Поливалентна вакцина пристигна во Здравствениот дом

Кумановските центри за вакцинација се снабдија со илјада дози од новата петовалентна  вакцина, „пентаксим“ која штити од дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа и Хиб. Од детскиот диспанзер за вакцинација велат дека долго ја очекувале комбинираната вакцина  бидејќи  со едно боцкање децата се заштитуваат од повеќе заразни болести.
-Една вакцина пентоксим содржи 5 вакцини и штити од пет заразни болести.Порано ги дававме одделно се пиеше и ставаше во рака и нога, а сега истата се дава…

Read More

Полицијата со почести патроли во Соколана

Зголемени безбедносни мерки, осветлување и одржување на постоечките објекти побараа претставниците од училиштата „Браќа Миладиновци“,„Крсте Мисирков“,„Наце Буѓони“ и интернатот „Професор Мијалковиќ“. Тие пред надлежните од секторот за образование и полициските службеници ги посочија  проблемите кои ги создаваат несовесните граѓани однесувајќи се насилнички и уништувајќи го просторот. Беше побарано поставување на асфалт  од интернатот до спортското игралиште и изградба на стаза која ќе го поврзува соколанскиот парк со атлетскиот полигон.
– Се договоривме да преземеме поконкретни активности…

Read More

ВМРО-ДПМНЕ : Дамјановски ги излажа жителите на Проевце

„Зоран Дамјановски е градоначалник кој не ги остварува своите ветувања и кој не стои на својот даден збор пред граѓаните, за него граѓаните на Куманово постојат неколку месеци пред изборите кога му требаат гласови“, беше речено на денешната пресконференција на месниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во с.Проевце. Оттаму додаваат дека  градот се дави во проблеми и кумановци се соочуваат со голем број на нерешени барања, а градоначалникот не ги реализира дадените ветувања.
-Населбата Проевце е еден од…

Read More

Годинава зимницата поскапа од лани

Годинава зимницата ќе биде поскапа од лани. Причина за тоа се неповолните временски услови кои влијаеа на родот и квалитетот на ,,ајварката” и останатите пиперки од кои се прави ајварот. Ако лани на големо овие пиперки се продаваа од 20 до 25 денари килограм, сега  чинат 30 или 35 денари. Пазарџиите велат дека и потрошувачката е намалена во споредба со минатите години. Дел од нив пак,  сметаат дека можеби сеуште е рано и допрва треба…

Read More

Симулирана сообраќајна незгода во противпожарната станица

Во чест  на претстојниот празник 8-ми Септември, Денот на  независност на Р.М. беше одражана манифестацијата „Заедно за граѓаните“  организирана од Советот на Општина Куманово во соработка со полицијата, Здравствениот дом, општинскиот Црвен Крст и противпожарната единица. Во противпожарната станица беше изведена  показна вежба на симулирана сообраќајна незгода пред граѓаните, учениците од основните и средни училишта, и претставници од повеќе јавни институции. Сообраќајката ја демонстрираа волонтерите од Црвениот Крст, во евакуација на жртвите од несреќата се…

Read More

Зголемена употреба на лекови за смирување

Апчињата  за смирување се на второ место по употреба, по лековите за  висок притисок, покажуваат статистичките податоци на  фондот за здравствено осигурување на ниво на државата за период од шест месеци. Најкористен лек е диазепамот за кој од јануари до јули биле реализирани 502 илјади рецепти , што е за 90 илјади повеќе од лани.  И кумановските фармацевти потврдуваат дека  диазепамот најчесто се користи, а по него  е лексилиумот. Тие додаваат дека освен лекови за…

Read More

Самовработување на лица со инвалидност  

Четири лица се пријавиле на огласот за користење на владината мерка „грант за самовработување на лица со инвалидност“. Станува збор за можност за основање сопствен бизнис,  изработка на бизнис идејата, менторство и набавка на опрема и материјали, во висина од околу 5.000 евра, односно 310.000 денари во форма на грант неповратни средства. Од центарот за вработување во Куманово велат дека апликациите кои досега пристигнатите се однесуваат на бизнис планови поврзани со металската и преработувачката индустрија,…

Read More

„Аудиенција“ синоќа премиерно во кумановскиот театар

Публиката синоќа со громогласен аплауз ја поздрави премиерата на претставата „Аудиенција“  која воедно го означи почетокот на новата сезона на кумановскиот театар. Апсурдната драма, дело на Вацлав Хавел напишана на крајот од дваесетиот век отворено го критикува општеството. Главните и единствени ликови се Садек , чиновник во пивара и Вањек талентиран писател на театарски пиеси кој е казнет и деградиран со физичка работа во пиварата. Претставата ја режираше актерот Мирослав Петковиќ, а ја играа актерите Чедомир…

Read More

Депонии од градежен шут во Проевце

Купишта од градежен отпад се нафрлани покрај патот кон Стара Бања па се до влезот во селото Проевце. Несовесните граѓани тука го  фрлаат шутот наместо во депонија по претходно издадена дозвола од комуналната инспекција. На овој начин ги одбегнуваат давачките кои треба да ги платат при одложување на сметот на прописното место. Случајните минувачи  и мештаните објаснуваат дека градежниот шут се фрла во доцните вечерни часови или рано наутро и со камиони се  истоварува покрај…

Read More

Утревечер премиера на претставата „Аудиенција“

Новата сезона на претстави во кумановскиот театар започнува со „Аудиенција“ која премиерно ќе се одигра утревечер на малата сцена. Станува збор за апсурдна драма, дело на Вацлав Хавел напишано на крајот од дваесетиот век. Претставата ја играт актерите Чедомир Митевски и Горан Илиќ. Режисер е Мирослав Петковиќ, актер и магистар по театарска режија, а ова е неговиот прв официјален проект. Темата на претставата е проблемот со кој се соочуваат интелектуалците во општеството, а според режисерот…

Read More
1 2 3 4 5 7