Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Филип Наковски вицешампион во кик-бокс

Сребрен медал во Куманово пристигна од Филип Наковски благодарение на неговите извонрдени резултати од Државното првенство во кик бокс дициплини за сениори, јуниори и кадети кое се одржа во Скопје.
На настанот во конкуренција од 166 натпреварувачи и 24 клубови од државата, Наковски со своите натпреварувачки способности забележа успех и стана вицепрвак на Македонија во категоријата лоу-кик до -91 килограм.

Што се однсува до борбите тој во полуфиналето беше поуспешен од натпреварувачот од Струга, Игор Лазаревски, каде…

Read More

КК Куманово со победа над КК Струмица

КК Куманово со победа над КК Струмица

Кошаркарите на Куманово викендов на гостински терен ја впишаа десетатта победа по ред во домашниот кошаркарски шампионат, откако со резултат 79:62 го совлада составот на Струмица.
Кумановци како фаворити влегоа во мечот, а таквата улога ја оправдаа уште од самиот старт кога направија водство од 9:0, а првите десет минути ги завршија со резултат 24:17.
Откако одлично ја заврпија и втората четвртина и на полувреме заминаа со резултат 41:28, ги совлада уморот и падот на концентрацијата допринесе…

Read More

Нови медали за кумановските атлетичари

Кумановските атлетичари изминатиот период остварија низ ауспеси на домашната атлетска сцена, меѓу кои и пет медали од Државното првенство во фрлачки дисциплини, а беа дел ид од подготовките во Бугарија, како и Истанбул куп во Турција.

На одржаното државно фрлачко првенство направивме можеби и најдобар успех во поглед на освоените медали во сите категории, пионери, под 18 и 20 години, но најважното сениорските титули, АК Куманово имаше освоено речиси сите сениорски титули. Марјан Нојковски победи во…

Read More

КК Куманово со победа над Вардар

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен ја впишаа деветатта победа по ред во домашниот шампионат, откако го совладаа составот на Вардар со резултат 86:69.
Нешто подобри кошаркарите на Вардар беа само во првата четвртина од средбата кога направија поен повеќе од домаќините, односно резултат 17:16. Останатиот дел од натпреварот беше во целосна доминација на кошаркарите на Марјан Србиновски.
Во втората четвртина сино-белите од израмнет резултат со серија од 10-0 направија резултат 43:32 што беше голем чекор…

Read More

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Прилеп

ЖРК Куманово со победа над ЖРК Прилеп

Екипата на ЖРК Куманово на домашен терен ја оствари премиерната победа во рамките на вториот дел од новата сезона од женската супер лига.
На дуелот беа фаворити, но во првите триесетина минути мораа малку да се помачат за да воспостават некоја рамнотежа на теренот. На средината на првото полувреме прилепчанки имаа предност од три голови, но домшните ракометарки успешно воспоставија рамнотежа на резултатот и може да направат предност. На полувреме се замина со резултат од 16:15.
Второто полувреме беше изедначено. Тимот…

Read More

КК Куманово го совлада Фени Индустри

Кошаркарите на Куманово викендов на домашен терен го совладаа составот на Фени Индустри со резултат 64:60 во рамките ан 12то коло од домашното кошаркарско првенство.
Мечот се одигра во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ која има минимален капацитет седишта, а спортската сала во Куманово која не е реновирана со децении започна да се распаѓа. Влагата го оштетила паркетот, а навадно паднал и еден од кошевите. Од управата не успеавме да добиеме одговор, за состојбата, само посочија…

Read More

КК Куманово убедливо против Пелистер

Кошаркарите на Куманово викендов го совладаа составот на Пелистер во рамките на 11то коло од Првата машка кошаркарска лига на Македонија со резултат 81:64.
Сино-белите во мечот влегоа како фаворити, а својата улога ја оправдаа уште од стартот на натпреварот. Освен израмнувањето од 4:4 на почетокот од средбата останатиот дел помина во предност за кумановци. Првата четвртина направија солидна предност со резултат 24:15, а рутински го одиграа и целото прво полувреме кое заврши со резултат 38:30…

Read More

КК Куманово со победа над Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово вчеравечер на гостински терен впишаа прва победа во вториот дел од БИБЛ лигата, откако со резултат 106:101 го совладаа составот на Карпош Соколи.
И покрај тоа што американскиот плејмејкер Јонел Браун поради повреда остана на клупа, сепак на остатокот од екипата им одеше доста солидно во текот на целиот меч, па на моменти имаа и разлика од над 20 поени.
Натпреварот го отворија со неколку погодоци за три поени кои им донесоа солидна предност….

Read More

КК Куманово без Браун против Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово утревечер со почеток во 19 часот че го одиграат првиот меч од втората фаза во рамките на БИБЛ Лигата и тоа против еден од најтешките противници, Карпош Соколи.
Скопскиот тим влегува каок фаворит во натпреварот, особено ако се земе во предвид  лоштио здравствени билтен на избраниците на Србиновски , а пред се на американскиот плејмејкер Јонел Браун кој поради повреда утре ќе остане на клупа.

Ќе пробаме да дадеме максимум, да изиграме максимално што…

Read More

КК Куманово убедливо поразен од Берое

КК Куманово убедливо поразен од Берое

Кошаркарите на Куманово го загубија последниот меч од првата фаза во рамките на БИБЛ лигата, откако на гостински терен беа совладани од составот на бугарскиот Берое со резултат 91:70.
Со оглед дека кумановци уште одамна обезбедија пласман во понатамошниот тек од лигата, вчеравечер одиграа доста опуштен натпревар кој им беше четврт пораз наспорти шестте победи со кои го обезбедија второто место во табелата.
Кумановци добро го отворија натпреварот со кошот на Данило Мијатовиќ, но сепак бргу влегоа…

Read More
1 13 14 15 16 17