3500 метри кубни смет извадени од речните корита

Од десетдневното чистење на коритата на реките Којнарка, Липковка и Кумановка извадени се  околу 3500 кубни метри отпад и зараснати дрвја. Освен отстранување на сметот од реките за овозможување на  слободен проток се планира и чистење на каналите во приградските населби.
– На овој начин ќе делуваме превентивно во пресрет на есенските и зимските врнежи и да превенираме можна поплава во овие трусни делови како што се Средорек, Бавчи и Никола Тесла  кадешто во изминатите периоди…

Read More

Поетски читања за промоција на хуманите вредности

Општинскат организација на Црвен Крст Куманово организираше поетски читања во рамките на проектот промоција на хумани вредности. Освен волонтерите со песни се претсавија и писателите. Преку ПХВ проектот активистите на Црвениот Крст реализирале неколку хумани дела со кои им е помогнато на граѓаните на Куманово.
– Нашиот проект беше да споделиме насмевка, собравме парични средства и на едно сиромашно семејство му изградивме тоалет и се надеваме дека им ја вративме насмевката на тие луѓе,вели Мирлинда Реџепи,…

Read More

Пратениците неквалитетно дебатираат во Собранието

Неквалитетна дебата во Собранието покажува десет месечниот мониторинг на пратениците спроведен од Институтот за демократијa. Проектот вклучува анализа на квалитетот на дебатата на повеќе од 100 седници и над 2000 говори на пратеници од месец мај 2014 до мај 2015 година. По спроведениот мониторинг беше организирана тркалезна маса на тема „Како дебатират пратениците во собранието “ на која беа поканети актуелни и поранешни пратеници, граѓански здруженија и новинари кои ја следат работата на Собранието.
-Не сме…

Read More

Кумановци сами си ги чистат оџаците

Бобан Јаневски е еден од ретките во градот кој повеќе од една деценија се занимава со оџачарство. Тој по професија е ветеринарен техничар но сиромаштијата и трите гладни усти кои го чекаат дома го натерале да заврши шестмесечен курс за оџачар. Од оваа работа не може да се стане богат, но доволно е да се преживее, вели Јаневски. Тој додава дека иако работата е тешка и валкана луѓето кога ќе го видат го поздравуваат и…

Read More

Манифестација „Празниците зближуваат“ одбележана во Слупчане

Основното училиште „Фаик Коница“ од село Слупчане беше домаќин на прославата „Празниците зближуваат“ за Курбан Бајрам на која присуствуваа ученици од различни етнички заедници и претставници на полициските служби. Пред присутните се говореше за суштината на големиот празник, а програмата беше исполнета со  игра, традиционални ора и поетско читање. Манифестацијата е во рамки на проектот „Безбедни училишта“ кој го спроведува СВР Куманово во соработка со општините и ОБСЕ.
– Целта на денешната манифестација е да се…

Read More

Привршува огласот за земјоделско земјиште

Во тек е јавниот оглас за доделување на обработливи површини во државна сопственост на парцели до 3 хектари. Од Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството во Куманово објаснуваат дека земјоделските површини се наоѓаат на различни локации, дел од нив се во  селата Пчиња, Студена Бара и Тромеѓа и во Општината Старо Нагоричане. Оттаму додаваат дека годинава има помалку заинтересирани за разлика од претходните години поради новините во аплицирањето за добивање на земјоделско земјиште.
 – Оваа…

Read More

„Пинокио“ премиерно пред учениците

Детската претстава „Пинокио“ попладнево  премиерно се изведе во кумановскиот театар пред учениците од ОУ „Браќа Миладиновци“. Театарот Куманово со „Пинокио“ утре ќе се претстави  на третиот по ред  фестивал за деца и младинци „Малиот принц“ во Штип. Претставата е работена според текстот на Карло Колоди, а е во режија на Бојана Краљевска.
– Се обидовме низ песна и игра да направиме интересна претстава и низ шаренило со сценографија и костими, па се надевам дека ќе помине…

Read More

Само осигураните посеви добиваат обештетување

Обилните врнежи кои го зафатија кумановски регион во неделата направија голема штета на земјоделските површини. Дождот и градот најмногу ги погоди општината Старо Нагоричане, селата Стрезовце, Клечовце и Младо Нагоричане. Голем број на земјоделци од овие места се пожалиле дека градинарски култури и лозјата им се целосно се уништени. Тие штетата ја пријавиле во Агенцијата за поттикнување и развој на земјоделството во Куманово но оттаму објаснуваат дека обештетување добиваат само оние кои ги осигурале  посевите.
-Ние…

Read More

Средношколци се тестираа за американска стипендија

Во техничкото училиште „Наце Буѓони“ 134 ученици се тестираа  за добивање на средношколска американска стипендија од програмата „Јес“ администрирана од невладината организација „Американски совети“ во спонзорство на Владата на САД.  За стипендијата можат да аплицираат учениците од прва и втора година, а резултатите од тестирањето ќе бидат објавени во април. Околу 18 ученици од земјава ќе имаа можност  следната учебна година да ја поминат во Америка сместени во американско семејство.
-Семејствата не добиваат никаков надомест ги…

Read More

Изгоре кров на напуштена куќа

Пожар избувна вчера во 20 часот во напуштена куќа на улица Димитар Влахов, лоцирана во близина на Стара црква. Огнот го зафатил покривот и дел од внатрешноста на објектот. Според очевидците станува збор за стар и руиниран објект, напуштен повеќе од десет години. Тие посочуваат дека таму во доцните вечерни часови се собираат наркозависници и бездомници. Соседите велат дека живеат во страв бидејќи очекуваат дотраената конструкција да падне во нивниот двор и да им направи…

Read More
1 2 3 4 7