Ракометарките на гостување кај ЖРК Гевгелија

Ракометарките на гостување кај ЖРК Гевгелија

По минатонеделниот пораз кој го претрпеа ракометарките на Куманово од составот на Вардар, викендов со нови сили ќе се борат на гостување против составот на ЖРК Гевгелија.
По сите превирања и проблеми со кои беше соочен клубот, сепак се изнајдени сили ракометарките на Куманово да продолжат да се борат за што подобар пласман во Супер лигата на Македонија.
Сакам да ја поздравам одлуката на ракометарките на Куманово да продолжат да играат во оваа сезона, а штос е…

Read More

Ќе опстане ли КК Куманово следната сезона?

Ќе опстане ли КК Куманово следната сезона?

Општина Куманово ќе го преиспита идното финансирање на Кошаркарскиот клуб Куманово, најави денеска на прес конференција првиот човек на градот, Зоран Дамјановски.
Тој го повика претседателот на Македонската кошаркарска федерација да си даде оставка и да си замине од македонската кошарка, бидејќи од неговото доаѓање е нанесена енормна финансиска штета на клубовите.

Дали Куманово е виновно што само на нему познати причини успеа еднострано да ја раските регистрацијата со нашиот играч, кој беше еден од подобрите игрчаи…

Read More

КК Куманово поразен од Пеќ

КК Куманово поразен од Пеќ

Кошаркарите на Куманово го загубија првиот полуфинален меч во рамките на БИБЛ Лигата кој вечерва го играа на гостински терен против составот на Пеќ од Косово откако по тешката борба, семафорот означи краен резултат 79:83 во корист на домаќинот.
Првата четвртина беше во знакот на кошаркарите на Пеќ кои направија шест поени повеќе пред гостите од Куманово. Сепак втората четвртина од средбата мина во израмнета битка на двата клуба кои таргетираат за финале во Балканската лига….

Read More

ЖРК Куманово поразен од Вардар СЦЈС

ЖРК Куманово поразен од Вардар СЦЈС

Ракометарките на Куманово вчеравечер го загубија 15 меч во рамките на женската ракометна лига, откако на домашен терен го загубија мечот од Вардар со резултат 31:23.
„Вардарки“ испишаа 13та победа по ред, додека за ракометарките на Куманово ова беше петти пораз од почетокот на сезоната. Во првото полувреме кумановци имаа сила да возвратат на секое водство на гостинскиот состав и не дозволија поголема предност на ракометарките на Вардар. Секогаш кога гостинките се обидоа да направат водство…

Read More

КК Куманово: Згрозени сме од одлуката на МКФ

КК Куманово: Згрозени сме од одлуката на МКФ

Данило Мијатовиќ и официјално е ослободен од обрските кои ги имаше со договорот со КК Куманово, откако вчера Македонската кошаркарска федерација донесе одлука за арбитража на српскиот интернационалец.
Мијатовиќ сега може да ја реализира шансата да се врати повторно во дресот на МЗТ Скопје Аеродром, а се очекува уште денес да го потпише својот договор. Но, остра реакција пристигна од управата на КК Куманово по повод одлуката на МКФ да се раскине договорот со клубот.
Во соопштението…

Read More

РК Куманово со пораз од Риниа М

РК Куманово со пораз од Риниа М

Ракометарите на Куманово го загубија мечот од 12 коло на Првата машка ракометна лига на Македонија, откако вечерва на домашен терен беа совладани од составот на Риниа М со резултат 37:32.
Кумановци видно ослабнати по заминувањата на неколку ракометари не се предаваа толку лесно, а големата разлика неколку пати ја намалуваа со надеж дека ќе успеат да впишат нова победа и да се искачат на третата позиција во табелата. Сепак многу повозрасниот состав на Риниа М…

Read More

КК Куманово го совлада Кожув

КК Куманово го совлада Кожув

Кошаркарите на Куманово во инфаркт натпревар вчеравечер на домашен терен ја впишаа првата победа во Супер лигата, откако со резултат 108:103 го совладаа составот на Кожув од Гевгелија.
Мечот помина без играта на најдобриот кошаркар на Куманово, Данило Мијатовиќ кој побарал исписница од клубот за да може да премине во редовите на МЗТ Скопје, но работите се додатно искомплицирани затоа што клубот не сака да го прифати неговото барање.
Недостатокот на играта на српскиот интернационалец се почуствува…

Read More

Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Сребрен медал во Куманово пристигна од Филип Наковски благодарение на неговите извонрдени резултати од Државното првенство во кик бокс дициплини за сениори, јуниори и кадети кое се одржа во Скопје.
На настанот во конкуренција од 166 натпреварувачи и 24 клубови од државата, Наковски со своите натпреварувачки способности забележа успех и стана вицепрвак на Македонија во категоријата лоу-кик до -91 килограм.

Што се однсува до борбите тој во полуфиналето беше поуспешен од натпреварувачот од Струга, Игор Лазаревски, каде…

Read More

КК Куманово со победа над КК Струмица

КК Куманово со победа над КК Струмица

Кошаркарите на Куманово викендов на гостински терен ја впишаа десетатта победа по ред во домашниот кошаркарски шампионат, откако со резултат 79:62 го совлада составот на Струмица.
Кумановци како фаворити влегоа во мечот, а таквата улога ја оправдаа уште од самиот старт кога направија водство од 9:0, а првите десет минути ги завршија со резултат 24:17.
Откако одлично ја заврпија и втората четвртина и на полувреме заминаа со резултат 41:28, ги совлада уморот и падот на концентрацијата допринесе…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Кумановските атлетичари изминатиот период остварија низ ауспеси на домашната атлетска сцена, меѓу кои и пет медали од Државното првенство во фрлачки дисциплини, а беа дел ид од подготовките во Бугарија, како и Истанбул куп во Турција.

На одржаното државно фрлачко првенство направивме можеби и најдобар успех во поглед на освоените медали во сите категории, пионери, под 18 и 20 години, но најважното сениорските титули, АК Куманово имаше освоено речиси сите сениорски титули. Марјан Нојковски победи во…

Read More
1 12 13 14 15 16