот избор. Со седум…

Read More

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Куманово несреќно изгуби од Фени Индустри

Кошаркарскиот клуб Куманово во дерби натпреварот од 23то коло на гостувањето во Кавадарци против Фени Индустри изгуби со три поени разлика 86 – 83. Долгогодишните ривали го изиграа мечот кој беше директна борба за третата позиција. Фени Индустри со четвртата победата по ред се искачи на третото место и израмни во бројот на победи против Куманово оваа сезона. Тимот на Куманово имаше голем хендикеп во однос на висината и ја изгуби борбата под кошевите, но…

Read More

Биенална изложба на слики и графики на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“

Биенална изложба на слики и графики на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“

Во Центарот на култура денеска се одржа биенална изложба на слики  на Детскиот ликовен камп „АСНОМ“.На изложбата имаше слики на различни теми на ученици од сите основни училишта, кои изведуваат настава на различни јазици.Сликите беа изработени од учениците кои учествуваа на колониите од 2014 и 2015 година кои беа создавани во комплексот Етно село каде што децата покрај сликањето имаат и други културни и спортски активности. Претходните три колонии беа одржани во рекреативниот центар АСНОМ…

Read More

Десетти Фото Салон на Фото клуб Козјак

Десетти Фото Салон на Фото клуб Козјак

Во уметничката галерија утре со почеток од 19 часот и 30 минути ќе се одржи традиционалната меѓународна изложба на Фото клубот Козјак на која што ќе бидат поставени 120 фотографии. Изложбата ќе биде со посебен карактер затоа што ќе се одржи десетиот јубилеен „Фото – Салон Куманово 2015“. Изложбата потекнува уште од 1974, но од 2003та до денеска се одржува секоја година. Десетиот Фото-Салон е под патронат на повеќе светски организации и домашниот Фото Сојуз…

Read More

Презентација на извештајот на „ДРОМ“ за современите форми на трговија со луѓе

Презентација на извештајот на „ДРОМ“ за современите форми на трговија со луѓе

Во салата на поранешен комитет, Центарот за ромска заедница „ДРОМ“ денеска имаше презентација на извештајот од истражувањето за перцепција и сфаќањата на средношколците и ранливите групи за современите начини на трговија со луѓе во Куманово и Гостивар. Проектот се реализира во партнерство со „Асоцијација за демократска иницијатива од Гостивар и е во рамките на програмата за Акциски Грантови на Цивика Мобитас финансиран од страна на швајцарската агенција за соработка и развој. Проектот е во времетраење…

Read More

Куманово утре му гостува на МЗТ Скопје во дерби натпреварот од 20то коло

Куманово утре му гостува на МЗТ Скопје во дерби натпреварот од 20то коло

Кошаркарскиот клуб Куманово утре со почеток од 20: 00 часот во арената „Јане Сандански“, ќе се сретне со МЗТ Скопје, во дерби натпреварот од 20то коло. Мечот МЗТ Скопје – Куманово е последниот натпревар од 20то коло каде што ќе се одмерат силите на долгогодишните ривали. Утрешниот натпревар е прв меѓусебен дуел на двата тима во втората полусезона, а воедно и најтешкото гостување на Куманово. Тимот имаше тридневен подготвителен период за време на викендот, да…

Read More

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Жарко Ракочевиќ си замина од КК Куманово

Центарот Жарко Ракочевиќ го напушти кошаркарскиот клуб Куманово. Ракочевиќ пристигна во Куманово во јануари на почетокот на зимските подготовки кога тимот го водеше поранешниот тренер Страшо Тодоровиќ, со цел да ја засили екипата за освојување на трофеј годинава. Во тој период во екипата на Куманово пристигна и младиот центар Александар Андрејевиќ кој дојде во клубот од редовите на КК Струмица. Од Андрејевиќ се очекуваше дека ќе биде солидна замена за Ракочевиќ во моментите кога првиот…

Read More

КК Куманово со убедлива победа над Струмица

КК Куманово со убедлива победа над Струмица

Кошаркарскиот клуб Куманово очекувано го победи тимот на КК Струмица  79 спрема 53. Куманово поведе уште во првата четвртина која што заврши со двојно повеќе поени за домашниот тим 20 спрема 12. Втората четвртина беше најслаба по интензитет. Куманово одеше на сигурни поени преку влезови под кошот, а Струмица залудно се обидуваше со шутеви за 2 и 3 поени. Во втората четвртина од четири обиди гостите не погодија ниту еден шут за три поени така…

Read More
1 2 3 4