Отворена „Скулптури на новото време 2015“

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ синоќа во 20 часот се отвори осмото издание на изложбата Скулптури на новото време 2015.
На истата беа изложени дела на 21 уметници од Македонија. Афирмираните скулптори кои се претставувале во државата, но и надвор од неа, работеле во различни материјали како мермер, метал, гипс, дрво и хартија.
-Постои една криза во однос на продукцијата на авторската скукптура да кажам дека пред 10-ина години без проблем организиравме вакви изложби само од…

Read More

Концерт на Македонската филхармонија

Во Големата сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ утревечер, во 20 часот концерт ќе одржи Македонската филхармонија. На програмата ќе се најдат Гавота од Бах, Словенски танц од Дворжак, Валс на цвеќињата од Чајковски, Адаџо за кларинет и гудачи од Вагнер во придружба на солистот Здравко Ангелов, како и Балетска музика од Фауст на Гуно, Нимрод од Енигма варијации на Елгар и Пајдушко на Сони Петровски.
Концертот кој ќе го води дирегентот Бојан Цанев се…

Read More

8 Септември ќе се одбележи на спомен –Костурница

Денот на независноста на Македонија 8 септември, Општина Куманово ќе го одбележи на спомен костурницата. Секторот за култура и спорт по повод државниот празник ќе превземе повеќе активности.
На спомен костурницата со почеток во 11 часот сите основни, средни училишта, јавни претпријатија, јавни установи,  невладиниот сектор, државните институции кои се поканети да го празнуваат празникот,   ќе положат свежо цвеќе пред паднатите борци од НОВ, нормално и на борците кои што го дадоа животот за денешна слободна…

Read More

Утре втор „Малински фото фестивал“

Со изложба на минијатурни фотографии утре ќе се отвори вториот Малински фестивал,  кој е единствен од ваков вид во државата.
Љубителите на фотографската уметност ќе имаат можност да проследат шест фото проекции, меѓу кои изложбите „Круг“, и „Тумба“, како и делата на Фото Клуб Битола.
-Имаме учесници од целиот свет вкупно 290 изложени фотографии и 200 автори. Фотографиите ќе бидат во црно-бела и колор техника, авторите имаа слободна тема да изберат како ќе ги излагаат фотографиите-изјави Дарио Королија,…

Read More
1 33 34 35