Одбојкарките донесоа златен пехар

Одбојкарките донесоа златен пехар

Одбојкарките на Сити Волеј Славков и Куманово викендов го освија домашниот одбојкарски куп, откако со резултат 3:1 во сетови го совладаа составот на Јанта Волеј од Скопје.
Освен дел од третиот сет, по големо водство од 17:10 – кога сите очекуваа натпреварот да заврши со 3:0 дојде до  пад на концентрација што резултираше со губиток на овој дел од играта. Екипата на ОК СВС Куманово беше апсолутно доминантна во сите аспекти на одбојкарската игра, посебно со…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Гевгелија

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Гевгелија

Ракометарките на Куманово во четврток со почеток во 19 часот го пречекуваат составот на ЖРК Гевгелија во рамките на домашната женска ракометна лига.
Натпреварот ќе се одигра во спортската сала на ООУ „Христијан Карпош“ во населбата Перо Чичо, а ракометарките со голема мотивираност ќе целат кон победа која дополнително ќе им го зајакне третото место во табелата.
Подготвени сме, се надеваме на добра игра, бидејќи со Вардар малку полошо игравме во одбрана, се надеваме дека ќе ги…

Read More

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Металург

ЖРК Куманово го пречекува ЖРК Металург

По низа победи ракометарките на Куманово утревечер со почеток во 19 часот во спортската сала на ООУ „Христијан Тодоровски Карпош“ го пречекуваат составот на Металург во рамките на Женскиот супер куп.
Мотивирани и подготвени се ракометарките на Куманово кои во изминатите неколку кола од лигата направија одлични резултати извојувајќи неколку победи на гостински терен. Како што вели тренерот Атнонио Ивановски, по низата победи тргнуваат по уште една, иако се свесни дека имаат исклучително тежок противник.
Сите знаеме…

Read More

КК Куманово совладан од Карпош Соколи

КК Куманово совладан од Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово претрпеа убедлив пораз во осмото коло од домашната супер лига откако викендов на гостински терен со резултат 100:75 беа совладани од составот на Карпош Соколи.
Слабата игра на сино-белите започна уште од самиот старт, кога домаќинот направи и убедлива предност, па веќе првите 10 минути од средбата направи двоцифрена предност со резултат 22:12. Слична игра имавме можност да видиме и во втората четвртина, кога во 16та минута домаќините направија водство и од 22 поени кои…

Read More

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Пелистер

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Пелистер

Женскиот ракометен клуб од Куманово одигра лесен натпревар на гостински терен против екипата на ЖРК Пелистер од Битола.
Домашните ракометарки беа торпедирани од сите страни особено во првото полувреме каде што максималното водство на гостинскиот тим изнесуваше 12 голови разлика, а веќе на полувреме се замина со резултат 7:19. Нападот и одбраната функционираа скоро без грешки. Второто полувреме кумановки го изиграа рутински и со 30% од својата сила. Натпреварот заврши со резултат 25:34.
Тимскиот дух беше на…

Read More

ЖРК Куманово со победа на ЖРК Прилеп

ЖРК Куманово со победа на ЖРК Прилеп

Женскиот ракометен тим од Куманово на гостински терен ја оствари тринаесетата победа во рамките на вториот дел од новата сезона од женската супер лига.
На дербито кумановки беа фаворити, а разликата во квалитетот беше демонстрирана уште во првото полувреме. Мрежата на ЖРК Прилеп се торпедираше од сите можни позиции. Единствено што успеа домаќинот во првото полувреме да израмни на 1:1 а потоа се покажа и разликата во квалитетот. На полувреме се замина со резултат 8:15.
Второто полувреме…

Read More

КК Куманово со сребро во БИБЛ лигата

КК Куманово со сребро во БИБЛ лигата

Кошаркарите на Куманово го освија вторто место во БИБЛ лигата и сребрен пехар за клубот, откако и во вториот меч загубија од составот на бугарскиот клуб Берое. На домашен терен и покрај поддршката од домашната публика, многу подобрата игра за разлика од Стара Загора, сепак мечот заврши со резултат 73:77.
Сино-белите лошо го започнаа вчерашниот реванш натпреварот, па по само шест минути игра кошаркарите на Берое направија двоцифрена предност и резултат 6:16. Тајм аутот на тренерот…

Read More

„Сино-белите“ немоќни против МЗТ

„Сино-белите“ немоќни против МЗТ

Кошаркарите на Куманово претрпеа пораз и во 5то коло од домашната супер лига откако вчеравечер на гостински терен беа совладани од составот на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 81:76.
Уште од самиот старт на играта домаќинот имаше водство кое константно го одржуваше пред далеку послабиот ростер на Куманово, кој дополнително беше ослабнат и поради суспензијата на нивниот тренер Марјан Србиновски од страна на МКФ.
На старот по израмнетите 6:6, Јуре Лалиќ од редовите на МЗТ постигна шест…

Read More

ЖРК Куманово убелдиво против ЖРК Овче Поле

ЖРК Куманово убелдиво против ЖРК Овче Поле

Женскиот ракометен тим од Куманово ја покажа својата доминација на гостински терен во осумнаесетото коло против тимот на Овче Поле од Свети Николе. Единствено домаќинот што успеа да направи во текот на целиот натпревар на неколку пати да го израмни резултатот и тоа беше нивниот максимум.
Во првото полувреме домашните ракометарки имаа сила да возвратат на секое водство на гостинот и не можеше да се направи некоја резултатска предност. На полувреме се замина со резултат 14:16…

Read More

Куманово без Србиновски против МЗТ

Кошаркарите на Куманово во утре ќе се натпреваруваат на гостински терен против составот на МЗТ Скопје Аеродром со почеток во 18 часот, но без својот тренер Марјан Србиновски. Одлуката за суспензија Македонската кошаркарска федерација ја додели за Србиновски поради како што велат недолично однесување на дуелот против Фени Индустри одигран викендов во Кавадарци.
Во записникот на МКФ стои дека Србиновски неспортски се однесувал кон судиите, а ги навредувал и по завршување на мечот, но не стои…

Read More
1 11 12 13 14 15 17